11.3.2016 se v pražském Expats BBQ baru ve Vojtěšské ulici konal velký turnaj ve hře Mario Kart Wii. A když říkám velký, myslím opravdu velký se vším, co k tomu patří. Několik konzolí, stejný počet televizí, kvanta ovladačů, skvěle zvládnutá organizace, ceny v podobě finanční odměny, poháru a medailí… Snad jen sklepní prostory sport baru, kde se konal, málem nevydržely nápor více než čtyřiceti (možná i padesáti) účastníků, dychtících po hlavní ceně. Poháru a 750 korunách v hotovosti. Nebudu se ale už dál rozepisovat, jak tenhle, skoro tři měsíce starý, turnaj probíhal. O tom si můžete přečíst v mém prvním článku. Nyní se vám pokusím popsat průběh toho právě uplynulého ze 3.6.2016.

13308170_10209891210024740_2473531497066171577_oHned po vstupu do sklepních prostor jsem se už z dálky přivítal se starými známými z předešlého turnaje a nintendo srazů. Petgridusem, TheStoupou a Civetou (finalistka z březnového turnaje) a pochopitelně i s duem organizátorů Láďou a Alwinem, kteří si mě snadno zapamatovali díky mé minulé účasti a s ní související napínavé semifinálové jízdě při jejímž komentování málem přišli o hlasivky. Než turnaj začal, vyměnili jsme si pár vět, zajezdili pár cvičných závodů a pak už jen čekali na zahájení.

To proběhlo zhruba ve 20:00 spolu s vysvětlením všech pravidel a představením nového štafetového systému závodění ve skupinách, kde si dva, nebo tři členové týmu během závodu vyměňují ovladač a to na konci každého kola.

Nejdřív byl zahájen ten klasický. Jeden na jednoho po čtyřech hráčích na jedné konzoli. Hrál se Mushroom Cup, kde každý měl šanci se ještě rozehrát, nebo doladit svůj styl jízdy, jelikož nebylo možné vypadnout. První grand prix (dále už jen GP) slouží hlavně k tomu, aby se v další části promíchali hráči a nejeli tak ti samí znovu v jedom GP.

Vůbec první soutěžní jízda večera postavila proti sobě TheStoupu (Daisy), Civetu (Bowser Jr.) i Petgriduse (Koopa Troopa). Jak závod probíhal se můžete podívat ve videu níže.

Moje první ostrá jízda nedopadla úplně podle představ. Měl jsem půjčený gamecube ovladač od Petgriduse a jak jsem brzy zjistil, pro můj styl jízdy, který jsem piloval asi týden, se opravdu nehodí. Sice jsem první GP vyhrál (Bowser), ale v Mushroom Gorge jsem měl obrovské problémy ukočírovat skoky a další část turnaje jsem pro větší klid absolvoval už jen s kombem Wiimote a nunchuk.13329590_10209891202784559_5088891023991869599_o

Další byli na programu čtvrtfinále. Ty se jezdí v GP na čtyři náhodné tratě, takže může padnout volba i na ty klasické. První si zajezdila čtvrtfinále Civeta (Bowser Jr.), která, ač to zpočátku nevypdalo, si napravila reputaci a postoupila do semifinále z druhého místa.

Čtvrtfinále Petgriduse a TheStoupy jsem bohužel nezaregistroval, protože se jely souběžně, ale vzhledem k faktu, že v semifinálových jízdách se později Stoupa neobjevil, a Petr odešel dřív, je jasné, že pravděpodobně velmi těsně nepostoupili.

Před zahájením semifinálových jízd jednotlivců byl na programu štafetový závod vícečlenných týmů, jehož pravidla jsem vysvětloval na začátku článku. Ještě doplním, že jely současně dva týmy, takže obrazovka byla rozdělená jen na půl a celkem se jely dvě náhodné tratě. Za vítězství v obou závodech byly dva body, za remízu bod a za prohru v obou závodech nula.

Pro tenhle typ závodů jsem se dal dohromady s Petgridusem a oba dva jsme doufali v zázrak. Ten se nakonec nekonal a celkem jsme nasbírali asi jen dva body za remízy. Zato Civeta s TheStoupou byli jak rozjetá mašina. V základní části vyhráli, co se dalo a nasbírali tolik bodů, že to na finále stačilo s velkou rezervou. Proti nim měl stanout ve finále tým ve kterém byla vítězka minulého turnaje Martha.

13392182_10209891206184644_7326225165200232019_oJeště před tím se ale museli odjet semifinálová GP, která byla okořeněna živým komentářem Alwina a Ládi. První na řadě jsem byl já. Nebyl jsem úplně nadšen z toho, že budu v semifinále s Marthou. Pokud byl někdo, kdo snižoval moje šance na postup, byla to právě ona. Během závodu se ale ukázalo, že Martha neměla štěstí a i přes veškerou snahu postoupit nedokázala. Mně se postoupit povedlo a to hned z prvního místa. Jen je škoda, že nemám videozáznam. Točil jsem až druhé semifinále, kde byla Civeta (Bowser Jr.), Nick (Donkey Kong), Charlie (Funky Kong) a Chris (Toad). Všechny závody byly velice napínavé a nakonec se o druhé postupové místo muselo rozhodovat mezi Civetou a Charliem. Závod na Luigi Circuit nakonec o chlup z nosu vyhrál Charlie a stal se tak posledním finalistou.

Dál bylo na programu finále štafet a velká chvíle týmů NX1 (Bowser Jr.) ve složení Civeta a TheStoupa a Blue Shell Boozers (Mii) s Marthou a jejím parťákem. Ti nakonec v obou jízdách jasně dominovali. Jeli oba poměrně čistě, zato Civetta se Stoupou čas od času ťukli o roh, žbluňkli do lávy, nebo najeli na překážku. Z poháru se tedy nakonec radovali Blue Shell Boozers.

A zlatý hřeb večera. Velké finále. Nemá smysl, cokoliv dodávat. Stačí se podívat na video, protože lépe by to textem popsat nešlo. Jen doufám, že se zase někdy uvidíme v Expats a budeme se bavit víc, nebo stejně, jako už dvakrát předtím.

Více fotografii naleztene ve facebookovém albu jednoho z účastníků The Stoupa.