I když to nejpodstatnější jsme už viděli, to nejdůležitější nám stále uniká. Jak na tom bude nová konzole s hardwarem, jaký nám chystá Nintendo software, kolik peněz si máme připravit a kdy přesně máme Switch očekávat? Otázek je mnoho, jen těch odpovědí pomálu. Na internetu se sem tam zjeví nějaké spekulace a některé z nich mohou být založeny na skutečných podkladech. Dnes se podíváme na mnohé z nich a také si zavěští všichni naši redaktoři, jak to vidí s budoucností nové konzole oni.

Co to vlastně Switch je?

Mnoho lidí už samozřejmě ví, jak nový přistroj bude vypadat, ale jsou dohady o tom, jestli to bude více handheld nebo velká konzole. Nintendo nás ubezpečilo, že to bude více velká konzole (kterou kdykoliv můžete vzít a hrát na cestách) a svým ostatním konzolím touto do zelí nepolezou. Mějme se však na pozoru, protože i když to tak myslí, skutečnost může být jinde a Switch může odsunout ostatní konzole až na druhou kolej.

Jak jsme si tedy už řekli, jedná se o hybridní přístroj, který bude spojovat domácí hraní u televize s hraním na cestách. Hlavní část s displejem připomíná tablet, ke kterému je z každé strany připojený panel s ovládacími prvky jménem Joy-Con. Nechybí ani dva joysticky na každé straně a známé rozvržení tlačítek. Panely půjdou bez problémů sundat a budeme je moci využít jako dva ovládací prvky na cestách, nebo se doma zacvaknou do pohodlného herního ovladače takzvaného Joy-Con Gripu. Dalším způsobem, jak ovládat Switch, je pomocí plnohodnotného herního ovladače „Pro Controller“. Jak řekl i jeden z vystupujících hráčů v traileru na Switch, ovladače jsou pohodlnější nežli zatím nejlepší gamepad k Xbox one. Celý tento přístroj doplňuje dock pro připojení přenosné části k televizi. Kompletní sestavu můžete vidět zde.

 

 

Displej

Nejdůležitější součástí každé konzole je displej. Bez něj bychom totiž neviděli, co hrajeme. Tady máme však možnosti dvě. Buďto konzoli připojíme k televizi a sledujeme obraz na velké ploše, nebo se na cestách spokojíme s podstatně menší obrazovkou. Handheldová část by podle spekulací měla mít 6,2“ displej s rozlišením HD, tedy 1280×720 pixelů. Na televizi by měla konzole podporovat až FullHD zobrazení 1920×1080 pixelů a 60 FPS. To vůbec nezní zle. Existují i různé dohady, že půjde o dotykovou obrazovku, protože balení bude obsahovat i stylus. Nejspíš ale Switch nebude mít dotykovou obrazovku prvotně pro hraní, ale pro pohyb v menu. Časem možná přibudou specifické hry podporující dotyk.

 

Hardware

O srdci celého systému se vedou největší spory. Co už nejspíše víme, je to, že Switch dostane procesor od Nvidia, nevíme ale ještě jaký. Bude se zřejmě jednat o typ Tegra, ale zda-li půjde o X1, nebo novější čip architektury Pascal, nevíme. Objevily se zmínky o tom, že nový čip bude speciálně vyvinut jen pro Switch a bude mít dle dohadů čtyřjádrový procesor ARM Cortex-57 s frekvencí 2GHz. Může jít však i o jiný typ procesoru a to o Maxwell, který je plnohodnotnější a dosavadní příslib zobrazení by pak dával smysl. K takovému výkonu bude potřebovat i dobré chlazení a skrytý větráček by mohly naznačovat výdechy na horní hraně. Paměť RAM bude nejspíše 4 GB (o tom více v našem článku) s propustností 25,6 GB za sekundu. Paměť jedné z variant konzole bude zřejmě o kapacitě 32 GB, mluví se i o druhé s jinou velikostí paměti. Co se týká doku pro připojení k televizi, tam se názory dost různí. Jedna strana říká, že bude mít dodatečný výkon, aby dostatečně podpořil plnohodnotné hraní a druhý tábor si stojí za tím, že se dalšího výkonu než ten co je v tabletu nedočkáme.

Nejpodstatnější částí každého handheldu jak to tak bývá je baterie. Jak dlouho si zahrajeme oblíbenou rozehranou hru třeba při cestě do školy, na dovolenou nebo jen při ležení v posteli, když se nedostaneme k televizi? Dle Ubisoftu vydrží jen 3 hodiny čistého hraní. Nebuďme však skeptičtí, protože jiné zdroje udávají až 5 hodin hraní, což už zní lépe.

nvidia-tegra-ces-2016

 

Operační systém

Když ještě nepředstavená konzole, tehdy nesoucí název NX, byla jen něčím tajemným za oponou, psalo se, že bude mít operační systém Android upraven po vzoru Nintenda. Lidé za tím tenkrát asi viděli druhou Nvidii Shield právě kvůli zvolenému procesoru. Nejspíš se tak nestane a velké N si tam ušilo OS na míru.

Hry

Co vám ale můžeme říct se stoprocentní přesností je, že na Nintendo Switch vyjde hra Legend of Zelda: Breath of the Wild, která bude podporovat cartridge karty a také bude slibovat velkou plejádu vydavatelů třetích stran, kteří se na něj nebudou moci brzy vykašlat, aby se neopakoval debakl s Wii-U. Podporovat má velmi oblíbené engine Unity a Unreal Engine 4, což je pro ni velmi důležité. Konzole nás navnadila již v traileru, kde nám ukazovala oblíbený Splatoon, nového Maria, viděli jsme i Mario Kart, NBA, Skyrim a pokud to vše dobře dopadne, všechny je dostaneme. Každopádně velké množství vývojářů, kteří přislíbili spolupráci se zdá být uklidňující. Bohužel tomu tak bylo i u Wii-U.

 

Pravděpodobné se zdají i takové klasiky jako Pokemon, Animal Crossing, Monster Hunter nebo Xenoblade. Bohužel se nepočítá se zpětnou kompatibilitou v jakékoliv distribuci, to by však na Nintendo nesedělo, když u každého svého herního zařízení sliboval mnoho starších oblíbených titulů. Konzole nakonec může být sebelepší, vždy však rozhodne celkový počet her a jejich cena.

 

Případný vzhled

Každá generace konzolí Nintendo měla nějakou svoji speciální nebo limitovanou edici. Nejinak tomu bude zřejmě u tohoto nového přístroje. Zatím však upustili uzdu představivosti jen různí návrháři a tak se můžeme podívat, jak by mohly takové případné edice vypadat a jak se budou dát kombinovat.

Cena

Velmi důležitým prvkem při výběru konzole může být i cena. Pokud vezmeme v potaz konkurenci, která už je zaběhlá a má dostatek her i silná zařízení, bude to mít Nintendo těžké. Jelikož bude svůj hlavní hardware ukrývat na přenosném handheldu, nepočítáme s tím, že by byl výkonnější než konkurenční stroje, a tak by cena neměla být vyšší. Na druhou stranu se jedná o tak velkou inovaci, tedy něco nového v herním světě a Nintendo svoji konzoli nebude dotovat, že můžeme očekávat i vyšší cenu. Všechny zprávy zatím mluví o částce do 300 dolarů což je velice příznivé. Těsně před uzávěrkou tohoto článku se na internetu objevily možné částky, za které se Switch bude prodávat a vypadají zajímavě. Více informací zde.

Naše věštby

JakeWh

Nintendo Switch vidím jako velkou šanci na úspěšnou konzoli. Ve světě bude pravděpodobně přijata lépe jak v našich končinách, kde hráči preferují výkon nad myšlenkou. Ovšem majitelů bude zajisté více než u současného Nintenda Wii U. Myslím si to hlavně z jednoho důvodu a tím je přenositelnost / konverze na handheld. Jelikož dnes není na trhu žádné rozumné herní zařízení na cesty, kromě Nintenda 3DS, které ovšem už dnes dosahuje svých limitů, má Nintendo Switch velkou šanci vyplnit díru na trhu. Snad Nintendo nevypustí v blízké době světa nástupce 3DSka a nechá tak veškerý prostor hlavně pro jednu konzoli, Nintendo Switch. Jsem velice zvědavý, jak se povedlo optimalizovat chod zařízení na baterii, jelikož výkonný stroj s tak velkou obrazovkou bude na napájení určitě velmi náročný. Ale jak se říká, naděje umírá poslední.

jARYkURY

Je cesta, kterou se chce vydat Switch správná? Pro mě určitě ano, mnoho lidí jako já touží po přenosné konzoli, která bude mít výkonu na rozdávání. Mám trochu pochyby, jak přijmou tento hardware od Nintenda hardcore hráči, kteří jsou nyní rozmlsaní vysoce výkonnými konzolemi od konkurence. Přesto si myslím, že pro mnoho z nich Switch nabídne variabilitu, tedy od každého něco a proto bych mu věštil velmi slušnou budoucnost, která zastíní velmi rychle Wii-U a Nintendo brzy zapomene na křivdu s ním spjatou. Mám ale strach, že novinka bude dosti parazitovat na stávajícím handheldu 3DS a brzy mu bude hrozit také pomalý konec, protože přeci jen bude mít multifunkční zařízení, které dokáže zastat oba. Co se týká her, tam si myslím se firma poučila a bude se snažit nám dát co nejvíce. Takže ve všech bodech jsem optimistický a věřím, že konzole nás v mnohém ještě překvapí a její prodeje budou dobré, jakožto i hry na ní vydané.

Liniik

Osobně mě myšlenka podobného systému nadchla. Něco podobného jsem čekal u Wii U, no nakonec víme, jak to dopadlo. V našich krajinách nepředpokládám, že by to byl trhač prodejních rekordů, ale ve světě by mohl celkem slušně uspět. Největší obavy mám z výdrže na baterii a zahřívání, protože podle některých spekulací, kde má mít stabilních 30 fps při Ultra HD rozlišení, to nebude žádné ořezávátko. Všichni známe ty malé, hlučné a otravné ventilátorky, které jsou během několika dní používání zaneseny prachem a nebo na druhé straně topící placky, které se nedají udržet v rukou. Docela slibně vypadá i seznam vývojářů, ale zatím se jedná pouze o přísliby. Z parazitování na 3DS obavy nemám, poněvadž má svá nejlepší léta za sebou a zatím nebyly ani spekulace o případném nástupci, takže si myslím, že Nintendo vsadí vše na Switch. Nicméně pravdivých informací je skutečně málo, takže nám zatím zbývá jen doufat.

Lukáš

Díky řadě spekulací jsem podobný koncept očekával a přál si, aby se stal skutečností. Přání se mi splnilo. Pro mě jako člověka, který kvůli škole a práci neustále cestuje, je takový typ konzole praktický a nabízí také zajímavé možnosti hraní ve více hráčích. Uznejte, že uspořádat „LAN“ party s konzolemi byl docela problém. S Nintendo Switch to bude hračka, a proto také doufám, že bude využit tento potenciál a na konzoli se objeví mnoho titulů pro hraní ve více hráčích. Se Splatoonem to Nintendo vyhrálo, tak proč se o to nepokusit znovu. Pokud jde o konzoli 3DS, myslím si že její časy jsou s Nintendo Switch u konce. Nevidím důvod existence handheldu jako je 3DS ve světě, kde existují mobilní telefony (pro určitou skupinu lidí, hráčů) a Nintendo Switch, která jeho funkci dokonale zastoupí. Jak se bude konzoli dařit si netroufám odhadovat. Zatím jsou ohlasy vesměs pozitivní, nicméně čeští hráči nejsou Nintendo světu moc otevření a já budu doufat, že tento stav konzole změní.

Bramatton

Už při zveřejnění traileru jsem věděl, že Switch chci. Nápad propojit handheld a domácí konzoli se mi líbí a po ne tak velkém úspěchu s Wii U věřím, že Nintendo nyní dobře našlápnulo a vytvoří konzoli, kterou budou mít i ti největší pařani z konkurenčních herních systémů rádi a třeba ji i sami vyzkouší a koupí. Samozřejmě záleží na ceně a počtu her (a v souvislosti s tím na aktivitě partnerů a vydavatelů třetích stran). Na druhou stranu se ale bojím odmítnutí ze strany tuzemských zákazníků, přeci jen, v našich končinách jsou hráči zvyklí na úplně jiný standard hraní a statistiky stále tvrdí, že nejvíce hráčů u nás hraje na PC. No, nechám se mile rád překvapit s čím se Nintendo vytasí.

 

Zdroj 1Zdroj 2Zdroj 3Zdroj 4Zdroj 5Zdroj 6Zdroj 7