Z Pokémonů si lidé často dělají legraci, protože se údajně jedná o hru „pro malé děti“. Ale krása Pokémonů je i v tom, že je tato hláška poměrně nepravdivá. Ať jste v jakémkoli věku, něco zábavného si na Pokémonech najdete.

Jako malý jsem si na pokémonech užíval hlavně příběh a stavbu mého týmu, se kterým jsem chtěl porazit šampiona, ale jako starší se tohle stalo velice lehkou záležitostí. Dodnes mě to baví, ale nevyžaduje to ode mě takovou pozornost a nedává mi to takový pocit radosti, jako když jsem byl malý. Začal jsem tedy hrát online s lidmi, kteří pro mne byly výzvou. Ale nedávalo mi smysl, proč mí soupeři měli Pokémony o tolik silnější, než byli ti mí.

Dnes už vím, že mí soupeři si dali pečlivě záležet na výcviku jednotlivých statů pokémonů. V té době, kdy jsem se dozvěděl o existenci EV a IV statů, mi to přišlo jako tajemství, které si mezi sebou předávají jen ti nejlepší hráči. Ale podařilo se mi dopátrat, o co se jedná, a když si to vyhledáte dnes, najdete si o tom jednoduše spoustu informací.

Co jsou to EV a IV staty?

EV znamená Effort Value, zatím co IV znamená Individual Value. Původně se mělo jednat o skryté hodnoty, které dělaly každého Pokémona unikátním, takže například 2 Pikachu narození ve stejnou chvíli od stejných rodičů by měli jiné staty, a po tréninku by se lišili ještě víc. Mezi EV a IV je spousta rozdílů, ale pokud chcete být tím nejlepším, musíte tyto hodnoty chápat.

EV – Plod vašeho tréninku

EV zvyšuje jednotlivé staty vašeho pokémona, podle pokémonů, které jste porazili. Máte celkově k dispozici 508 EV bodů, které se nějakým způsobem rozdělí mezi vaše staty. Při souboji se specifickým pokémonem se dá množství EV do specifického statu (HP, DEF, Sp. DEF, Attack, Sp. Attack, Speed). Bohužel, informace o potřebných pokémonech k získání EV pro jednotlivé staty si budete muset dohledat sami, protože jich je příliš na to, abych je zde všechny zmiňoval. Ale při stavbě mocného týmu je potřeba si tyto body správně rozvrhnout, protože kolikrát vyhrajete jen díky nim. Maximální množství EV pro jeden stat je 252, což může udělat v samotné hře veliké rozdíly. Nikdy nevíte, jakým způsobem váš soupeř přidělil jednotlivé EV statům, takže tým, který vám může být povědomý, může nakonec mít úplně jiné vlastnosti, než byste na první pohled čekali. Existují itemy, které proces EV tréninku trochu urychlí, ale to je samo o sobě složité a dlouhé téma, které si prozatím budete muset vyhledat sami.

Nejlepší stránky, na kterých můžete najít dodatečné informace (již zmíněné itemy na grindování EV, nejlepší pokémoni na grindování specifických statů pro EV a mnoho, mnoho dalšího) jsou Serbii a Bulbapedia.

IV –  V čem bude váš Pokémon od narození výjimečný?

IV je hodnota, která při narození vašeho pokémona určuje jeho potenciál. Každý stat může mít až 31 IV při narození Pokémona. Pokud se váš Pokémon narodí s nižšími IV, než 31 v potřebných statech, nemá smysl věnovat čas a úsilí do EV tréninku takového Pokémona. Naštěstí máme v Generaci 7 přístup k Bottle Capům, které vám dodají chybějící IV, takže pokud nechcete trávit hodiny breedingováním (způsob, kterým získáte perfektního pokémona, o kterém se ještě zmíním), můžete prostě svého pokémona vycvičit na level 100 a pak využít Bottle Capu.

Třešnička na dortu – Nature

Poslední věcí, která vám dodá v souboji sílu v potřebných ohledech, je Nature (povaha vašeho Pokémona). Většina z nich vám přidá boost do jednoho statu a od jiného zase body ubere, ale jsou i takové, které jsou zcela neutrální. Dobře si to promyslete, protože se jedná o vlastnost, která je také velice důležitá. V přípravě jakéhokoliv úspěšného pokémona musíte vzít v potaz jak EV, tak i IV a Nature, na žádný nesmíte zapomenout, protože ani váš soupeř na ně nezapomene.

Dědičnost a breedování, genetika světa Pokémon

Tak jo, máte na papíře připraveného vašeho dokonalého Pokémona (alespoň co se týká statů, útoky a schopnosti jsou úplně jiné téma). Ale jak ho přivedete do hry? U EV jsem už řekl, že se jedná o postupný trénink pokémona, ale co IV a Nature? To máte prostě doufat, že náhodou chytnete správného pokémona? Ne. V každé generaci od generace 2 (Gold, Silver a Crystal) je někde ve světě dům, ve kterém můžete nechat 2 své pokémony. V generaci 7 (Pokémon: Sun a Pokémon: Moon) je tato budova zvaná Nursery a nachází se v Paniola Ranch na ostrovu Akala. Pokud zde necháte pokémony opačného pohlaví (existují výjimky, například legendární pokémoni se breedovat většinou nedají) a stejné Egg grupy (další věc, kterou si budete muset sami vyhledat pro specifické pokémony), dostanete po určitém množství herních kroků od jedné z pracovnic Nursery, která stojí venku, vajíčko, ze kterého se vám vylíhne mladý Pokémon. Tomuto procesu se říká breeding. Ve hře jsou způsoby, jak předat vlastnosti rodičů jejich dětem. Když bude jeden z rodičů držet item zvaný Everstone, jeho Nature bude předána dítěti. Pokud bude jeden z rodičů držet item zvaný Desteny Knot, bude dětem předáno 5 náhodných IV statů od rodiče (6. je tím pádem generovaný náhodně, a výběr 5 neovlivníte). Díky těmto itemům není otázkou, JESTLI se vám dokonalý pokémon narodí, ale ZA JAK DLOUHO. Pokud máte dostatečnou vytrvalost, budete odměněni týmem titánů, se kterými můžete mít šanci porazit i zkušené hráče. Samozřejmě samotná vítězství jsou otázkou mimo jiné i zkušeností, ale tato příprava týmu je prvním krokem ke každému úspěšnému týmu.

Doufám, že už teď alespoň trochu rozumíte statům EV, IV a Nature. Pokud máte nějaké otázky k těmto hodnotám, prosím, napište mi je do komentářů, pokusím se vám na ně odpovědět. A pokud byste chtěli hlubší vysvětlení některého jiného tématu kompetitivních Pokémonů, nebo nějaké úplně jiné téma, prosím, neváhejte a napište.