ASK NBase #1: Kdo jsme a jak vlastně NBase funguje?

Za více než tři roky existence NBase nám bylo položeno poměrně dost otázek. Samozřejmě odpovědi nejsou (obvykle) žádné tajemství. A tak jsme se rozhodli s odpověďmi podělit v rámci přiblížení se k vám, jakožto našim čtenářům. Kromě otázek, které jsme posbírali už dříve, bychom rádi odpovídali i na vaše čerstvé dotazy. Zajímá vás, jak to funguje v redakci, jaké jsou naše top hry nebo kolik hodin týdně hrajeme a na čem všem? Využijte formuláře níže pro odeslání dotazu. Pokusíme se na ně odpovědět co možná nejupřímněji.

Kolik vás vlastně v redakci je a co děláte?

Aktivních na nějaké pravidelné bázi 5, ale máme ještě několik dalších spolupracovníků. MatyTheRed a Lukas v poslední době jen píšou, Bramatton na sobě nese tu největší tíhu – tedy komunikaci s vydavateli a týmem, navíc spravuje technickou stránku webu. Liniik ho zaskakuje v komunikaci, když je třeba, a také se snaží, aby mu nevykrvácely oči při korektuře. Já, tedy yesbook, mám roli tzv. “Content Manager”, což znamená snaha, aby byl na webu pravidelně nový obsah – nejen klasické novinky a recenze, ale i něco navíc. Proto se u mě častěji než u ostatních vyskytují různé experimenty a jiné typy článků (třeba ASK NBase). A také se snažím občas napsat něco o starých hrách, které rád sbírám a hraju.

Když díky své činnosti v NBase tolik vyděláváte, proč není víc obsahu, víc soutěží a tak celkově všechno lepší?

Tady vás rovnou zarazím. Ze své činnosti na NBase nikdo z nás nemá ani korunu. Obsah tvoříme ve svém volném čase – někdo chodí do práce, někdo studuje a někteří se snaží psaní nacpat mezi práci a náročnou školu. Proto články nevychází vždy pravidelně, a proto občas vychází v divnou dobu. Je nám líto, že někdy nestihneme hned napsat o čerstvé novince nebo publikovat větší množství článků, když se toho děje hodně, ale věřte nám, děláme co můžeme. Třeba během gamescomu jsme někteří zůstávali vzhůru do tří do rána (a pak ráno v 7 vstávali do práce), abychom toho stihli napsat co nejvíc. Občas se snažíme obsah více rozložit plánováním příspěvků na webu i na Facebooku, novinky se ale snažíme nezdržovat. Děkujeme, že nás sledujete i přesto, že toho zdaleka nestíháme tolik a tak často jako redakce na full-time.

Takže vážně nic nevyděláváte? A co vás tedy motivuje psát? A proč ta reklama?

Ne, opravdu na NBase nic nevyděláváme. Dokonce nás i provoz něco stojí – musíme platit třeba za hosting nebo poštovné. Děláme to protože rádi píšeme, máme rádi Nintendo a děláme to jako službu komunitě. Největší odměnou nám tak je, když čtete naše články, sdílíte a lajkujete je na sociálních sítích a píšete komentáře. Vážně, nic nás po tom, co nám dá nějaká recenze opravdu zabrat, nepotěší tolik, jako když někdo napíše pozitivní komentář. Reklamu na webu nemáme kvůli finančnímu zisku. Díky spolupráci s některými našimi partnery, kterým tímto ještě jednou děkujeme, můžeme za reklamu získat třeba ceny do soutěže nebo další možnosti tvorby obsahu na web. Právě teď chystáme soutěž k tisícům liků na naší Facebookové stránce, takže ji bedlivě sledujte, a také pozvěte své kamarády, ať tisícovku pokoříme co nejdřív!

Proč nejsou některé články tak dobré?

Ačkoliv se snažíme o maximální kvalitu, ne vždycky se zadaří. Kromě důvodů zmíněných výše – třeba času, nebo omezených (=žádných) prostředků je tu jeden faktor možná ještě významnější. Jsme amatéři. Nikdo z nás nemá vystudovanou žurnalistiku ani nemá zkušenosti z velkých médií. Jen rádi píšeme o tom, co nás baví a máme rádi. Někdy to, co se píše snadno, může být mnohem lepší, než to, s čím si dáme hodně práce. Někdy máme tvůrčí blok a psaní nám moc dobře nejde. Někdy je toho hodně v práci/škole a my unavení a v časovém pressu píšeme jen to nejnutnější a nemusí to dopadnout vždy dobře. Občas si zase ukousneme příliš velké sousto a snaha o něco velkého dopadne takřka katastrofálně. Díky, že s námi i v těchto obdobích zůstáváte. Nicméně snažíme se neustále zlepšovat – učením se o psaní jako takovém i čtením “konkurenčních” magazínů a médií. Já osobně rád čtu Score a snažím se z jejich článků naučit pokud možno co nejvíc.

Jste podplacení některými vydavateli, že dáváte tak vysoká hodnocení?

Nejsme a nikdy jsme nebyli. Mrzí nás, že si někteří myslí, že proto, že se nám některé hry líbí, musíme být hned podplacení. Recenze je navíc poměrně subjektivní záležitost a nebudeme vám lhát, kdo co recenzujeme si snažíme rozdělovat podle našich zájmů. Takže zatímco mě se nějaká hra nemusí líbit, někdo z kluků z ní může být nadšený a dát jí vysokou známku. Naši partneři, mezi kterými jsou jak indie studia, tak velká vydavatelství a distributoři se nás zatím ani nikdy nesnažili nijak ovlivnit či podplatit. A toho si vážíme, stejně jako to, že s námi spolupracují a mají s námi trpělivost.

Koukal jsem, že se u vás na kanále občas objevilo zajímavé video. Plánujete s tím pokračovat?

Video obsah je dnes mnohdy oblíbenější, než textový a natáčet určitě chceme. Alza.cz k naší smůle krátce potom, co jsme se snažili věnovat se videu více, zrušila svoje bezplatné studio, takže byl projekt odložen na dobu neurčitou, než si někdo z nás nepořídí dostatečné vybavení a nezařídíme prostor, kde půjde dobře natáčet. Rádi bychom aspoň nějakou kvalitu a video na webkameru notebooku se zvukem jak ze sudu opravdu do světa vypouštět nechceme. Kromě videí bychom se v budoucnu rádi věnovali i dalšímu typu obsahu, takže pokud se nám bude dařit realizace, máte se na co těšit!

Co plánujete do budoucna?

Kromě toho, co zmiňuji výše, toho nechystáme zas až tak málo. Rádi bychom vylepšili (a případně přepracovali) web a zlepšili celkovou kvalitu a rozmanitost obsahu, abychom se trochu víc přiblížili “velkým” médiím. Chceme přidat další možnosti, jak nás sledovat. A pracujeme na jednom větším projektu a nemůžeme se dočkat, až vám řekneme víc. Letošek pro nás nejspíš bude rokem velkých změn a spousty nového, tak nám držte palce, ať z toho, co máme naplánováno, zvládneme co nejvíc!


Na vaše dotazy odpovídal yesbook.

 • Věk: 23 let
 • Pozice v NBase: Zástupce šéfredaktora/Content Manager
 • Oblíbené žánry: Závodní, RPG, Plošinovky
 • Na čem všem hraje: PC, Switch, DS, GameCube a ostatní konzole 6. generace (Xbox, PS2, Dreamcast)
 • V NBase působí od léta 2017
2 comments
 1. Ahoj moc rád vás čtu. Ale občas mi některý článek uteče. Dříve jste i na Twitter dávali novinky teď jen už by FB, ale ten nemám.
  Bylo by možné novinky dávat zas i na Twitter?
  Jinak vám velice fandím. A přeji hodně spokojených čtenářů jako já.
  Kankys

  1. Mnohokrát děkujeme! 🙂 Sdílení novinek na Twitter řešíme a určitě se budeme snažit to nějakým způsobem realizovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Posts
Total
1
Share