Commandos 2 – HD Remaster – Men of Retirement

Oznámení vydání remastrované real-time tactics hry Commandos 2: Men of Courage pro Nintendo Switch jsem netrpělivě očekával dlouhé měsíce. Zatímco hráči na PC, Playstation 4 nebo Xbox One si mohli hru zahrát už na konci ledna tohoto roku, majitelé konzole Nintendo Switch si museli počkat až do dnešního dne. Nutno přiznat, že to bylo docela zajímavé čekání, protože bylo provázené přáním, aby hra za těch deset měsíců vyšla v lepším stavu než na výše zmíněné platformy. Stálo to čekání za to?

Komando znovu ve službě

Po devatenácti letech je komando zase v akci, a to ve stejném složení a vzhledem k tomu, že jde o remaster, tak i na stejných misích. Na vaše bezchybné a rozhodné velení tak čeká stejně jako dříve Green Beret, Sapper, Driver, Sniper, Diver, Spy, Nataša, Thief a pejsek Whiskey, každy se svými specifickými dovednostmi a vlastnostmi. Vyzbrojeni taktickými nástroji budete muset svoje svěřence provést skrz deset náročných a nebezpečných misí, včetně dvou tréninkových a devíti bonusových, ve kterých předvedete svoje taktické myšlení, schopnosti nepozorovaně infiltrovat nepřátelské území, splnit požadované úkoly a zase zmizet. Zdali za sebou zanecháte hory mrtvých nacistických vojáků a důstojníků, řínčení alarmu nebo jestli provedete čistou, rychlou a tichou akcičku, bude záležet jen na vás. Commandos 2 spadá jako předchozí i následující titul do silně taktického žánru her, kde budete plánovat každý jeden krok vašich svěřenců, využívat a kombinovat jejich schopnosti s úmyslem splnit misi beze ztrát ve vlastních řadách. Možností, jak takové mise splnit, je hodně a záležet bude vždy na vašem umu a také samozřejmě na vaší trpělivosti. Myslím si, že žánr real-time taktických her má i po tak dlouhé době stále co říct a série Commandos nebo Shadow Tactics z roku 2016 jsou jeho etalonem. Commandos 2 – HD Remaster vám tak ukáže vše, co jste na tomto žánru milovali v době jeho největší slávy. Bohužel ukáže i velmi nepříjemné věci, kterým by se každý hráč rád vyhnul nejen u této hry.

Komando na steroidech

Ještě jednou chci zmínit, že HD Remaster obsahuje vše, co si pamatujete z původní verze hry. Všechny postavy a herní mechaniky zůstaly zachovány a samotné jádro hry, resp. její hratelnost, se nijak nezměnila. Péči dostala vizuální stránka, která i přesto, že je na dnešní poměry zastaralá, vypadá oproti originálu opravdu pohledně a v tomto ohledu HD Remaster dostál svého jména. Při čekání na vydání mě velice zajímalo, jak se bude hra ovládat pomocí analogových páček gamepadu. Jakožto pamětník jsem hru prošel pomocí myši a klávesových zkratek, tudíž jsem měl trochu obavy z ovládání. Nicméně jsem je rychle hodil z hlavu. Modernizované, pro konzoli Nintendo Switch optimalizované UI a s ním spojené ovládání hry, bylo provedeno na výbornou. Během první tréninkové mise se s ním seznámíte. Během druhé osvojíte a na první ostré misi už jedete jako starý veterán. Ovládání je jednoduché, rychlé a intuitivní a ti, kdo nedali na myš a klávesnici dopustit, budou spokojeni. V mém případě dokonce tak, že jsem měl při porovnávání s původní verzí na PC problém hru ovládat myší. Teď už ale nadšení opadá, protože dál je všechno špatně.

Komando ve výslužbě

Commandos 2 HD Remaster vypadá skvěle, ovládá se výborně a vlastně by tak nemělo nic bránit tomu, aby si hráč dosyta užil válečnou atmosféru a zavzpomínal na staré časy s touto vynikající sérií. Nebýt špatné optimalizace, hromady bugů a zbytečné cenzury, skutečně by tomu tak bylo. Bohužel. Hra po technické stránce dál velmi trpí.

Špatné optimalizace si všimnete hned, jak vyzkoušíte první návštěvu interiéru. Hra najednou běží mnohem plynuleji, zvýší se FPS, a jakmile vyjdete ven pocítíte tu do očí bijící bolest ze zpomaleného, lenivého a trhaného pohybu všeho. Je vidět, že i když jde o téměř dvacet let starou hru, port dává Switchi dost zabrat. Taková (ne)optimalizace sice nesklouzává ke stavu nehratelnosti, ale je to velmi otravné. Co už dokáže vyčarovat pulzující žíly v okolí krku a čela, jsou načítací časy. Kdo si pamatuje, ten ví, že hraní Commandosu bylo velmi často doprovázeno quicksave/quickload festem. Je to zkrátka nutné. Ten, kdo koná neuváženě, často umírá a je proto dobré hru před každou nebezpečenou akcí uložit. Jenže když musíte po každém neúspěšném pokusu čekat desítky vteřin, začnete být hodně rychle frustrováni ne z neúspěchu ve hře, ale z doby kterou musíte přečkat, abyste svoje chyby napravili. Načtení hry po startu z menu mi zabere 35 vteřin. Quickload do stejné lokace zabere 30 vteřin. Pro porovnání jsem si vyzkoušel načítací časy původní hry a ty trvaly zlomky zmíněných časů z HD Remasteru. Na ty z vás, kteří si hru předobjednali nebo si ji pořídí, apeluji, obrňte se se trpělivostí!

Dalším problémem, který v tuto chvíli hru sužuje, je výskyt bugů. Je jich snad víc než nacistických jednotek na celé herní mapě. Největší problém je s označováním aktivních prvků. Dost často se vám bude dít, že postava prostě neprovede akci, kterou jste žádali, protože při pohybu dojde k odznačení cíle. Dost často se tenhle problém projevuje u dveří a oken. Chcete projít dveřmi, blížíte se k nim, stisknete akční tlačítko, ale než dojdete úplně k nim, dveře se odznačí a váš voják jen hloupě civí. Na tyhle chybky se dá celkem rychle zvyknout a najít určitý grif, jak se s nimi vypořádat. Horší je to s propadáváním se texturami, ožíváním mrtvých vojáků (jen opticky, jednotka je skutečně mrtvá) nebo úplným pádem hry, což se mi stalo několikrát. To jsou chvíle, kdy už jsem byl hodně nervózní a hru jsem musel odložit, což mi ale zároveň dost vadilo, protože jsem hrát chtěl. Pomyšlení jak dlouho to zas bude trvat než se mi hra načte a jestli nedojde k dalšímu pádu, mě však vždy přinutila dát si pauzu.

Jednou z posledních věcí, kterou musím zmínit a vlastně vytknout, je naprosto nesmyslná cenzura, na kterou doplatily nacistické symboly. Ruku na srdce – tuhle věc spíše vytýkám ani ne tak samotné hře, jako tvůrcům resp. vydavateli, protože ve hře si jí možná ani nevšimnete, pokud na to nebudete upozorněni. Jde o to, že ze hry zmizely všechny nacistické svastiky a také z křídel japonských letadel a bombardérů sluneční kotouče hinomaru. Jediné vyjádření k tomuto problému můžete najít na platformě Steam. Ve zkratce šlo o úmysl vydat jednu mezinárodní verzi bez jakýchkoliv symbolů podněcujících rasismus, diskriminaci a omezování svobody. Osobně si myslím, že tyto symboly ve hře jasně definují to, proti čemu hráč bojuje, dotváří dobové kulisy a připomínají věci, které by neměly být zapomenuty a jejich odstraněním ze hry ničemu neprospívá, spíš naopak.

Posledním hřebíčkem do rakve je chybějící multiplayer. Jedna ze složek hry, kterou bych ve verzi na konzoli Nintendo Switch ocenil vzhledem k její přenositelnosti nejvíc. Je skutečně velká škoda, že byl ze hry odebrán, ale v tuto chvíli si víc než existenci multiplayeru přeji, aby se vývojáři zaměřili na opravu chyb a věřím, že dojde k jejich nápravě co nejdříve.

Závěrečný verdikt

Commandos 2: HD Remaster vychází z vynikající taktické hry, kterou tato vyleštěná verze bezesporu také je. Bohužel trpí na optimalizaci výkonu, množství větších či menších chyb a v neposlední řadě i na zbytečnou a hloupou cenzuru či absenci režimu pro více hráčů. Přesto hru doporučím všem milovníkům série, kteří si ji chtějí brát s sebou, ale se zdviženým prstem varuji a upozorňuji na výše zmíněné problémy a apeluji na hráče, aby se obrnili trpělivostí.

Kategorie Akční, Real-time tactics Hodnocení recenze
Počet hráčů 1
2/5
Vývojář Yippee! Entertainment
Vydavatel Kalypso Media
Jazyk Angličtina
Cena  749 Kč
Dostupnost Nintendo eShop Věkové hodnocení PEGI
Datum vydání Vydáno, 4. prosince 2020
16
Webové stránky Oficiální webové stránky

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Related Posts
Total
8
Share