Jsou retro hry dobrou investicí?

Investice a spekulace jsou v retro komunitě společná témata a v posledních letech nabírají nákupy starších herních kousků na obrátkách, ale kolik z těchto her je ve skutečnosti investicí?

Snad každý, kdo se alespoň nějaký čas pohyboval okolo sbírání retro her, narazil na různých fórech na spoustu dotazů o koupi hry jako investice. Je opravdu retro hra použitelná jako komodita, která poskytne pevný výnos za to, co jste do ní původně investovali?

retro-games

Do čeho tedy investovat? Jsou to staré hry u kterých je hodnota určena nabídkou a poptávkou, jsou neobnovitelným zdrojem, protože existuje jen omezené množství těchto zbývajících her a vytváří tím hodnotu nedostatku.
Některé hry jsou známé jako méně dostupné než ostatní, a tím získávají na ceně. Neznamená to ovšem, že tomu bude tak i nadále.
A: Udrží si aktuální hodnotu?
B: Poroste hodnota do budoucna?

V současné době spekulanti, zbohatlíci a prodejci vybudovali trh, ve kterém ceny atakují všechna historická maxima a to díky oživení zájmu o retro hry. To je částečně proto, že je tu celá generace, která vyrostla na konci éry Atari, přešla do Nintendo éry a nakonec zažila slávu Super NES, Sega Genesis, Turbo Grafx, Nintendo 64 a dalších … této hromadě lidí je nyní kolem třiceti let a většina z nich už má své vlastní finance.

Tito prodejci počítají právě s tím, že cílový zákazník má k dispozici hotovost k oživení své vzpomínky z dětství a to je přesně ten recept na super byznys … ale na jak dlouho? Nostalgie je věc podivná. Někteří lidé prostě jdou, koupí NES a Mario 3, jiní se jim zase budou smát, že sbírají šrot, který podle nich patří dávno do koše. Další se naopak chtějí dostat ke hrám, které měli jako děti nebo je vždycky chtěli mít.

ContraAle jak u dražších her, např 40+ eur poznat, která je solidní investicí? Existuje jednoduchá odpověď. Poznat to nelze. Jen proto, že jsem chtěl vlastnit řekněme … Contra neznamená, že někdo, dejme tomu za 10 let, bude chtít stejnou hru.

Stejně tak, jak si mohu být jist, že v době, kdy se rozhodnu prodat svou sbírku, bude někdo ochoten ji koupit? Co když se trend retro her posune? Sběratelé s přibývajícím věkem možná začnou ztrácet zájem o své hobby a musela by vyrůst nová generace sběratelů NES konzolí, ale ti už nebudou mít k těmto hrám ten důležitý vztah z dětství. Nebo za 10 let budou věci jako Playstation 1 a 2 stejně populární retro systémy a naše sbírky se tak stanou bezcenné, pokud se nám nepodaří najít někoho, kdo by zaplatit hodnotu, kterou si myslíme, že naše sbírka má.

Což mě přivádí k dalšímu bodu: Tyto hry jsou jen stojící peníze pro sběratele… věci do zásoby jsou cenné pro každého, protože je vždy možné přeměnit je na hotovost, ale bohužel u retro her to není až tak pravda. Mám-li “vzácný” titul, řekněme Bubble Bobble 2, bude stát později 600, 800, 2 000 eur jen proto, že je to vzácné? Možná, ale jen v případě, že poptávka po NES hrách zůstane minimálně tam, kde je nyní. Pokud se trh posune a zaměří se na jinou věc, máme smůlu. Asi nejlepším přirovnáním ke sbírání her je kdysi populární sbírání kartiček hokejistů. Je to sice něco trochu jiného, ale dobře to vystihuje vrtkavost trhu sběratelství. I kdysi populární artikl může z roku na rok zaniknout.

bubble-bobble-part-2-usaCo se stane, až se dnešní děti stanou dospělými a dostihne je ta mrcha nostalgie? Jejich první myšlenka nebude “Člověče, přál bych si NES!”, Jejich zájem se bude pravděpodobně ubírat směrem k Playstationu nebo Xboxu, čili k tomu, co měli jako děti a cyklus začne od znovu. Takže co se stane pak? Co se stane, když noví “investoři” nebudou chtít svůj Bubble Bobble 2? Stejně jako v reálném akciovém trhu, kdy lidé již nemají zájem o vaše zboží, cena může klesnout.

Přemýšlet o sbírání her jako o investici je krátká hra, protože okno příležitosti je omezené, pokud tedy nevidíte do budoucnosti, abyste mohli říct, kdy retro bublina praskne nebo se zájem posune jinam.

Sběratelství her je super zábava, jelikož nejde jen o samotnou hru, ale i o vzpomínky na chvíle, které jste nad ní strávili. A ty jsou většinou k nezaplacení. Pro spoustu lidí mají tyto sbírky her vlastní vnitřní sentimentální hodnotu… a tím by to mělo skončit. Je těžké převést vzrušení, které jste měli ze hry Metroid na osobu, která ji od vás koupila. Takže pokud plánujete svůj odchod do důchodu a chcete si v něm přilepšit prodejem své sbírky her, je na čase se poohlédnout po něčem, do čeho se opravdu vyplatí investovat a nechat sbírání her tím čím je, koníčkem.

2 comments
  1. Zajímavý pohled. Osobně si myslím, že to investice je vždy se najde minimálně jeden člověk v každé generaci, který bude chtít ten určitý produkt ať už proto že zákládá vlastní sbírku nebo jen kvůli nostalgii. Resp. pokud jde o hardware. Se softwarem to takhle úplně nebude.

  2. Ono u investování hodně platí, že by investice neměla být jen pro investici (kvůli penězům), ale měla by mít nějakou další hodnotu. V investicích do uměnít (a hry podle mého do tohoto ranku patří) by měl člověk kupovat to, se mu primárně líbí.
    Správný čas pro nákup Contra je ve chvíli, kdy si člověk chce Contra zahrát na původním železu.
    Ideální doba pro investici do nemovitostí je v okamžiku, kdy člověk potřebuje bydlet. Atd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Posts
Total
17
Share