Na konci roku 2018 – co přineslo a odneslo uplynulých 365 dní a co bude dál

Už je to tu zase. Pomalu se loučíme s vánoční náladou a nadšenci už chystají rachejtle a petardy na oslavu nového roku. Nastal čas si v posledních letošních hodinách shrnout uplynulý rok a podívat se, co si pro nás chystá ten následující.

Druhý rok Switche

Jak není neobvyklé ve filmové, literární a vlastně jakékoliv umělecké tvorbě, druhý díl málokdy předčí ten první (čest výjimkám, jako třeba Terminátor 2 nebo Overcooked 2). Ani druhý rok naší oblíbené konzoli se tomuto trendu nevyhnul, ačkoliv se rozhodně nejednalo o žádnou tragédii. AAA her bylo vydáno méně, a také žádná z nich nedosáhla na tak vysoká hodnocení těch loňských. I tak jsme se ovšem dočkali skvělých her, ačkoliv se na výsluní draly porty z předchozí generace. Konečně jsme se dočkali spuštění služeb Nintendo Switch Online, které sice nedosahovalo takových kvalit, jakých jsme si vysnili, konečně však přineslo tolik žádané ukládání uložených pozic na cloudové úložiště a stále (pomalu) rostoucí sbírku NES her. Přibyla podpora u nezávislých studií a vývojářů, mezi jejichž hrami se dá najít lecjaká perla. Na konec roku se pak vývojáři mohli přetrhnout, aby nám dodali vše, co takovou dobu chystali a výčet dostupných her překonal tisícovku. Pojďme si připomenout alespoň pár titulů.

Nové hry

I přes slabší rok jsme se dočkali pár exkluzivních titulů, a to i od třetích stran. V některých jsme strávili pěkných pár hodin, a hlavně si užili skvělou zábavu.

Octopath Traveler

Toto exkluzivní ukecané RPG z dílen Square Enix učarovalo nejednomu fanouškovi klasických RPG her. Vývojáři si pohráli s tzv. HD-2D grafikou, která úžasným způsobem kombinuje moderní technologie s pixelovatým vzhledem typickým pro 8 a 16 bitovou éru. Je také důležitou připomínkou toho, že se tak velký vydavatel Switche rozhodně nebojí a věnuje mu opravdu kvalitní exkluzivní titul.

Pokémon: Let’s Go, Pikachu! & Let’s Go, Eevee!

Na osmou generaci si ještě chvíli počkáme, mezitím si ale můžeme zopáknout tu úplně první v moderním kabátě. Myslelo se hlavně na nové fanoušky a hráče Pokémon GO, ani ti stávající ale nepřišli zkrátka a výsledkem je příjemný návrat do regionu Kanto. Na hlavě či rameni vás doprovází váš věrný parťák Pikachu nebo Eevee a s ovladačem Poké Ball Plus v ruce si můžete připadat jako Ash Ketchum. Poké Balle, leť!

Super Smash Bros. Ultimate

Posledním velkým králem letoška je nepochybně další iterace oblíbené bojovky. Nintendo se rozhodlo potěšit všechny fanoušky série tím, že přidalo všechny postavy z minulých dílů, pár nových, a ještě jich několik slíbilo. Nechybí hromada arén a pro tento typ her netypický příběhový mód. K tomu všemu nová verze GameCube adaptéru a ovladačů a samozřejmě limitovaná edice konzole nebo pro controlleru.

Porty

Rok 2018 byl sice oproti minulému chudší na nové hry, na druhou stranu jsme se nicméně dočkali pěkného množství portů starších titulů.

Bayonetta 2

Tahle čarodějka si nenechá jen tak něco líbit, a proto se potřebovala dostat i na Switch, navíc s oběma svými hrami. Příběh je opravdu zábavný, akce v plných 60 snímcích za sekundu a vizuální zpracování dostalo větších či menších vylepšení. Ne nadarmo se k těmto hrám rádi vracíme (obzvlášť k první kapitole druhého dílu), minimálně proto, abychom si zkrátili čekání na ten třetí.

Wolfenstein II: The New Colossus

Po Rocket League, DOOMu a Skyrimu zvládlo studio Panic Button další výzvu, a to přinést velmi výkonově náročné prostředí nacistické Ameriky z alternativní historie co možná nejvěrněji do malého balení, jakým je Switch. Ačkoliv vás nečekají takové grafické orgie, jako třeba na highendovém počítači, musíme smeknout klobouk před jejich prací. Hra se hraje naprosto skvěle i v handheldu a vizuální zážitek nebyl nijak výrazně ochuzen. Je to hozená rukavice dalším velkým vydavatelům, aby na naši platformu zavítali. Konec konců, Bethesda s vydáváním velkých her na Switch nekončí a oznámila i připravovaný DOOM Eternal.

Diablo III: Eternal Collection

Konečně, po velmi dlouhé době se i Blizzard Entertainment rozhodl spojit síly s legendou videoher a přinést nám kompletní balení Diabla III ve vší parádě. Všechno běží naprosto plynule, myslelo se na podporu lokálního bezdrátového hraní, a dokonce vyšlo i amiibo (byť je to s jeho dostupností v našich končinách poněkud komplikovanější). Naznačena nám byla i možnost portu multiplayerové střílečky Overwatch, jak to ale dopadne zatím není známé.

Indie tituly

Svůj vlastní seznam si zaslouží i hry od nezávislých vývojářů a studií. Ty tvoří nezanedbatelnou část obrovské knihovny her pro Switch a letos někteří vývojáři opravdu zazářili.

Overcooked! 2

Favoritem na indie scéně je bezpochyby kooperativní vaření na rychlost. Cibulový král se rozhodl číst v Necro-nom-nom-iconu a svět zaplavila armáda Unbreadů, tedy nemrtvých chlebů. Vy a vaši kamarádi musíte podobně jako v minulém díle dobře spolupracovat, abyste svým kuchařským uměním vše zachránili. Dvojka konečně přidává podporu hraní online, možnost surovinami či věcmi házet a na Switch, kde byl první díl nejúspěšnější, je v rámci DLC dostupný exkluzivní kuchař.

Old Man’s Journey

Další libůstkou je oddechovka Old Man’s Journey, která nás naprosto pohltila svojí atmosférou. Skvělá je jak zvukově, tak vzhledově a vysloužila si od nás opravdu vysoké hodnocení.

Dead Cells

Po dlouhém vývoji konečně tato skvělá hra opustila předčasný přístup, což oslavila i příchodem na Nintendo konzoli. Jedná se o plošinovku s permanentní smrtí, ale i permanentními vylepšeními, které vám pomohu dostat se dál a dál. Hratelnost je skvělá a mnohdy se u hraní přistihneme i v době, kdy už bychom dávno měli spát.

DLC

Rok 2018 by se možná dal nazvat i rokem velkých DLC. Na rozdíl od jedné nejmenované americké společnosti v nich ale přibyla spousta obsahu.

Splatoon 2: Octo Expansion

Splatoon 2 je pravděpodobně tou nejúspěšnější online střílečkou, která pro Switch vyšla. Ačkoliv byl základní single player mód velmi dobrý, Nintendo se rozhodlo přidat ještě jeden, ještě větší, ještě propracovanější a s novým vybavením pro multiplayer. Dozvíte se, jak to dopadlo s Agentem 3 z prvního Splatoonu a také něco o tom, proč se Inklingové a Octolingové nemají příliš v lásce. Za dokončení příběhu pak dostanete možnost hrát multiplayer za Octolinga.

Xenoblade Chronicle 2: Torna ~ The Golden Country

Víte, jaký mohl původně vypadat příběh Xenoblade Chronicles 2? Takhle! Monolith Soft k výbornému příběhu základní hry přidal ještě pár hodin v prequelovém příběhu, kde se dozvíme, co svedlo hrdinu na temnou cestu i něco z historie Alrestu. Hlavní role se místo mladého Rexe zhostila zkušená Lora, která vás bude provázet podstatně vážnějším příběhem. Kromě digitální verze tohoto DLC pro všechny majitele Expansion Passu pak vyšla ještě krabicová verze, kde můžete mít toto nové dobrodružství i na cartridgi.

Mario + Rabbids Kingdom Battle: Donkey Kong Adventure

Jedna z postav, která v tomto skvělém crossoveru chyběla, byl opičák Donkey Kong. Ten ve svém samostatném příběhu spolu s Rabbid Crankym pomáhá Rabbid Peach dostat se zpět ke svým přátelům. Nebyl by to ale Donkey Kong, kdyby nepřidal novou herní mechaniku a prvky, které oživí už tak skvělou hru.

Sbohem 3DS?

Ačkoliv to nebylo nikde explicitně vyřčeno, 3DS pomalu ztrácí podporu. Letos se ho Nintendo rozhodlo oživit ještě několika tituly, prodeje ale klesají ve prospěch nového Switche. I přes sestupnou tendenci vyšlo pár kvalitních her.

Detective Pikachu

Žlutého Pikachu, jednoho z nejznámějších pokémonů zná snad každý. Ne však ale jako detektiva, který kromě Pika Pika umí i mluvit, tedy aspoň mladý Tim Cookman mu rozumí. Společně tato dvojka vyráží na pátrání po Timově otci, který zmizel ve městě, kde společně žijí pokémoni a lidé. Něco mezi profesorem Laytonem a Pokémony, mohl by někdo namítnout… a my mu nebudeme příliš odporovat. Takový titul u nás samozřejmě nemůže jako recenze chybět.

Yo-kai Watch 3

Více než dva roky po vydání v Japonsku Level-5 přináší příběh o Natovi a nezbedných Yo-kai, abychom měli možnost zahrát si je ještě před čtvrtým dílem, který už vyjde pro Switch. Kromě Nata se tu seznámíme i s Hailey Anne a Usapyonem, kromě toho s více než 600 Yo-kai!

Luigi’s Mansion

Skvělá GameCube hra se přidává ke svému druhému dílu, který vyšel rovněž pro 3DS. Luigi vyhrál v soutěži, do které se nepřihlásil, strašidelný dům a s pomocí speciálního vysavače a baterky musí omráčit a uvěznit duchy dřív, než oni uvězní jeho bratra Maria.

Nintendo Labo

Úplně samostatnou kapitolu si zaslouží i Nintendo Labo – kreativní stavebnice, která využívá technické možnosti konzole na maximum. Je to kartonová stavebnice, je to hra, je to laboratoř! Kromě naprosto vymakaného stavění se nám velmi líbí i Toy-Con Garage, kde si spojováním jednotlivých boxíků se vstupy a výstupy můžete naprogramovat vlastní sofistikované vynálezy. Fantazii se meze nekladou!

NBase

Jako herní médium tu s vámi, fanoušky, budeme už tři roky. V tom letošním jsme se snažili vyvážit a vyřešit nedostatky z roku předešlého, a i když cesta za tímto cílem byla opravdu porod, podařilo se nám přinést zhruba 500 článků, z toho přes 90 recenzí na které se zaměřím ještě níže. Součástí těchto nádherných čísel bylo také nespočet soutěží a zábavných článků. Ohromnou pozornost se nám daří získávat i skrze sociální sítě, konkrétně na Facebooku, kde máme už přes 900 fanoušků a kde se kromě tohoto webu snažíme informovat o novinkách a událostech ze světa Nintendo. Vrátili jsme zpět klasické komentování skrze webové stránky, prožili jsme s fanoušky E3 a vůbec poprvé se jako redaktoři podívali i na gamescom, odkud jsme přinesli mnoho fotek a exkluzivních informací. A kromě udržování vztahů s herními vývojáři a vydavateli po celém světě jsme se pustili do nového projektu, o kterém vám budeme moci říct něco již brzy.

Do 20. ledna 2019 včetně také stále probíhá anketa Ceny komunity NBase.cz 2018, kde svými hlasy můžete podpořit oblíbené tituly a zajistit jim tak místo na vítězných příčkách. Hlasovat můžete vždy jednou denně a kromě klasických kategorií jsme se snažili přijít i s netradičními, namátkou „Nejlepší DLC obsah do hry“ nebo třeba „Nejlepší port“. Některé kategorie jsou povinné, některé kategorie jsou nepovinné a tudíž je nemusíte vyplňovat. Přesto bychom rádi získali co největší počet vašich odpovědí, a tak vás poprosíme o důkladné vyplnění, nezabere vám to více než 3 minuty.

Recenze

Během letošního roku jsme zrecenzovali přesně 91 her, to jsou +- 4 dny čekání na novou recenzi. Z toho bylo 5 recenzí her na zařízení z rodiny Nintendo 3DS a 86 her na Nintendo Switch. Pouze několik úspěšných her, namátkou The Gardens Between, Octopath Traveler nebo Super Smash Bros. Ultimate, si od nás odneslo úspěšných 5 z 5 bodů na stupnici. Nejhoršími letošními tituly byly například hry Baseball Riot nebo Plague Road. Všechny recenze si můžete přečíst zde. 

Co dál?

Rok 2018 pro fanoušky nebyl tím nejsilnějším, ale přesto se našlo mnoho titulů a věcí, ze kterých se můžeme radovat. Příští rok by tak z mého pohledu mohl být ještě zajímavější než ten první (2017), a to hlavně kvůli nepřebernému množství AAA titulů, které nás čekají. Snad Nintendo žádné z nich neodloží…

Rádi bychom vám jako redakce popřáli do nového roku jen to nejlepší. Aby pro vás byl ještě lepší než ten uplynulý, dařilo se vám porážet bosse ve hrách, a aby ve vaší peněžence vždycky bylo dost peněz na nejnovější pecky. Za náš tým mohu říci, že se vynasnažíme vám přinést všechny novinky a recenze, abyste měli pořádný přehled a brzy vám odhalíme náš nový projekt. Samozřejmě se také můžete těšit na novinky, které doufám vřele uvítáte a které umocní zážitek spojený s návštěvou našeho webu. Na závěr ještě připojím seznam několika her, na které se můžeme v nadcházejícím roce těšit:

  • New Super Mario Bros. U Deluxe (vychází již brzy – 11.1.2018)
  • Animal Crossing na Nintendo Switch
  • Bayonetta 3
  • Metroid Prime 4
  • Yoshi’s Crafted World
  • Fire Emblem: Three Houses
  • Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age
  • Pokémon (Core RPG hra na Nintendo Switch) …

Tak ať do nového roku vykročíte pravou nohou a s ovladačem v ruce přeje redakce NBase.cz – jmenovitě yesbook, MatyTheRed, Liniik, jARYkURY, Lukas a Bramatton.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Posts
Total
1
Share