Bylo jen otázkou času než se to někomu podaří. Tentokrát se nejedná ještě o úplné ovládnutí systému, jako jsme zvyklí z Android nebo iOS zařízení, ale klasický průnik do operačního systému konzole. A jak? Využitím několik měsíců staré bezpečnostní díry, která se nacházela v jádru webových aplikací WebKit.

Tuto technologii využívá a vyvíjí mimo jiné firma Apple, která již tuto díru dávno zalátala. Nicméně Nintendo využilo starou, nepatchovanou verzi a díky tomu je samotná konzole do nápravy zranitelná. Proč se tak vůbec stalo se asi nikdy nedozvíme. Mimochodem, Switch sice nemá žádný webový prohlížeč, ale WebKit využívá při připojení do WiFi sítě přes skrytý portál.

Celá tato událost samozřejmě neznamená, že byste měli odpojit Switch od WiFi a brblat, jak to v N zpackali -určitě bude vydán patch, zvláště když hrozí riziko celkového ovládnutí konzole pouze touto „dírkou“. Ukazuje to nicméně několik věcí, napadají mě minimálně tři – nikdo není neomylný (jasně, takové omyly by být neměly), zatím se ukázalo, že hacknout se dá vše a prvotní série jsou vždy takovými pionýry a zákazníci jsou nechtíc testery – pochybuji, že tento fakt vůbec někdy vymizí, v poslední době bylo více než dost takových případů.

Pro případné zájemce zde uvádíme video, popisující chybu:

 

Zdroj