Nintendo Switch slaví 1. narozeniny!

Ač se to nezdá, hybridní konzole Nintendo Switch už je s námi jeden rok. Za tu dobu stihla být nejrychleji rostoucí next-gen konzolí a také mít k dispozici knihovnu čítající okolo 800 titulů. Srdce hráčů si získala nejen exkluzivními Nintendo sériemi, ale také svou přenosnou náturou, díky které můžete v hraní pokračovat i mimo pohodlí obýváku.

Za první rok Switche jsme vám na NBase přinesli 35 recenzí jeho her a několik stovek dalších článků Switche se týkajících. Pro fanoušky této konzole byla bezpochyby největší jízda před Vánocemi, kdy každou chvíli vycházel velký titul a hráči ani novináři nestíhali hrát či psát. Dva největší tituly – Super Mario Odyssey a The Legend of Zelda: Breath of the Wild, získaly dohromady 39 ocenění „Hra roku“ a navíc se oba pyšní 97 % Metacritic skóre, díky kterému jsou v TOP dvacítce nejlepších her všech dob. I my v redakci slavíme a rozhodli jsme se přinést jakési ohlédnutí za uplynulým rokem, ale také zamyšlení, co by nás mohlo čekat v tom následujícím.

Yesbook

Čím mě Switch nejvíc potěšil?

Jeho přenosnost pro mě byla asi tím největším plusem. V poslední době na hraní nemívám zas až tak moc času, tak si můžu zahrát aspoň hodinku a půl ve vlaku po cestě do a z práce. Doma pak jen zadockuju a můžu úroveň dokončit na obrazovce. Nejlepší na tom je, že nejde o handheldové zjednodušené hry, ale o plnohodnotné tituly. Moderní USB-C a podpora nabíjení z powerbanky je jen třešničkou na dortu.

Čím mě zklamal?

Určitě mě překvapilo to, že v dokovací stanici není žádný podpůrný hardware – Thunderbolt 3 docky s grafickou kartou už nejsou sci-fi a některým hrám by extra výkon určitě přišel vhod. Samotná grafika mě ale tolik netrápí, co mi vadí víc, je nepřítomnost sluchátkového jacku a mikrofonu v Pro Controlleru, jak to má třeba konkurence. Jednak by na hraní doma stačil kratší kabel u sluchátek a také by se tím vyřešila komunikace ve hrách.

Která exkluzivní hra mi přišla nejvíc výjimečná?

Asi nejvíc mě v tomhle smyslu dostalo Xenoblade Chronicles 2. Už sběratelská edice byla parádní, Pro Controller jakbysmet, pravý poklad se ale skrýval na cartridgi. Jedná se o velmi neobvyklé akční RPG, které mi přijde trochu nedoceněné. Přináší spoustu neobvyklých mechanismů a kromě skvělého příběhu nabízí i obrovský otevřený svět s mnoha tajemstvími.

Jaká další hra mě oslovila?

Jednoznačně největší překvapení pro mě bylo Mario+Rabbids: Kingdom Battle. Ačkoliv nejsem velký fanoušek Rabbids, hodně se mi líbilo, jak si s jejich fúzí s Mushroom Kindom vývojáři poradili. Kromě toho se jedná o výbornou tahovou strategii, která mi mimo jiné vnukla myšlenku, že by na Switch byla super třeba i Civilization.

Čím nás, doufám, v následujícím roce potěší?

Toho asi bude víc, ale určitě se těším na ohlášené hry, zejména Bayonetta 3 a Metroid Prime 4. Také jsem zvědavý na online služby a upřímně doufám, že to nebude propadák. V blízké době doufám v Netflix a podporu médií, protože možnost tahat s sebou o jedno zařízení méně není k zahození.


Bramatton

Čím mě Switch nejvíc potěšil?

Osobně jsem za tuhle hybridní konzoli neuvěřitelně vděčný – konečně už můžu hrát na cestách plnohodnotné hry, které třeba na zařízení z rodiny Nintendo 3DS nevyšly. A jen co přijedu domů, můžu bezstarostně pokračovat na televizi, to je opravdu super. A pak taky plejáda her – celkově je jich už přes 500, takže výběr je fakt velký.

Čím mě zklamal?

Ačkoliv jsme všichni tušili, co Switch bude ze začátku umět a neumět, stále lituji toho, že nenabízí žádný internetový prohlížeč, nebo že neexistují aplikace ke stažení. V dnešní době mi přijde super mít konzoli i na více funkcí než hraní a tak bych třeba Netflix nebo YouTube plně uvítal. Také je škoda, že některé původní sliby ještě nebyly splněny – USB porty na dokovací stanici jsou stále 2.0 a spuštění online služeb je opožděno do září 2018.

Která exkluzivní hra mi přišla nejvíc výjimečná?

Úplně největší bombou pro mě byla samozřejmě nová Zelda a také Super Mario Odyssey. Nadšený jsem také ze série Just Dance, kterou si díky mobilitě můžu vzít kamkoliv a tam to pořádně rozjet. A v obchodech a na eShopu jsem objevil tunu her, které se mi líbí, v poslední době tak ujíždím na logických hrách nebo hororovém Outlastu.

Jaká další hra mě oslovila?

Největším překvapením stejně jako u yesbooka pro mě bylo Mario+Rabbids Kingdom Battle. Já jsem obrovským fanouškem potrhlých králíků a z tohoto spojení jsem byl hrozně nadšený. Králíky jsem hrál jak na Wii, tak na Wii U, takže doufám, že se jich dočkáme i na Nintendo Switch.

Čím nás, doufám, v následujícím roce potěší?

Co se týče her, tak bych byl hrozně nadšený z oznámení nového Animal Crossingu na Switch (prosím!), oznámení Yo-Kai Watch na Switch a pak se také těším na květnové vydání Donkey Konga. Mezi mé favority také patří Metroid Prime 4, noví Pokémoni a vesmírná střílečka Starlink: Battle for Atlas. Jo, a i přes to, jak jsem k tomu byl ze začátku skeptický, jsem zvědavý na Nintendo Labo.


jARYkURY

Čím mě Switch nejvíc potěšil?

Tak samozřejmě tam nebyla jen jedna věc, ale bylo jich více. Největším potěšením bylo ještě v roce 2016 zjištění, že půjde o hybridní konzoli. Jelikož nemám čas tolik sedět u televize, ale více hraji jinde a patřím mezi veliké fanoušky 3DS, tak mě tímto krokem velmi potěšili. Další veliké plus umě získali za novou Zeldu, která se sakramentsky povedla a dokázala hráčům nabídnou desítky hodin úžasného objevování otevřeného světa. Jako třetí bod bych zahrnul kvalitu displeje, kde jsem na poměry velikosti a pouhého rozlišení HD očekával horší obraz.

Čím mě zklamal?

Velká očekávání s sebou samozřejmě přináší i zklamání. Jaké byly ty moje? To největší je asi přístup k profilu. Čekal jsem, že doby, kdy profil je vázán ke konzoli jsou již dávno pryč. Omyl. Pokud bych si chtěl koupit jakýkoliv jiný Switch, očekával bych samozřejmě okamžitý přístup k mému profilu a ke všem hrám co vlastním. Nu uvidíme časem. Velmi nemile mě překvapily i ceny her. U nových exkluzivních titulů ještě pochopím, že si svoji částku dokáží obhájit, ale u i několik let starých her, které vyšly již na několik platforem, to je s podivem.

Která exkluzivní hra mi přišla nejvíc výjimečná?

Nintendo mělo minulý rok opravdu zběsilé tempo a chrlilo na nás jeden úžasný titul za druhým. Pokud bych měl sáhnout a jeden vytáhnout, byl by to asi Splatoon 2. Nedá se nic dělat, ale tato hra mě uchvátila. Jedničku jsem nikdy nehrál na Wii U a zprvu ani neplánoval pokračování pořídit na Switch. Nic méně jsem se nakonec osmělil a zpětně můžu říct, že jsem udělal dobře. Prvních několik týdnů po zakoupení bylo pro mě ve znamení jen Splatoonu 2, i když byly i jiné pěkné hry. Užívám si ji jak jen to jde a jak je čas, v singlu nebo multiplayer, kde leží celé moc téhle hry.

Jaká další hra mě oslovila?

No a zde se nebude konat už moc velké překvapení. Další hrou, které mě naplno oslovila byla od prvního dne pořízení Switche samozřejmě Legend of Zelda Breath of the Wild. Nádherný otevřený svět, skvělá a příjemná grafika a v neposlední řadě i krásný soundtrack. Tady nebylo proč váhat, nicméně bych rád zmínil ještě jednu hru, která mě naplno ukotvila ke své konzoli a nedala mi vydechnout. Tou hrou je Kingdom New Lands. Ano, jednoduchá indie hra, která přišla jako port, však v sobě skrývá snad vše, co mám rád – od strategie po dobu kolem středověku. Pro mě asi největší překvapení na Switch.

Čím nás, doufám, v následujícím roce potěší?

Nu to je docela záludná otázka. Nejsem věštec a můžu jen polemizovat, co dalšího než Pokémony a Metroid 4 nám Nintendo přinese. Osobně pevně doufám, že přijde co nejdříve update softwaru, který přidá mnoho nových funkcí jako třeba témata, pro některé Netflix a pro jiné lepší řazení her v menu. Pro mě snad opraví chyby s Joy-Cony. Navíc Nintendu věřím, že mini Direct na začátku roku byl jen malou ochutnávkou toho, co také můžeme brzy hrát. Nicméně by na nás co nevidět měli nahrnout nějaký větší Direct, který by nikoho neměl nechat na pochybách, že i tento rok bude plný hezkých titulů. Co se mě osobně týká, rád bych na Switchi viděl mé oblíbené série, jako třeba Animal Crossing, Luigi’s Mansion či Fire Emblem ve stylu starších dílů. Nenechávají mě chladní ani Pokémoni, Metroid 4 nebo tituly vývojářů třetích stran, o kterých se hojně spekuluje.


MatyTheRed

Čím mě Switch nejvíc potěšil?

Od malička jsem byl zvyklý hrát hry spíše na přenosných konzolích (vyrůstal jsem hlavně s Game Boy Advance a Nintendo DS Light). Sem tam jsem si nějakou hru zahrál na televizi, ale bylo to opravdu málo kdy, protože moji rodiče videohry moc nemuseli, takže když mě viděli hrát hodiny na konzoli Wii, snažili se mě dostat od televize pryč. Naopak na přenosných konzolích jsem mohl hrát s čistým svědomím takřka pořád, protože jsem mohl hrát mimo televizi a bedlivý rodičovský dozor. Ale byla spousta her, které jsem si s tímto přístupem nemohl zahrát. Protože jsem hrál tak málo na televizi, spoustu her jsem prošvihl. Díky hardwaru Switche můžu hrát bez problému velké hry, které by dříve vyšly pouze na hlavní konzoli, mimo televizi a tím pádem mi unikne mnohem menší množství titulů, které si chci zahrát, nežli dříve. Jen je škoda, že jsem se této výhody dočkal až teď, když už je mým rodičům zcela jedno, jak trávím svůj volný čas.

Čím mě zklamal?

Mám dva mladší souroence, takže mám s kým hrát multiplayerové hry. Je skvělé, že Switch automaticky přichází s dvěma ovladači. Ale je poměrně dost her, které na multiplayer vyžadují opravdu dva ovladače, tudíž celé dva páry Joy-Conů, nebo jiný ovladač. Za ovladače na Switch ale dáte stejné množství peněz, jako za nějakou hru. A když se ptám sám sebe, jestli bych si raději zahrál nějakou hru, nebo měl o ovladač navíc, je celkem těžké se přesvědčit ke koupi dodatečných ovladačů, které rozhodně potřebuji. Když bych to měl shrnout, mým největším problémem se Switchem je cena, nejen samotné konzole, ale hlavně her a dodatků.

Která exkluzivní hra mi přišla nejvíc výjimečná?

The Legend of Zelda – Breath of The Wild. Je to dokonalá hra pro Switch. Prokoumáváním Hyrule strávíte hodiny, což je čas, který se skvěle využije na cestách. Ale když jste doma a hrajete na televizi, můžete zažít příběh hry mnohem lépe na velké obrazovce. Jednoduše řečeno, Breath of the Wild je hra sestavena tak, že její jednotlivé aspekty skvěle zapadají do jednotlivých výhod hraní v handheld režimu a hraním na televizi.

Jaká další hra mě oslovila?

Příjemně mě překvapila hra Sonic Forces (recenzi najdete zde). Na její soundtrack dodnes vzpomínám. Jsem sice nejspíš v minoritě lidí, které hra bavila, ale byť je krátká, opravdu mi přišla velice zábavná. Možnost avatara se mi líbila, cutscény byly fajn a poslední boss mi dal fakt zabrat. Díky ní jsem se začal víc zajímat o Sonica, a pokud na Switch vyjde port Sonic 06, rozhodně si ho koupím, abych zjistil, zdali je skutečně tak strašný, jak lidé říkají.

Čím nás, doufám, v následujícím roce potěší?

Pokémony. Pokémony miluji odmalička a vždycky jsem si vážil toho, že hlavní hry byly na přenosných konzolích, takže jsem si je mohl zahrát. Tím, že je Switch jak domácí konzolí, tak přenosnou, může být pokémonní hra na Switch mnohem větší a hezčí, nežli kdykoliv předtím. Když se kouknu na grafiku posledních pokémonních verzí, je jasné, že je čas na upgrade. Tím jejich grafiku nijak neshazuji, myslím si, že jsou to jedny s z vizuálně nejlepších her na konzole rodiny Nintendo 3DS a že z nich vymačkali všechno, co jen šlo. Takže si představte, co dokáží vývojáři vymáčknout ze Switche? Opravdu se nemůžu dočkat. Musím se přiznat, že patřím mezi ty naivní fanoušky této série, kteří si přejí vidět další hru s více regiony (jediné oficiální hry se dvěma regiony byly Silver, Gold, Crystal, Heart Gold a Soul Silver), ideálně více jak 2, v nejlepším případě hru, která hráči dovolí cestovat mezi všemi předchozími regiony. Ale to je jen sen, kterého se nejspíš nedočkám. Prozatím mi bude stačit, když za hráčem budou opět chodit jeho pokémoni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Posts
Total
12
Share