Deskovou hru Osadnící z Katanu, dnes už známou jako Catan, asi netřeba v našich luzích a hájích nijak zvlášť důkladně představovat. Jde o jednoduchou strategickou obchodní hru, ve které se ujímáte role správce města na pustém ostrově, který překypuje několika druhy surovin a snažíte se vybudovat co nejmocnější vesnice a města propojené cestami. Osadníci se běhám dvaceti čtyř let své existence rozrostli o nejrůznější rozšíření, dodatky a spin-offy a nabobtnali do celkem robustních rozměrů, stejně jako posbírali několik prestižních ocenění včetně titulu Spiel des Jahres. Osadníci se ale rozhodli po dobytí vesmírů obsadit další živnou půdu a tou je Nintendo Switch.

Vydavatelství Asmodee oznámilo v loňském prezentačním videu Nintendo Direct vydání elektronické verze Osadníků z Katanu pro zmíněnou hybridní konzoli. Vývoj hry má na svědomí studio Magic Pockets a Torus Games. Elektronická verze Osadníků se Switch zavítá už 20. června 2019. Osobně si myslím, že deskové hry patří především na stůl a jsem velmi zvědavý, jak se vývojářům podaří přenést herní atmosféru na televizní obrazovky. Moje zkušenost je taková, že ve chvíli kdy hru ovládá jeden hráč a zbytek hráčů je pasivní, dochází ke ztrátě jejich koncentrace a ubírá to na zážitku.  Obzvlášť ve chvíli, kdy jde o podobné hry, kdy je důležitá strategie a mnoho kroků na provedení všech akcí během jednoho tahu. Na druhou stranu díky digitalizaci lze hru obohatit různými audiovizuálními vylepšeními jako je hudba, propracovaná dynamická grafika apod., které mohou přispívat k posílení atmosféry daného titulu. 

Jaké jsou Vaše zkušenosti s elektronickými verzemi deskových her? Zastáváte podobný názor a raději hrajete s lidmi u jednoho stolu nebo dáváte přednost hraní na obrazovkách her? Podělte se o své názory s ostatními.