Wario Land 3 – klenot z Game Boy Color éry!

Když jsem si před dávnými roky nesl z velkoobchodu Makro svůj první handheld, netušil jsem, že první hra, kterou si zahraji, bude Wario Land 3. Můj záměr byl jiný, tedy za těžce uspořené peníze jsem si chtěl pořídit Pokémon Silver a ten hrát do zblbnutí. Bohužel moje cesta na prázdniny k prarodičům na Slovensko vedla jen přes dva obchody a ani v jednom Pokémony něměli. Rozhodně jsem nechtěl prázdniny s konzolí bez her a tak jsem nakonec sáhl po již zmíněném titulu. Z klonů NES jsem znal Maria a Wario to znělo a vypadalo tak trochu podobně. Netušil jsem, jak mě tato hra upoutá a zaryje pod kůži.

Wario Land na první pohled působí jako klasická plošinovka, kdy se má hráč dostat z jedné strany obrazovky na druhou. Po chvíli hraní si ovšem uvědomíte, že je úplně jinak. Příběh hry Wario Land 3 je zasazen do magické hrací skřínky. Tu Wario nalezne v jeskyni potom co se se svým letadlem zřítí někde nad lesy. Skřínka Waria pohltí a tam se setká se záhadnou bytostí, která si žádá vaši pomoc. Získat zpět pět hracích skříněk a uvolnit bytost z jejího vězení. Wario si může nechat všechny poklady, které cestou najde. To je pro našeho antihrdinu dost, aby se vydal na cestu.

Jak jsem zmínil v předchozím odstavci, Wario Land 3 není klasická plošinovka. Jedním ze zásadních rozdílů je ten, že v jednotlivých levelech nelze zemřít. Dalším rozdílem je přítomnost RPG prvků. V průběhu putování získáváte nejrůznější předměty, které vylepšují vaše pohybové dovednosti. Získáte možnost plavat, házet předměty, bourat terén apod. Získání těchto předmětů je zásadní pro průchod hrou. Magická hrací skříňka čítá celkem 25 levelů, do kterých se postupně musíte dostat a je dále rozdělena do čtyř oblastí podle světových stran. V každém levelu lze odemknout jednu ze čtyř truhliček a získat nový poklad. Samozřejmě nejprve je nutné najít v daném levelu klíč shodující se s barvou truhličky, a to je ta náročnější část. První levely jsou celkem snadné a jejich náročnost postupně stoupá.

Na hře nejvíc oceňuji, jak důmyslně jsou jednotlivé levely navrženy, a jakým způsobem pracují s vaší postavou. Nepřátelé, ale i určité neživé prvky, které se v levelu vyskytují, neslouží jen k tomu, aby vás brzdily, ale zároveň vás mohou například zapálit, čehož vy využijete na to, abyste probourali stěnu. Právě ta se dá zničit jenom ohněm. Žihadlo od létající medúzy vám nafoukne hlavu jako balon a vy se budete vznášet. Takových reakcí na nepřátele je tu více. Roboti co z vás udělají skákací pružinu, netopýři, zombie a mnoho dalších. Celkem je tu patnáct různých reakcí, které budete využívat v postupu jednotlivými levely.

Když jsem si teď hru zahrál znovu po tolika letech, nepřišla mi hra tak těžká, jako když jsem ji hrál coby dítě. Dokázal jsem teď ale mnohem více ocenit kvality hry. Náročné pasáže už nebyly tak frustrující a věděl jsem, že je trestána má především má zbrlklost. Jsem rád, že moje malá retrospekce není romantizovaná. Dobové hodnocení se drželo na vysokých číslech a hru velmi chválilo:

Famitsu33/40
GameSpot9.8/10
IGN9/10
Nintendo Power8.2/10
https://en.wikipedia.org/wiki/Wario_Land_3

Hru Wario Land 3 si nyní můžete zahrát na konzoli Nintendo Switch v rámci aplikace Game Boy, která je dostupná pro předplatitele služby Nintendo Switch Online. Za sebe mohu s čistým svědomím doporučit, myslím, že je to skvělý příklad hry, která přes svůj věk “nezestárla” a zabaví i dnes.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Posts
Total
0
Share