Super Mario Bros. 3

Poslední z hlavních her Maria na NESko. Super Mario Bros. 2 byla hra, která se mi líbila, ale jako mladší jsem jí byl hlavně zmaten, protože byla o tolik jiná ve srovnání se zbytkem Mariových Platformovek. Nakonec jsem hrál nejvíc asi právě tuto hru. Super Mario Bros. 3 je ve srovnání se Super Mario Bros. 2 velmi tradiční. Opět zabíjíte nepřátele skákáním a opět je protagonistou pouze Mario. V čem se liší Super Mario Bros. 3 od předchozích dvou dílů je přítomnost mapy. Ta dovoluje umožňuje přeskakování některých levelů a dělá svět hry větší. U předchozích  Super Mario Bros. jste si museli domýšlet vzhled světa, ale tentokrát ho můžete díky mapě vidět.

Všechny 3 hry mají multiplayer, ale Super Mario Bros. 3 ho má nejlepší. U předchozích her jsem ho ani nezmínil, protože za to nestál, jenom hráčům dával možnost se střídat u konzole a nijak si přitom nepomáhat. Ale v Super Mario Bros. 3 má smysl, protože po poražení levelu za sebou Mario (Player 1) nebo Luigi (player 2) zanechají kartičku se svým jménem na místě levelu a hráči si pomáhají tím, že poražením levelu umožníte dalšímu hráči při jejich řadě hrát od levelu, kde jste zemřeli. Není to nejlepší multiplayerová hra NESka, ale myslím, že stojí za zmínku, protože vám na ni stačí jeden ovladač (který budete muset střídat ve slotu pro ovladače) a může to být zábavnou aktivitou.

Tentokrát je hra ještě jednodušší, nežli předtím, protože máte checkpointy po každých pár levelech. Game Over sice znamená, že si některé levely budete muset zopakovat, ale levely jsou krátké, takže je to otázka chvilky a nemusíte začínat od prvního levelu a spoléhat na Warp zóny. Grafika hry je dobrá, ale líbila se mi trochu méně, nežli ta ze Super Mario Bros. 2, protože nebyla tak zajímavá. Byl jsem ale rád, že si Mario pořád drží čepici. To je vždy zábavný pohled.

Hudba hry je samozřejmě dobrá. Nemám k ní co dodat nového, co nebylo řečeno v mých předchozích dvou recenzích, je zábavná a ikonická. Super Mario Bros. 3 byla první hra Maria, ve které byly levely se vzducholodí, na které utíkáte před obrazovkou a bojujete s Koopalingama (o kterých tvůrce Maria Shigeru Miyamoto potvrdil, že nejsou s Bowserem nijak příbuzní). Super Mario Bros. definoval Maria, Super Mario Bros. 2 ho zdokonalil a Super Mario Bros. 3 mu dodal směr. Samotný Super Mario Bros. 3 je skvělá hra, která je z této trilogie Maria mou nejoblíbenější. Je to další z těch her, které si musíte alespoň na chvíli zahrát a ke kterým se chci sám zase někdy vrátit.

Epilog

Tak jsme u konce této série recenzí. Byla to dřina, ale doufám, že vás tato série přiměla si znovu, či poprvé, zahrát na vašem Classic NES Mini nebo pravém NESku. Já jsem díky této sérii dostal příležitost si zahrát každou hru na konzoli, což je něco, co bych sám od sebe nejspíš neudělal. Znamenalo to projít tím skvělým (Megaman 2, Castlevania a mnoho dalších), tím špatným (Baloon Fight, Tecno Bowl, a další) a tím, co mne příjemně nebo negativně překvapilo (Dr. Mario, Metroid). Tak bych teď, na závěr této série, rád seřadil hry podle toho, jak mne bavily. Seznam se možná bude trochu lišit oproti mým původním recenzím, protože hry na mě časem zanechaly víc vzpomínek, než jsem ve chvíli psaní recenze předpokládal. Mezi každým místem je rozdíl, to, že jsem dal spoustu her do jedné kategorie neznamená, že mi přišly všechny stejně dobré, nebo špatné. Známkování jako ve škole:

Výborné hry:

 1. Super Contra
 2. Mario
 3. Megaman 2
 4. Punch-Out
 5. Kirby’s Adventure

Chvalitebné hry:

 1. Ninja Gaiden
 2. Double Dragon II: The Revenge
 3. The Legend of Zelda
 4. Final Fantasy
 5. Gradius
 6. Donkey Kong Jr.
 7. Super Mario Bros. 3
 8. Castlevania
 9. Kid Icarus
 10. Ghosts ‘n Goblins
 11. Super Mario Bros. 2
 12. Star Tropics

Dobré hry:

 1. The Legend of Zelda: The Adventure of Link
 2. Donkey Kong
 3. Ice Climber
 4. Castlevania II: Simon’s Quest
 5. Super Mario Bros.
 6. Excitebike
 7. Galaga
 8. Bubble Bobble
 9. Pac-Man

Dostatečné hry:

 1. Balloon Fight
 2. Metroid

Nedostatečné hry:

 1. Tecmo Bowl
 2. Mario Bros.

Děkuji všem, kteří jste si tuto sérii přečetli, byť třeba jenom jeden díl, a obzvlášť děkuji těm, kteří si přečetli každý díl. Konzole Classic NES Mini je skvělá pro každého, kdo má rád videohry a nevadí mu horší grafika. Strávíte s ní dny, možná i měsíce. Dobrých her je na ní valná většina, byly pouze 2, u kterých můžu říct, že mě ani na chvíli nebavily.

Pokud jste si konzoli nestihli pořídit, tak nezoufejte! Dneska vychází konzole Nintendo Classic Mini: SNES, další retro konzole, která je tentokrát o generaci dál. Jsem přesvědčen, že bude ještě lepší, nežli Classic NES Mini, tak si ji kupte, abyste tyto hry nepropásli!