Rozhovor s Čeňkem Cibienem o jeho sbírce evropských proporcí a plánovaném Muzeu Her

Věděli jste, že jednu z největších videoherních sbírek v Evropě vlastní Čech? Sbírání se věnuje už více než 20 let a za tu dobu se mu podařilo shromáždit velké množství domácích i přenosných konzolí a také výstavních stojanů. Jmenuje se Čeněk Cibien a letos si v Praze chystá otevřít své první muzeum.

Ahoj, Čeňku, děkuji, že sis na mě udělal čas a já se hned zeptám, sbírání se věnuješ už nějakou dobu, kdy tě poprvé napadlo, že bys ze své sbírky udělal muzeum?
Je to zhruba tak rok, možná rok a půl, co jsem se rozhodl, že bych se chtěl vydat tou cestou, že je sbírka na takové úrovni, že by mohla zajímat více lidí.

Dobře a co vlastně v chystaném pražském muzeu plánuješ vystavovat? A bude možné si na konzolích dokonce i něco zahrát?
Určitě, bude to interaktivní muzeum, na většině exponátech bude možné si zahrát a vyzkoušet si je. Budeme zde mít nejen sbírku herních konzolí, ale i počítače, arkádové automaty a nějaký ten flipper.

Paráda, už se nesmírně těším. Někde jsem viděl, že máš ve sbírce i třeba Game Boy nebo Virtual Boy stojan. Budou také k vyzkoušení?
Ty budou standardně pouze vystavené na ukázku, ale budou tematické víkendy, kdy si budou moci návštěvníci zahrát i na nich.

To zní skvěle. Budou k vidění i nějaké další zajímavé Nintendo kousky, ať už hardware nebo hry?
Tak kromě těch dvou již zmíněných stojanů máme třeba playchoice demo konzoli Nintendo M82, konzoli integrovanou do televize Sharp SS1, demo stojany na NES, SNES, N64, GameCube a spoustu dalších zajímavých kousků.

Bude se jednat čistě o muzeum? Ne, že by to nestačilo, ale nechystáš náhodou i něco navíc?
Nejde samozřejmě jen o muzeum, ale o retro herní, komunitní, rodinné centrum. Pro vaše oslavy narozenin, firemní večírky, vánoční večírky, teambuilding, apod. bude připravená privátní zóna – místnost která bude sloužit jen pro vaši skupinu. Bude zde velké plátno na turnaje, budeme pořádat víkendové workshopy, kde rodinám s dětmi ukážeme, co je to Nintendo Labo, jak se tvoří bitart, apod. Pro sběratele a hráče budou určené workshopy, kde se budou moci podívat do útrob herních automatů, konzolí a dalšího hardwaru a vidět, jak se čistí, udržuje a opravuje. Pro youtubery zde bude malé studio, kde si budou moci dělat své reportáže a i my odtamtud budeme vysílat náš plánovaný pořad. Budeme pořádat koncerty, kde například představíme naše retroherní cd, apod. Je toho spousta na relativně malém prostoru, ale v budově, kde bude muzeum je spousta místa, kam se můžeme v budoucnu rozšiřovat 😊.

S velkou mocí přichází veliká zodpovědnost a zkušenost praví, že tam, kde se vystavují hry, často odchází ovladače (a to rozbitím nebo krádeží), problémy mohou nastat i třeba opotřebením herního média. Jak se s těmito problémy plánuješ poprat?
Naši návštěvníci se určitě budou chovat slušně. Navíc proto budou k dispozici právě herní demo stojany. No a máme svůj servisní tým, který toto bude řešit.

V tom případě přeju co nejslušnější návštěvníky! Vzpomeneš si na nějaké další výzvy, se kterými ses v souvislosti s otevřením muzea musel potýkat?
Tak je jich mnoho. Když vyřešíme jednu, objeví se další. Ale to je tak při každém projektu. Zatím vše zvládáme a nic nás neodrazuje od našeho záměru.

Když jsme mluvili o těch výzvách – pokud vše půjde podle plánu, rýsuje se už nějaké konkrétní datum, kdy bude muzeum otevřeno?
Rádi bychom to stihli na začátek září. Bude se nacházet kousek od centra v ulici Dukelských hrdinů nedaleko od zastávky Vltavská, metro linky C.

To už je poměrně brzo, doufám, že na otevření počítáš s naší redakcí. Máš nějaké další plány po otevření tohoto muzea?
Jak jsem nastínil, bude se jednat o komunitní centrum, jehož aktivity budeme dále rozšiřovat, ale v tuto chvíli nemohu být konkrétnější…

V tom případě budeme v napjatém očekávání sledovat vaši facebookovou stránku. Na ní, mimochodem, vidím, že aktuálně se svými konzolemi hlavně jezdíš po eventech. Na jakých akcích tě bude možné v dohledné době potkat a co tam budeš ukazovat?
Tak pár lidí má pocit, že na tom, že jezdíme na tyto akce vyděláváme ohromné peníze a začínají po nás vyžadovat peníze za pronájem výstavních prostor. My jim uděláme super stánek a zábavu a oni po nás za to ještě chtějí zaplatit. Takže tyto komerční akce na druhou polovinu roku jsme hodně omezili, a naopak jsme rozšířili spolupráci s partnery, kteří nás podporují, jako třeba Advík, Hitpoint Masters, PragueCon, ByteFest… Na každou akci si připravujeme nějakou specialitku. Tak doražte a uvidíte 😊.

Minimálně na některé z nich určitě dorazíme a na muzeum se moc těšíme. Děkujeme mnohokrát za rozhovor. Je něco, co bys chtěl na závěr vzkázat našim čtenářům?
Vážení čtenáři, těšíme se na společné setkání v našem muzeu her, budeme rádi, když nás podpoříte svou návštěvou a šířením povědomí o starých hrách a zařízeních. Pokud vás napadne něco, co byste u nás rádi viděli, nebo si zahráli, určitě nám napište.

Bonusová otázka: Na našem webu nedávno běžela anketa, kde jsme se čtenářů ptali, jestli si koupí Pokémon, Let’s Go: Pikachu! nebo Let’s Go: Eevee! a zatím jsou čísla víceméně vyvážená. Po jaké verzi sáhneš ty?
Tak já byl vždy pro Pikachu!

Rozhovor nám poskytnul Čeněk Cibien, hlavní strůjce projektu Cibien’s Corner – Muzeum Her. Dění okolo tohoto počinu můžete sledovat na Facebooku a na jeho webových stránkách. Otevření muzea, jak již zaznělo v rozhovoru, je plánované na začátek září a nacházet se má v ulici Dukelských hrdinů kousek od Vltavské. U jeho otevření plánujeme s redakcí být a máme radost toho, že naši lásku ke starým konzolím a hrám sdílí i někdo, kdo se tento koníček snaží předávat dál. Pokud se už nemůžete dočkat, zajděte na některou z akcí, kam Cibien’s Corner zavítá a sledujte náš web, kde o dalším dění okolo muzea her budeme informovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Posts
Total
0
Share