Switch na VGA monitoru – většinou dobře použitelné

Ideální je mít vaše Nintendo Switch připojené přes HDMI k velké Full HD televizi, případně projektoru. Ne každý má ale takovou možnost, nemluvě o tom, když se televize rozbije. Mnohým z nás se ale na půdě válí monitory od starých počítačů, někteří je dokonce stále používají. Podíváme se na to, jak k nim připojit switch a zda je to použitelné.

Téměř ideální situace

Pokud se vám doma válí Full HD nebo 720p monitor s připojením HDMI, nemusíte prakticky nic řešit. Switch ho uvidí jako televizi a bude fungovat úplně normálně. Jediný problém může nastat s výstupem zvuku, pokud ho monitor nepodporuje, to ale vyřeší připojení reproduktorů/sluchátek do samotné konzole. Full HD a 720p monitory s připojením VGA obvykle nemívají žádné problémy. Stačí připojit redukci a zvu (viz níže) a obraz naskočí, obvykle ani není třeba nic nastavovat, maximálně upravit barevné nastavení. Modernější monitory s DVI to mají na jednu stranu jednodušší – signál HDMI a DVI si mají hodně blízko a tak stačí jednoduchá redukce nebo kabel, co se dá pořídit okolo stovky. Na druhou stranu ale tento kabel nenese zvuk a nejlevnější je tak použít 3,5 mm jack port přímo na konzoli. DVI monitorům se ale v tomto článku dále věnovat nebudeme, naším cílem jsou VGA monitory s neoptimálním rozlišením.

HDMI -> VGA redukce

Jelikož Switch Dock má pouze HDMI výstup, pro použití jakéhokoliv jiného standardu budete muset použít redukci, pro naše potřeby tedy HDMI na D-Sub (VGA). Ty můžeme rozdělit na dva typy. První jsou s audio výstupem, druhé bez. Switch může docela dobře fungovat s oběma typy. První typ se hodí na permanentní instalace do docku, tedy když reproduktory neplánujete přepojovat někam jinam, redukce ale bývají dražší (většinou jen o pár desítek korun). Při použití druhého typu o zvuk nemusíte přijít. Pokud sluchátka nebo reproduktory zapojíte do výstupu na konzoli samotné, nejen že budete mít stejný zvukový výstup, tlačítky na konzoli navíc budete moct regulovat jeho hlasitost – pro hraní se sluchátky rozhodně lepší volba než audio výstup na redukci, nicméně zvukový výstup je o trochu slabší. Prakticky jediná nevýhoda mnou použité redukce je její krátký kabel – při jejím používání nejde dock zavřít. Buď ho můžete nechat otevřený jako já pro dobrý pocit že se mi konzole lépe chladí, nebo si pořídit prodlužovací HDMI kabel.

Co jsem testoval?

Při tomto testu jsem použil redukci AXAGON RVH-VGA s audio výstupem, kterou v tuzemských obchodech seženete za cenu okolo tří stovek. Existují i dražší redukce, nicméně i tyto levnější dokážou svoji službu vykonat poměrně dobře. Testoval jsem s 5:4 monitorem ACER AL1716s a s 16:10 Fujitsu Siemens L22W. Cílem bylo zjistit, zda s nimi bude konzole spolupracovat a se kterými nastaveními bude fungovat nejlépe.

ACER AL1716s – 5:4 1280×1024

Tento 17 palcový LCD monitor s rozlišením 1280×1024 už má dnes víc než 10 let. Nabízí ve své době běžný poměr stran 5:4 a připojení přes VGA. Pokud Switch připojíte s nastavením rozlišení Automatic či 1080p, monitor ukáže, že vstupní signál není podporovaný. Při nastavení 720p se obraz objeví, nicméně je roztažený, v nastavení žádné možnosti, které by s tím pomohly, nejsou. Při výstupu 480p vypadá obraz úplně stejně roztaženě, navíc v ještě menším rozlišení, tato volba rozhodně nestojí za to.

Nejlepší nastavení: 720p, Full RGB range

Verdikt: Nouzovka. Na hraní se použít dá a obraz bude určitě větší než obrazovka v handheld módu. Na pravidelné používání bych ji ale nedoporučil, protože obraz je nehezky roztažený.

Fujitsu Siemens 16:10 1680×1050

Tento monitor už je o pár let novější. Nabízí 22 palcový LCD panel s téměř moderním poměrem stran 16:10 a rozlišením 1680×1050. Nastavení 480p tu snad ani nebudeme řešit, vypadá prostě příšerně. 720p už je poměrně dobře použitelné – obraz je sice upscalovaný a navíc mírně roztažený na výšku, ne ale nějak zásadně a hraní to omezovat nebude. Nastavení Automatic a 1080p na první pohled vypadá nepoužitelně, to ale spraví možnost Adjust screen size. Ta umožní zmenšit obraz tak, aby se vešel. Po použití této volby se obraz sice renderoval v plném Full HD rozlišení, ale byl downscalován na 1680×945, aby se na monitor vešel. To jednak může pomoci s vyhlazováním hran, navíc ale obraz nebyl nijak roztažený – poměr stran byl zachován, jen kolem obrazu zůstal nahoře a dole černý pruh. Jedinou nevýhodou může být mírně zhoršená čitelnost některých světlých nebo příliš malých textů zejména v eShopu, to se ale někdy dá vyřešit hraním si s nastavením jasu, kontrastu a barev monitoru.

Nejlepší nastavení: 1080p, Full RGB, 86% screen size

Verdikt: Velmi dobře použitelné. Tato obrazovka mě velmi mile překvapila. Zmenšené Full HD na ní vypadá velmi dobře a sám ji používám pro každodenní hraní. Je ale dobré si trochu vyhrát s nastavením jasu, kontrastu a barev, jinak jsou některé scény příliš světlé nebo tmavé a texty nečitelné.

Závěrečné shrnutí a poznámky

Switch jde použít s oběma těmito staršími monitory a jsem si jistý, že půjde i s většinou podobných. Některé obrazovky navíc nabízejí úpravu výšky a šířky obrazu či možnost zachovat původní rozlišení (to často podporují projektory), je tak šance, že si docela dobře zahrajete i na méně širokoúhlých formátech. K redukcím s audio výstupem bych ještě dodal, že při připojení sluchátek atp. přímo do konzole se HDMI výstup ztlumí, tedy do reproduktorů připojených do redukce nepůjde žádný zvuk. Je také možné, že některé obrazovky se při úpravě obrazu, uspcalování či downscalovaní mohou potýkat s horší odezvou, u testovaných jsem ale na tento problém nenarazil. Berte také v potaz, že každá obrazovka se může chovat úplně jinak a nemusíte tak dosáhnout stejných výsledků, jako se podařilo mně. Většinou také budete muset nastavovat rozlišení manuálně, Automatic často při použití levnějších redukcí dává 1080p. Doporučuji si i trochu pohrát s nastavením monitoru, protože ten mnohdy umožňuje víc, než byste čekali.

Nastavení rozlišení (Settings – TV Output – TV Resolution)

Zmíněné produkty jsme koupili na vlastní náklady a nejsme v žádném obchodním spojení se společnostmi, které je vyrábí a/nebo prodávají. Redakce nenese žádnou zodpovědnost za případné škody, které by vám v souvislosti s těmito produkty mohly vzniknout. Postupy podle těchto návodů činíte na vlastní zodpovědnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Posts
Total
0
Share