Skutečné základní rady pro budoucí trenéry Pokémonů!

Čím více si pročítám články a diskuze na českém internetu týkající se hry Pokémon GO, tím větší mám pocit, že lidem jaksi nedochází základní premisa téhle mobilní šílenosti, kterou mi naštěstí nepodporuje telefon (a naneštěstí jí podporuje mojí přítelkyni). Jedno slovo? Matematika… Šest slov? Matematika pro první stupeň základní školy! Samozřejmě můžete tuhle hru hrát s cílem jenom (haha) chytit je všechny, a v tom případě si v klidu užívejte svoje neustále mizející kešky, které navíc náruživě sosají vaše data a baterku. Pokud se ale chcete věnovat zabírání stadionů a další potenciální budoucí činnosti vyplývající z faktu, že Pokémoni jsou vlastně trénované stroje na (při)zabíjení jiných Pokémonů tak přilepte bulvy na monitor. Tohle vám totiž žádný z těch „XY tipů, které určitě musíte znát, než se vydáte chytat Pokémony pac a pusu“ článků neprozradí!

Jak to vlastně funguje

IMG_2016-07-27-10125560Pokémon GO bere logiku klasických Pokémon her a dělá s ní spoustu nepěkných věcí. Level Pokémonů tak nahrazuje jejich CP, které je možné do určité míry vylepšovat za pomoci nasbíraných candy pro daný druh (základ i evoluce dávají stejné candy) a univerzální suroviny zvané Stardust. Za každého chyceného Pokémona dostanete 3 candy od jeho konkrétního druhu plus nějaký ten hvězdný prášek, aby byla při tom chytání taky nějaká sranda. Přebytečné Pokémony od daného druhu pak lze poslat na experimenty místnímu profesorovi, za což dostanete další jedno candy pro daný druh.

Na posilování Pokémonů pak spotřebováváte candy jejich druhu plus nějaký ten Stardust a stejně to funguje v případě evolucí. Evoluce pak v praxi znamená, že se CP daného Pokémona znásobí za pomoci předem nastaveného rozpětí parametrů (dokažte, že máte na to opustit svá herní doupata a neumřít na otravu čerstvým vzduchem tak, že si najdete jednu z mnoha CP kalkulaček a kouknete se na příklady jako je Eevee, Magicarp nebo Abra). Přičtěte si k tomu různou sílu normálního a speciálního útoku, skrytou trojku statistik a máte docela decentní parametry pro pěstování skutečných šampiónů. Má to ale jeden háček…

XP trenéra je všechno

IMG_2016-07-26-17554067CP chycených Pokémonů totiž v podstatě určuje level vašeho trenéra, který může být až 40. Pro potřeby chytání Pokémonů s nejvyšším možným CP vám ale stačí level 20 nebo 30. Názory se různí, ale veskrze lze říct, že level 20 je takový adekvátní začátek skutečné cesty za tím být ten nejlepší. Tohle si pamatujte, protože cokoliv chytnete pod level 20 nemá smysl krmit candy ani vyvíjet za účelem bojování na stadionech (jedinou výjimkou je opravdu dobře stavěná Eevee 400 CP plus na Vaporeona, který má momentálně jeden z nejvyšších přepočtů na CP pro první stupeň evoluce). Jakmile dosáhnete úrovně 20, můžete začít cílit na chycení základních Pokémonů, jejichž evoluce vám po přepočtu hodí ony 1600 CP plus zabijáky, které občas vidíte na vrcholcích stadionů, okolo kterých zrovna procházíte. Samozřejmě můžete mít kliku a chytit opravdu silného a již vyvinutého Pokémona, ale podle některých informací to zatím vypadá, že chycená evoluce nemůže být tak silná jako vymazlený základ. Co je na tom všem pravdy se ale stejně, jako v případě maximálního levelu ovlivňujícího CP chytitelných Pokémonů, dříve či později dozvíme.

Přežijí jen ti nejsilnější

IMG_2016-07-21-09355524 Zapomeňte tedy na to, že budete svého chyceného Onixe CP 117 trénovat a bude to váš nejlepší kamarád. Zapomeňte i na to, že s vámi zvoleným starterem procestujete svět a budete nejlepší kamarádi. Všichni slabí Pokémoni skončí v kafilérce a budou z nich candy… Smiřte se s tím, tak to v tomhle světě zkrátka chodí a jakákoliv snaha to změnit je pouze plýtvání surovin, které vám pak budou chybět v budoucnosti. Snažte se co nejrychleji získat level 20 a teprve pak se začněte zajímat o to, co vlastně chytáte. Z tohohle pravidla pak existují pouze dvě výjimky, a to:

  • Pokémoni nad 1000 CP pro počáteční zabírání stadionů
  • Evoluce na XP trenéra

První bod je v podstatě jednoduchý. Pokémoni disponující CP přes 1000 bodů jsou momentálně relativně decentní způsob, jak zabrat nebo pomáhat držet stadion. No a protože za každý držený stadion po určitou dobu si můžete vybrat odměnu v podobě penízků, za které si můžete kupovat užitečné věci, je docela dobrý nápad každý den hodit solidního Pokémona alespoň do jednoho stadionu a v obchodě si kliknout na tlačítko s odměnou. Házet do stadionu cokoliv slabšího je zbytečné sabotování vlastního týmu a při troše štěstí na vás nějaký ten Hypno, Snorlax nebo solidní Eevee na Vaporeon evoluci vykoukne už někdy okolo levelu 15, případně dostanete evoluce při prvním použití Lucky Egg. No a právě okolo Lucky Egg se točí bod číslo dva…

Tenhle předmět vám totiž po aktivaci na půl hodiny zdvojnásobí získané zkušenosti za všechno, co uděláte. Jedna evoluce pak normálně znamená 500 zkušeností, takže při použití Lucky Egg máte najednou za každého vyvinutého Pokémona 1000 zkušeností k dobru. Vtip je v tom, že skutečně za každého Pokémona, a že některé kapesní příšerky se dokážou vyvinout už za 12 candy a žádný Stardust. Konkrétně jde o následující Pokémony:

  • Pidgi
  • Weedle
  • Caterpie

IMG_2016-07-27-08560785Pamatujte, že každý chycený pokémon od daného druhu jsou 3 candy k dobru plus jedno další za jeho rozmixování. V praxi tak každé tři exempláře z tohoto seznamu znamenají jednu evoluci a to ve spojení s Lucky egg znamená 1000 bodů zkušeností k dobru. Od levelu 1 na level 20 potřebujete jenom nějakých 210 000 zkušeností a první Lucky Egg dostanete na levelu 9 (další pak na levelu 10 a 15). Abych vám trochu usnadnil počítání, tak každých 30 exemplářů (plus nějaké ty kousky na evoluci, které ale následně zase rozemelete, takže se vrací do oběhu, jen s nimi musíte počítat pro potřebu evoluce) je pro vás 10000 zkušeností k dobru. Efektivně jste pak schopní na jedno Lucky Egg vyvinout něco okolo padesátí až sedmdesátí Pokémonů, takže si můžete při troše snahy a dobrém lovišti přijít na jeden Lucky Egg celkem snadno na nějakých, ať nežeru, 50000 zkušeností plus samozřejmě body za chycení, což dělá dalších 100 zkušeností za kus, tedy dalších 15000 zkušeností. Samozřejmě nepočítám další úlovky, přírůstky do Pokédexu, protočené PokéStopy a povedené odchyty, ale když si to sečtete, tak kolem a kolem můžete mít level 20 poměrně rychle za sebou a začít se věnovat skutečné Pokémoní matematice.

Pár hozených Pokéballů na závěr

Jasně hra se teprve vyvíjí a není fér jí tedy klást za vinu nevyváženost, zabíjení klasického konceptu či převracení hodnoty jednotlivých druhů Pokémonů vzhůru nohama. Taky není vysloveně na škodu hrát ji pouze za účelem pochytání co největšího množství druhů kapesních příšerek a mít tak zajímavé zpestření na procházkách. Pokud ale chcete z Pokémon GO dostat maximum, je třeba používat při něm hlavu i na něco jiného, než jako nárazník pro váš mobil!

Autor tohoto článku hru nehraje. Funguje pouze jako mobilní Pokédex pro svou přítelkyni a tato pozice mu plně vyhovuje. Článek tedy prosím berte pouze jako základní souhrn nashromážděných faktů o tom, jak hra funguje a pro obsáhlejší info o jejích jednotlivých aspektech požádejte o radu strýčka Googla.