Vánoční rádce #2: Příslušenství pro Nintendo Switch

Pokud patříte k těm, kteří vánoční dárky nechávají na poslední chvíli a nevíte si rady, co svým blízkým pořídit, pokusíme se vám v této sérii přinést rady a nápady, co by tak mohlo hráčům a hráčkám udělat radost. V minulém díle jsme se zabývali, zda je lepší si pořídit Switch nebo Switch Lite. Teď, když pro obdarovaného konzoli máte vybranou (nebo ji třeba už má), je nejlepší čas vybrat to správné příslušenství.

To nejdůležitější

Jestliže už váš cíl konzoli má, nejspíš už většinu tohoto příslušenství mít bude. Pokud ale kupujete konzoli novou, stojí za to přidat do nákupního košíku i tyto položky.

Obal

Switch je hybridní zařízení, což znamená, že jde používat jak v docku při připojení k televizi, tak v handheldu. Aby se dotyčnému konzole při přenášení nepoškodila, doporučujeme koupit aspoň ten nejobyčejnější obal. Samozřejmě si nemůžeme vynachválit ty lepší, pevné, které poskytují lepší ochranu. Za nejlevnější pouzdro dáte okolo tří stovek (12 €), za ta pevná okolo šesti set (24 €). Tuzemské obchody již mají poměrně velkou nabídku, takže můžete vybírat z různých motivů a rozměrů. K dispozici jsou například motivy The Legend of Zelda, Mario, Pokémon a další.

Ochranné sklo na displej

Podobně jako u mobilního telefonu je třeba chránit i displej konzole. Switch nemá horní vrstvu obrazovku z tvrzeného skla, jak je zvykem u telefonů, takže se vám jen tak nestane, aby při nechtěném pádu praskla. Je však náchylnější na poškrábání, proto je dobré ihned po rozbalení na konzoli nalepit ochrannou fólii či sklo. Zde doporučujeme produkty od HORI, které se dlouhodobě v tomto odvětví řadí mezi ty nejkvalitnější. Ať u pro Switch nebo Switch lite seženete screen protector do tří set (12 €), obvykle o něco levněji.

Paměťová karta

Pokud budete kupovat hlavně fyzické kopie her, karta nejspíš nebude hned potřeba, časem se jí ale nejspíš nevyhnete. Některé fyzické hry totiž vyžadují stažení většího množství dat, aktualizace si také ukousnou z omezené kapacity interní paměti a navíc nepředpokládáme, že by někdo dokázal příliš dlouho vzdorovat ohromné nabídce indie titulů dostupných pouze digitálně. Switch podporuje karty Micro SDXC až do kapacity 2 TB (zatím žádné nejsou dostupné ke koupi). Jak velkou kapacitu zvolíte je na vás. 32GB karty začínají okolo dvou stovek (8 €), 128 GB okolo 700 Kč (28 €) a 400GB se dá sehnat pod dva tisíce (80 €). Abych vám u výběru kapacity pomohl, jen si tu tak odložím, že používám 200GB kartu a ta už mi je po více než dvou letech používání malá. Ne každý možná bude mít nainstalováno tolik her, nicméně je dobré mít při výběru karty na vědomí, že čím větší kartu pořídíte, tím později její kapacita přestane stačit. Důležitá je i rychlost karty – čím rychlejší, tím kratší bude načítání.

Ovladače

Standardní Switch má v základním balení pravý a levý Joy-Con, Switch Lite si vystačí s vestavěnými ovladači. Pokud bude obdarovaný chtít hrát ve více hráčích či pohodlněji, určitě stojí za to mít další sadu ovladačů.

Pro Controller

Pomyslná vlajkovou lodí mezi Nintendo Switch ovladači je Pro Controller. Je větší, o něco těžší, ale o mnoho pohodlnější, než Joy-Con Grip, obzvlášť pro nás s většíma rukama. Místo směrových tlačítek má klasický D-Pad a na baterii vydrží déle, než Joy-Con. Nabíjí se opět přes USB-C, kabel pro nabíjení a párování je samozřejmě v balení. V obchodech se dá čas od času natrefit i na limitovanou edici, která může být mírně dražší, ale vypadá mnohem zajímavěji. Kromě výše jmenovaných výhod má i značnou nevýhodu – oproti sadě Joy-Conů nejde rozdělit a za podobnou cenu tak máte jen jeden ovladač. Nezahrajete si s ním ani některé pohybové hry jako třeba Super Mario Party či Just Dance (ačkoliv mu pohybový senzor nechybí, špatně se drží v jedné ruce a nejde k němu připevnit Joy-Con strap aby nevapdnul z ruky např. při prudkém švihu). Jde však o jednoznačnou volbu pro singleplayer hráče, či na trochu serióznější hraní, jelikož větší rozsah joysticků umožní přesnější kontrolu nad hrou. Ceny se pohybují okolo osmnácti set korun (70 €).

Joy-Con + Grip

Na hraní ve více hráčích či u pohybových her oceníte místo Pro Controlleru spíše další sadu Joy-Conů. Jsou menší a lehčí a dodávají se v mnoha barvách, za dva tisíce (80 €) tak vlastně dostanete hned dva ovladače. Každý si tak může najít svou oblíbenou kombinaci a přizpůsobit si Switch k obrazu svému. Na Switchi Lite umožní hrát ve více hráčích či používat Nintendo Labo nebo Ring Fit Adventure, na standardní verzi konzole se hodí pro hraní ve 4 (nebo až šesti v podporovaných hrách, jako je Just Dance) na TV, protože v tolika hráčích už by všichni na malou obrazovku konzole moc dobře neviděli. Pokud bude sada pravého a levého ovladače využívána i v páru jako plnohodnotný ovladač, doporučujeme za osm set (32 €) přikoupit i Charging Grip, který kromě přeměny Joy-Conů na ovladače poslouží i na jejich nabíjení (v balení obsahuje USB-C kabel pro nabíjení z docku).

GameCube adaptér + ovladače

Pro všechny náruživé hráče Super Smash Bros. Ultimate je tu ultimátní volba ovládání a to s velmi oblíbenými ovladači z GameCube. Adaptér stojí necelých 500 korun (20 €) a připojíte k němu až 4 ovladače (jeden za 750 Kč, 30 €). Podporuje i ovladače z původního GameCube, takže pokud se vám válí na půdě, můžete jim vdechnout další život. Tato sestava se hodí i pro hraní např. Grid Autosport, kde nabídne využití analogových spouští, které Switch standardně nemá.

Další příslušenství

Kromě výše jmenovaného pak stojí za to zvážit i další vychytávky. Ze začátku se bez nich nejspíš obejdete, nicméně pro někoho, kdo většinu výše zmíněného má, to však může být skvělý dárek.

LAN Adaptér

Switch nemá zrovna nejlepší příjem Wi-Fi signálu a daleko od routeru můžete snadno ztratit spojení. Se standardním Switchem stojí za to sáhnout po LAN adaptéru, který v TV módu umožní stabilnější připojení a dokonce i menší odezvu. U některých her je pro hraní online právě kvůli těmto vlastnostem vysloveně doporučován. Za osm stovek (32 €) jde o “must have” pro ty, kteří plánují hrát online.

Adjustable Charging Stand

Switch má aspoň nepříliš stabilní kickstand, Switch Lite nemá stojánek žádný a co vám budeme povídat, hraní Overcooked či Mario Kartu ve vlaku tak nemusí být vždy skvělá jízda. Adjustable Charging Stand za 450 korun (18 €) nabídne jak lepší stabilitu tak i polohovatelnost, navíc umožní během hraní v Tabletop módu připojit nabíječku.

Kufřík na Switch i s dockem

Pro hráče, kteří si svůj Switch plánují vozit se vším všudy, tedy i dockem a několika ovladači existují speciální tašky a kufříky s kapsami na míru jednotlivému hernímu vybavení. Věnují se jim různí výrobci, například HORI či BigBen a stejně jako nabídka jsou variabilní i ceny. Počítejte však s vyššími cenovkami (třeba kufřík od BigBenu stojí cca 1300 Kč, 50 €).

Dock Set/Nabíječka

Moct vozit konzoli všude je fajn, na chatu nebo do obýváku se ale ne každý chce tahat vším všudy s kufříkem viz výše. Vhod přijde set Docku a nabíječky za 2000 (80 €, pouze pro standardní Switch). Jeden může zůstat doma a druhý může být v “párty kufříku”, na chatě nebo na koleji. Za zmínku stojí i samotná nabíječka (dá se koupit za 800 – 32 €), aby měl dotyčný jednu zapojenou v docku a druhou na cestování. Sám toto kombo používám a nemohu si ho vynachválit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Related Posts
Total
0
Share