Wingspan – staňte se digitálním ornitologem

V poslední době se čím dál víc věnuji hraní deskových a karetních společenských her. Doba tomu přeje, ostatně jako i elektronickým hrám. Nicméně v souvislosti s deskovými hrami jsem se rozhodl trochu prozkoumat elektronické verze deskových her pro konzoli Nintendo Switch. Společně teď roztáhneme perutě a podíváme se na první kousek z mé knihovny. Wingspan – Na Křídlech.

O hře Wingspan jste možná slyšeli. Jde o velmi úspěšnou engine-building deskovou hru z roku 2019, která již byla obohacena o dvě rozšíření, a jak už název napovídá, ústředním tématem jsou ptáci. V této kompetitivní hře je vaším úkolem sesbírat co nejvíce bodů a porazit tak až další čtyři hráče. Body lze získat pomocí několika různých způsobů. Získání nových ptačích přírůstků do svých biotopů, kladením vajíček, shromažďování potravy nebo karet na karty ptáků, plněním veřejných úkolů a také osobních úkolů. V této hře naleznete tři biotopy, které odpovídají prostředí, kde ptáci žijí a zároveň představují základní herní mechaniky. Zatímco les slouží k shromažďování potravy, která je potřebná pro zahrání karty ptáka, v lučinách snáší ptáci vejce a mokřady slouží pro dobírání nových karet ptáků. Každý biotop obsahuje pět slotů, kdy vyložení karty do každého prvního slotu daného biotopu je zdarma a každý další v řadě stojí určitý počet vajíček, ale zároveň se jeho efektivita zvyšuje. Takže např. na prvním slotu pro dobrání potravy berete jen jednu surovinu na posledním rovnou tři plus bonusovou, pokud odhodíte kartu z ruky. Navíc každá karta ptáka, kterou umístíte do biotopu, má speciální schopnost, která se spustí, když ji zahrajete, mezi jednotlivými koly, nebo pokaždé když provedete akci daného biotopu. V takovém případě proběhnou všechny schopnosti ptáků z daného biotopu zprava doleva. Herní plán sestává z mřížky políček 5×3 (resp. 6×3) a na tomto herním plánu se pomocí výše zmíněných mechanik snažíte sestavit funkční stroj (ptačí rezervaci), který vygeneruje co největší počet bodů. Na vytvoření takové rezervace jste jako hráči samozřejmě limitovaní počtem kol a tahů. Hra se hraje na čtyři kola o osmi tazích v prvním kole a v každém dalším vždy o jeden tah méně. Jako bonus k samotnému hraní každá kartička obsahuje informaci o daném ptáčkovi, jeho latinském názvu a v jaké části světa žije. Takže kromě strategického prvku hra láká také na svoji lehce edukativní část. Tolik k přiblížení o čem hra je a jak se zhruba hraje. 

V těchto recenzích se chci věnovat hlavně tomu, jak se povedlo převést hru z klasického papírového prostředí na obrazovky herních konzolí. Nebudu vytvářet napětí a hned říkám, že v případě Wingspan jde o velmi dobrou práci. U většiny elektronických verzí se obávám převedení herního prostředí a atmosféry z hraní na obrazovku herních konzolí. Ve Wingspan je prostředí reprezentováno herní deskou znázorňující všechny tři biotopy a jejich sloty pro umístění herních karet ptáků. Konzolová verze tyto biotopy rozdělila do tří obrazovek mezi kterými se přirozeně a podle potřeby plynule přesouváte. Každé prostředí je vyvedeno krásnou ruční malbou a tu a tam doplněno nějakým drobným animovaným prvek, který prostředím vtiskne pocit klidu, míru a pohody. To podporuje i příjemná relaxační hudba. Všechny další oblasti hry jsou velmi dobře zobrazeny, případně skryty tak, aby měl hráč co největší přehled o kartách v jednotlivých biotopech, ale zároveň se snadno dostal k přehledu průběžných úkolů, karet na ruce, situace u soupeře apod. Hra se tedy velmi snadno ovládá. U mnoha deskových her je důležité sledovat, co jednotliví hráči provádí za tahy, jak se chovají apod. Myslím si, že u engine-buildingové hry, jakou Wingspan je, kde nedochází k žádné velké interakci mezi jednotlivými hráči, potřeba sledovat každý tah protivníka nehraje takovou roli jako u jiných her. Proto si dobře zahraje i více hráčů na jedné konzoli. A je celkem jedno, jestli si konzoli budou podávat nebo sdílet jednu velkou obrazovku a kolovat bude pouze ovladač. U hry můžete vesele konverzovat či se jinak bavit a počkat na váš tah. Proto se skvělé hodí na různé posezení s přáteli, kde samotné hraní nehraje prim. Pokud chcete vidět, jak se daří někomu jinému, máte možnost podívat se na jeho obrazovku a ihned uvidíte jak si stojí.

Ve standardní lokální hře si můžete klasicky zvolit živého protivníka nebo AI oponenta v úrovni obtížnosti snadný, normální a náročný (beta). Nechybí ani speciální režim pro jednoho hráče Automa. Co fyzická hra oproti digitální samozřejmě neumí, je možnost hrát online. V tomto případě můžete opět využít AI oponenta doplněného o živé hráče. Na tomto místě bych rád pochválil, že hra je crossplatform a zahrajete si také s hráči vlastnícími hru na Steamu. Také chválím použití karma systému, který penalizuje hráče, kteří překročí svůj časový limit a naopak odměňuje hráče, kteří nezdržují. Díky němu budete při online hraní propojováni s podobně kvalitními hráči jako jste vy sami. Zvolit si můžete mezi dvěma režimy, které se liší dobou délky tahu a to na 5 min a v případě asynchronního režimu 24 hodin. V obou režimech navíc hrají vždy jen tři hráči, což je vzhledem k časovému limitu na tah 5 min jen dobře. Dále zde naleznete už jen možnost pokořit nejlepší skóre týdne. V oblasti online hraní vidím mnoho prostoru pro zlepšení. Především v bohatším výběru nastavení online hry a různých online výzev. Bohužel upozornit musím na občasné bugy, které ve hře jsou. Naštěstí jen občasné a v případě, že hru budete muset hru restartovat, stále se do ní můžete vrátit dokonce i v online režimu. No a pokud vás hraní omrzí, stále si můžete prohlédnou encyklopedii ptáčků, které jste ve hře použili a získat o nich nějaké zajímavosti. 

Závěrečný verdikt

Wingspan je vynikající desková hra a její elektronická verze se až na občasný výskyt bugu po technické stránce velmi povedla. Pocit ze hraní je prakticky stejný jako u stolní verze což je dáno typem hry, a proto s čistým svědomím hru doporučím i vlastníkům papírové verze. Pokud si chcete zahrát na cestách, případně nechcete přenášet krabici, je Wingspan pro Nintendo Switch jasná volba.

Kategorie Desková, strategická, engine-building Hodnocení recenze
Počet hráčů 1-5
4/5
Vývojář Monster Couch
Vydavatel Monster Couch
Jazyk Angličtina
Cena  499 Kč
Dostupnost Nintendo eShop Věkové hodnocení PEGI
Datum vydání Vydáno, 29. prosince 2020
3
Webové stránky Oficiální webové stránky
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Posts
Total
0
Share