Ježek Sonic – Bodliny kam se podíváš

Minulý rok v březnu vstoupil do kin Detektiv Pikachu, letos v únoru je to Ježek Sonic. Tak to vypadá, že se filmům podle herních licencí blýská na lepší časy. Necelý jeden rok a už tu máme další film, kde v hlavní roli je jedna z nejznámějších postav videoherního průmyslu. Sega poskytla licenci Paramount Pictures, která svěřila režii Jeffu Fowlerovi a přihodila k tomu obří kauzu, kdy původní podoba Ježka Sonica byla kritikou hráčů a fanoušku natolik nenáviděná, že studio zaplatilo cca 5 miliónů dolarů za Sonicovu digitální plastickou chirurgii a film o pár měsíců odložili. Tolik k menší rekapitulaci a teď pojďme si rozebrat jednotlivé bodliny tohoto snímku.

Z trailerů bylo patrné, na jakou cílovou skupinu se film zaměřil a jakou atmosféru a zápletku můžeme očekávat. Klasické už milionkrát viděné souboje dobra a zla, důležitost přátelství, vzestup hrdiny aj. Pokud půjdete na Sonica s představou, že uvidíte sofistikovaný, promyšlený, emocemi nabitý a zvraty překypující snímek hodný Nolana, nebo Finchera, budete těžce zklamáni. Pokud však jdete do kina s vidinou leč milionkrát zhlédnutého, za to skvěle a odlehčeně zpracovaného námětu dobra vs. zla, nebudete zklamáni. Jeff Fowler společně s herci a celým štábem odvedli výbornou práci a film za prvé vůbec nedělá ostudu své předloze, a za druhé, jde o rodinnou komedii, kterou si opravdu užijí děti i dospělí. Od první minuty snímek nastolí skvělé tempo. Není ani rychlé, ani pomalé. Není ani nudné, ani přehnaně otravné. Vše jede v ideální rychlosti s celkovou stopáží 99 minut, která je naprosto dostačující. Samozřejmě, pár přešlapů se najde, ale v rámci žánru, do kterého film spadá, se jedná o trefu do modrého.

Nebojte, na různé popkulturní odkazy a easter eggy v rámci celé série se nezapomnělo a fanoušci si zde najdou své, stejně tak milovníci komiksů, či Keanu Reevese. Jednoduše řečeno, fan service tu je, ale nepřehání se to s ním a způsob, jakým je zpracován a dávkován, mi byl po celou dobu filmu mnohem příjemnější, než u konkurenčního Detektiva Pikachu. Nechci tady uvádět příklady, ani naznačovat. Jednak by se něco mohlo pokládat za spoiler, druhak jde o příjemné překvapení, které vám nechci před zhlédnutím filmu kazit. Skvělé na Sonicovi je, že fanoušci si fan service užijí a naopak obyčejní divák se nebude topit v záplavě scén, hlášek aj. věcí, kterým by nerozuměl, protože nikdy nehrál jedinou hru ze Sonicova univerza. A přesně takhle se to má dělat. S citem k předloze a zároveň umem představit svět divákovi, který ho neviděl ani z rychlíku, protože hru prostě a jednoduše nikdy nehrál. Za tohle dávám velký palec nahoru, protože hranice mezi těmito body je velmi tenká a filmaři trefili přesně ten střed, kdy budou oba tábory uspokojeny.

Co vás občas praští do očí, je samotný CGI Sonic. V pár scénách je efekt nedokonalý a leč samotný ježek vypadá pořád stejně dobře, jeho umístění nesedí např. ve scéně, kdy ho někdo drží v rukách. Jinak obecně CGI efekty jsou na standardní úrovni, a možná právě proto si těchto menších neduhů o to víc všimnete. Když už jsem u psaní těch negativních věcí, tak chvílemi lehce skřípe i scénář. Určitě nejde o takovou katastrofu, jakou pro mě byl v tomto ohledu Detektiv Pikachu. Pár zvláštních dialogů a lehké podkopnutí nohou Dr. Robotnika vůči jeho genialitě je upřímně škoda, ale v celkovém výsledku to na zábavnosti neubírá. Na zábavnosti naopak přidává Jim Carrey a jeho verze Dr. Robotnika. Pokud máte rádi Jima a jeho styl humoru, budete se bavit i tady. Celkový vtip a humor je hodně subjektivní věc. Opět platí, že z trailerů si můžete udělat dobrý obrázek jestli jde o vaší krevní skupinu, či nikoliv. Mně se humor trefil do vkusu, a až na pár vtipů o prdění, jsem se bavil.

Ostudu nedělá ani zbytek hereckého osazenstva v čele se samotným Sonicem. Ten je samozřejmě ústřední postavou celého filmu a vydařil se na výbornou. Sonic jako teenager je tou správnou bodlinou celého filmu. Scény, kde mluví sám se sebou, avšak pokaždé jako jiná osoba, jsou chytré a zábavné a ani v interakci s ostatními postavami vůbec nepokulhává. Má svůj charakter, správné a uvěřitelné motivace a dobře napsané dialogy. Postava Sonica je perfektně zpracovaná, i když možná zatím nejde o přesnou kopii herního, či seriálového Sonica, tak ho budete mít opravdu rádi. Trio hrdinů uzavírá postava šerifa Toma, kterého ztvárnil herec James Marsden, známý např. z filmové série X-Men. Se Sonicem tvoří výborné duo, a chemie mezi nimi funguje skvěle. Samotný Marsden vůbec nehraje zle a krásně dobarvuje pohodovou atmosféru a drive celého snímku. Celé trio herců, respektive dvou herců a jednoho digitálního ježka, táhne film kupředu tím správným směrem a bude bavit od začátku až do konce.

Závěrečný verdikt

Už teď víme, že Ježek Sonic trhá rekordy, co se týče návštěvnosti kin a nutno podotknout, že oprávněně. Návštěva kina se určitě vyplatí a bát se nemusíte ani českého dabingu. Ježek Sonic je výborná rodinná komedie, která ctí předlohu a zároveň uvádí i nehráče do světa nadzvukově rychlého ježka způsobem, který bych si v rámci žánru nechal líbit i v jiných (budoucích) filmech založených na herních licencích.

Žánr Animovaný, Komedie, Rodinný Hodnocení
Režie Jeff Fowler
4/5
Hlavní role Jim Carrey, James Marsden, Tika Sumpter, Ben Schwartz
Produkce Paramount Pictures
CZ distributor CinemArt
Délka 99 minut Filmový rating
Datum vydání 20. února 2020
Mládeži přístupno
Webové stránky Oficiální webové stránky

P. S. Potitulková scéna je příjemným bonusem, na který se vyplatí počkat si až do úplného konce.

1 comment
  1. Naprostý souhlas s recenzí, včera jsem film viděl a byla to moc příjemná oddechovka i když herního Sonica moc nemusím. Jim Carrey byl opravdu skvělý jak je ostatně vždy, prostě po svém. Komu jeho styl hraní nesedne tak ani tady to nebude vyjímkou, ale jinak je ozdobou filmu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Posts
Total
2
Share