Pokémoni jsou série, která zasahuje do mnoha žánrů a médií. Co se her týká, Pokémoni mají velká odvětví vedlejších her. Mystery Dunegon je z těchto vedlejších her moje oblíbená série. Oproti hlavním Pokémoním verzím je série Mystery Dungeon brutálně náročná a vždy má příběh, který hráče dojme. Příběh se odehrává ve světě, kde trenéři jsou jen vzácně zmínění a pokémoni mezi sebou mluví naší řečí.

V tomto světě se jednoho dne záhadně probouzíte jako mladý pokémon, ještě dítě, máte ztrátu paměti, ale pamatujete si, že jste byli dříve člověkem. Jen co se vzpamatujete, zaútočí na vás skupina pokémonů Beheeyemů. Naštěstí vás zachrání pokémon Nuzleaf, který se vás následně ujme a vezme vás do své vesnice. Tam se seznámíte s pokémonem, který bude vaším parťákem po zbytek hry. Příběh se pomalu začne rozjíždět, až se stanete průzkumníky mystery dungeonů. Postupně se dozvídáte příčinu vaší PROMĚNY (Kafko, dívám se na tebe). Setkáváte se i s legendárními pokémony a tlak na vašich dětských ramenou neustále roste, s osudem všech pokémonů zcela na vás. Vaším úkolem je zachraňovat a pomáhat pokémonům v nesnázích, nacházejících se v těchto mystery dungeonech.

Proč jsou záhadné? Protože kdykoliv do jednoho dungeonu vejdete, jeho chodby jsou jinak generované. Jak většina příběhu, tak vedlejší mise i multiplayer se odehrávají zde. Při každém vašem kroku se hýbají i nepřátelští pokémoni obývající tyto dungeony. Před vstupem do dungeonu si můžete vybrat tým tří pokémonů.

SUPER obtížnost

Souboje probíhají jinak, nežli v klasických Pokémoních hrách. Zde probíhají souboje na samotné mapě, místo kroků. Tím, že se při souboji nijak nezmění obrazovka, máte při každém kroku pocit napětí, protože si uvědomujete, že na dalším kroku na vás může z dáli zaútočit skrytý pokémon, těsně za hranicí vašeho pohledu.

Když jsem říkal, že je hra brutálně náročná, myslel jsem to zcela vážně. Pokud budete jen tak spamovat útoky a nebudete se hře plně věnovat, dungeon a jeho pokémoni vás totálně rozdrtí. Není neobvyklé, aby měl dungeon třeba 20 pater. Při takto dlouhé tůře musíte být připraveni na šetření vašich omezených útoků na nutné případy, doplňování životů, které vám nepřátelé budou brát třeba za pomoci již zmíněných útoků zdáli, zblízka nebo pastí, která vás mohou otrávit. Naštěstí se vám životy s každým krokem doplňují, nicméně je vám to houby platné, když na vás zdáli zaútočí pokémon s nějakým OP útokem. Některé dungeony mají také nebezpečné podmínky, které vám budou ubírat po troškách život při každém kroku, takže se postupné doplňování životů anuluje. Můžete zabloudit do místnosti, kde na vás najednou zaútočí nesmírně velká skupina nepřátel, která vás během chvíle porazí, pokud nejste MNOHEM silnější, nežli oni, a ani zde vám postupné doplňování životů nebude výraznou pomocí.

Hra vám také nabízí použití krystalů zvaných Emras. Emry vám v dungeonech přidávají speciální schopnosti, které vám někdy mohou zachránit krk, nebo jen zesílit vaše staty. Při dlouhých tůrách je to velice užitečné, ale ani s tímto hezkým zesílením se nebudete cítit příliš silní. Po dokončení dungeonu vaše emery a jejich bonusy zmizí. Levely, které vám dovolí stát se silnějšími, se nezískávají rychle. Grindování během příběhu je téměř nemožné, a to, co vygrindujete, vám také nebude příliš nápomocné. Je to ale dobře, protože díky nedostatku levelu a žádného možného grindování jste neustále v té napínavé situaci, které dělá hru zábavnou. Velice si této náročnosti cením, protože to jen dodává na dramatické atmosféře příběhu a hry. A pocit, který máte z dokončení kteréhokoli levelu je skvělý.

SUPER propracovanost

Multiplayer hry je poměrně omezený, ale velice užitečný. Když totiž padnete v dungeonu, můžete až třikrát požádat o záchranu od ostatních hráčů hry, nebo použít pokémony, které hráči propůjčili veřejnosti, abyste se zachránili sami. Tento systém je velice užitečný, nicméně je závislý na popularitě hry, právě na těch hráčích ochotných pomoci ostatním či uploadovat svůj tým pro veřejnost.

Hra také velice hezky vypadá. Když se procházíte dungeony, můžete obdivovat krásné textury zdí a země a modely pokémonů. Mimo dungeony se můžete pohybovat v několika městech, která jsou také velice hezky namodelována.

Tahle hra je obrovská, rozhodně dosud největší ze série Pokémon Mystery Dungeon. I po dokončení příběhu na vás čeká ještě mnoho aktivit. V Post-Game se vám otevírá možnost jít na mise ještě delší, nežli kterékoli předtím, dosahující i do 100 pater. Vaší odměnou je šance získat si na svou stranu legendární i mystické pokémony. Tyto dlouhé mise jsou samozřejmě velice náročné a hře tím poskytují mnoho hodin, které strávíte v napětí a očekávání, zalití adrenalinem.

Ve hře je 720 druhů pokémonů. Pokémony můžete nabrat do svého týmu, když jim pomůžete s problémem, který mají, nebo si s nimi jen popovídáte v kavárně, když je jim smutno. Vaši parťáci mohou být i podstatně silnější, nežli vy. Jen si představte množství sidequestů, které vás bude čekat s tolika pokémony! Bohužel, kompletní svobodu ve volbě misí budete mít až po dokončení příběhu, ale nezoufejte, jak už jsem zmínil, příběh vás zaujme.

Závěrečný verdikt

Pokémon Super Mystery Dungeon si rozhodně zaslouží svůj titul. Je to hra, na kterou velmi často vzpomínám a do které jsem dal snad až nezdravé množství hodin. Každá cesta do dungeonu je zcela unikátní, každý pokémon na vašem týmu změní váš pohled na měnící se chodby. Multiplayer je slušný, i když by mohl být trochu propracovanější. Hra vypadá krásně a je rozhodně skvělým přínosem do série Mystery Dungeon. Její náročnost je to hlavní, co rozhodne o vašem zážitku. Máte rádi hry, které od vás vyžadují plné úsilí a ještě víc? Máte rádi hry, které vás dojmou? Máte rádi hry, které jen tak nedohrajete? Pokud ano, je tato hra pro vás. Já jsem si ji nesmírně užil a nemůžu se dočkat na další díl této fenomenální série!

Kategorie Akční, RPG Hodnocení recenze
Počet hráčů 1
5/5
Vývojář Spike Chunsoft
Vydavatel The Pokémon Company, Nintendo
Jazyk Angličtina
Cena 999 Kč
Dostupnost Nintendo eShop, NintendoShop.cz Hodnocení PEGI
Datum vydání Vydáno, 17. září 2015