Hra Toki Tori debutovala na kapesní Game Boy Color. V té době hra sledovala osudy roztomilého kuřátka, které formou různých schopností sbíralo své nenarozené sourozence (vajíčka), aby se mohlo dostat do dalšího levelu. Mnoho fanoušků dnes ani netuší, že původní název hry původně zněl Eggbert. Jelikož se to tehdejšímu vydavateli (Capcom) nelíbilo, protože studio zvažovalo stejný název pro jinou herní sérii, hra byla k datu vydání v září 2001 přejmenována na Toki Tori (autoři tvrdí, že název vznikl z japonských slov “Kiroi Tori” – v překladu žlutý pták). Jo, jak rád bych si tu původní verzi chtěl zahrát… Uplynulo mnoho let a Toki Tori v různých verzí vyšel na více než deset platforem, včetně Wii U a konzole z rodiny Nintendo 3DS, a pyšní se titulem jedné z nejlepších low-costových logických her. Pojďme se podívat, jak obstál v naší recenzi.

Pan Kuře je zpět a v celé své kráse

Ačkoliv jsme úplně na začátku recenze a finální hodnocení je v nedohlednu, okamžitě utíkejte na eShop a tu hru si za pár korun kupte. Nemusíte se bát, nebude vás to stát víc než kafe ze Starbucks. Na úvod je důležité říct, že nejde o žádnou 3D předělávku původního Toki Tori, ale spíše o lepší sequel, s novými úrovněmi a hezčí grafikou jednotlivých úrovní. Pokud jste doposud nepobrali o čem ta hra je, následně si to trochu přiblížíme. Hrajete za kuře, maskota vývojářského studia Two Tribes, které za titulem stojí (určitě z jejich repertoáru znáte RUSH, EDGE nebo hru RIVE, která letos vyjde i na Switch). S kuřetem můžete chodit, šplhat po žebřících či liánách, ale bohužel s ním neskočíte. Také má své speciální schopnosti, může např. tvořit most, teleportovat se nebo zmrazit nepřátele, často ovšem s nějakými limity pro danou úroveň.

Každá schopnost do hry totálně zapadá, a protože každá úroveň se dá dokončit různými způsoby a za použití různých schopností, otevírá se tím hráči několik možností a rozdílný zážitek. Můžete třeba level proběhnout jedním způsobem a pak to zkusit druhým. Pokud se zaseknete, máte možnost úroveň přeskočit a vrátit se k ní později (to se obzvlášť hodí, když vás napadne řešení v pozdějších levelech). Tvorbu řešení jednotlivých logických hádanek v našich hlavách nám hra dost usnadňuje a je velmi příjemná. Můžete si tak zmáčknout tlačítko, prozkoumat celou úroveň a vybrat strategicky následné tahy. A pokud se spletete, je tu jedna funkce, kterou se Toki Tori může chlubit ze všeho nejvíce – možnost přetáčení času. Takže když spadnete někam, odkud není návratu, jednoduše přetočíte čas zpět, vrátíte se do jakéhokoliv bodu chcete a vyzkoušíte jinou možnou cestu.

Hádanky a celkově i jednotlivé úrovně jsou graficky vydařené a velmi důmyslné. Za zmínku také stojí krásný a uklidňující soundtrack, který se průchodem každého herního světa mění. V menu si můžete zvolit obtížnost levelů a najdete tu dokonce i bonusové levely. Hra běží skvěle – neseká se, a to ani při zapnutí 3D efektu a přijde mi, že má snad jen dvě vady na kráse – tou první je absence editoru úrovní, kdy např. PC verze podporuje tvorbu vlastních levelů a jejich následné sdílení mezi přáteli a tou druhou je nemožnost hrát, stejně jako na Wii U, s pomocí dotykové obrazovky.

Závěrečný verdikt

Původně jsem chtěl jen napsat, že jde o to původní Toki Tori, akorát v lepší grafice a s novým soundtrackem, ale není to zas tak úplně pravda. Jde o velmi kvalitní port z dalších platforem, který právě na 3DSku otevírá nové možnosti – vžít se do role kuřete s 3D efektem a hrát kdekoliv. Možnost si užít zajímavé a roztomilé hádanky za nízkou cenu dělá ze hry jednoznačný MUSÍTE-HNED-KOUPIT titul.

Kategorie Logické, Hádanky Hodnocení
Počet hráčů 1
4/5
Vývojář Two Tribes, Engine Software
Vydavatel Two Tribes
Jazyk Angličtina
Cena 49 Kč
Dostupnost Nintendo eShop
Datum vydání Vydáno, 05. 11. 2015