Virtual Console aneb kapesní Super Metroid

Hned na začátku si přiznejme krutou pravdu…

metroid4Spousta našich vzpomínek na staré herní pecky je oslizlá takovou dávkou nostalgie, že je lepší se opětovnému setkání po letech s nimi raději vyhnout. Sem tam se ale některá společnost rozhodne vytáhnout svou herní důchodkyni z harddisku, vyhladit jí pixely a vyslat na brigádu. Občas se babče zastaví pumpa nebo nová generace nedokáže ocenit přednosti starší partnerky či dostát jejím vyšším nárokům na herní schopnosti. Jsou ale tituly, které jednoduše předběhly svou dobu. No a Nintendo 3DS Virtual Console verze hry Metroid Prime vydané původně pro konzoli Super NES v roce 1992 mezi ně rozhodně patří!

Dopípal časovač a výzkumné stanici je konec…

metroid5Čímž ne tak úplnou shodou náhod začíná i další dobrodružství lovkyně odměň Samus Aran. Pokud jste s touhle blonďatou kočkou v přiléhavém modrém body, která většinu svých her tráví zavřená v hi-tech bojovém brnění a do konce prvního dílu její hry vlastně hráči netušili, že ten frajer je ve skutečnosti frajerka, ještě neměli tu čest, tak si z toho nic nedělejte, já taky ne. Přesto mě její víc než dvě dekády staré dobrodružství dokázalo nadchnout a spolehlivě zabavit na bezmála osm hodin čistého času.

V podstatě se pro mě coby v celku normálního (ačkoliv vzhledem k mému pracovnímu zaměření podstatně nenažranějšího) konzumenta moderních her jednalo o obdobné zjevení, jako bylo mé první setkání se sérií The Legend of Zelda, a to je co říct, protože jsem začínal s Majora’s Mask, ale o tom někdy jindy. Tahle plošinovka na vás tedy nebude valit žádné za ručičku vodící tutoriály, za to vás zasype hromadou unikátních herních prvků čekajících na to, až více či méně náhodou přijdete na jejich existenci. Dále rozlehlý herní svět rozkouskovaný za pomoci brilantně rozmístěných překážek vyžadujících ke svému překonání to či ono vylepšení nacházející se v zatím dostupných lokacích. Jo a samozřejmě velcí a náležitě zlí bossové, které vůbec nezajímá, že jste špatně prozkoumávali své okolí a nesesbírali kvůli tomu dostatek rozšíření zásobníku na rakety, energetických kapslí či vylepšení vaší primární zbraně.

metroid3 Věřte mi, že těch se po celé hře válí pěkná hromada a jsou poschovávané tak, že za to budete chtít vývojářům hry tleskat ve stoje… a následně jim dát pořádnou do zubů, protože schovat v tajné místnosti tajný vchod do další tajné místnosti a v té ještě tajnou skrýš opravdu hraničí se sadismem. Přičtěte si k tomu finálního bosse, který po hráčích blil duhu dávno před tím, než to bylo cool a máte žhavého kandidáta na další přírůstek na plochu svého kapesního miláčka. Není to ale pouze mistrovský design, díky čemu se mi Super Metroid tak dostal pod kůži. Notný kus práce na tom odvedlo i to, že hra vyšla v rámci Virtual Console právě pro Nitnendo 3DS. Na menší obrazovce se ztratí grafické vrásky a možnost vytvořit si v jakémkoliv bodu hry jeden záchytný bod taktéž ušetří pěkné nervy. Jasně, že se v podstatě jedná o usnadnění hry jinak založené na ukládání pouze v několika konkrétních bodech na mapě. Masochistům tuhle funkci ale nikdo nevnucuje a naprostá většina hráčů jí dle mého ne tak docela skromného názoru jistě ocení.

Závěrečný verdikt

Neříkám to často, ale na Super Metroid nemá smysl rozpoutávat žádné slohové orgie. Pokud máte tenhle žánr rádi a vlastníte některý handheld z rodiny Nintendo 3DS, tak vytáhněte platební kartu a ty dvě stovky na oltář Nintendo eshopu prostě obětujte. Nebudete litovat ani koruny!

Kategorie Akční, Adventura Hodnocení
Počet hráčů 1
N/A
Vydavatel Nintendo
Jazyk Angličtina, Němčina, Francouzština
Cena 199 Kč
Dostupnost Nintendo eShop PEGI_7
Datum vydání Vydáno
3 comments
  1. Abych pravdu řekl, Metroid se mi vyhnul (nebo já jemu), ale doufám, že si ke mně (nebo já k němu) najdu cestu. Docela rád bych třeba uviděl nový díl na NX. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Posts
Total
0
Share