Assassin’s Creed: The Rebel Collection – Pirát s lovcem asasínů v jednom balení

Sérii Assassin’s Creed asi nemusím většině představovat. Pro vás, kteří patříte k té neznalé menšině popíšu princip ve zkratce – máme zde dvě frakce, asasíny a templáře. Asasíni jsou ti “hodní”, kteří se snaží templářům bránit v nadvládě nad světem. V průběhu se odkrývají i tajemství jakési první civilizace nebo spíš božstev, kteří mají na svědomí osud Země a několik artefaktů. Dnes tu máme port rovnou dvou her v jednom produktu – AC: Black Flag a AC: Rogue. Black Flag je v pořadí šestý díl a Rogue následovalo společně s Unity. Možná si ťukáte na čelo, že Black Flag má přece čtyřku ve jméně – ano, ale to se týká návaznosti na AC, AC II a AC III, jenže nesmíme zapomínat, že dvojka byla v podstatě trilogie s dalšími díly Brotherhood a Revelations, takže celkově je BF skutečně šestou hrou. Příjemná věc je, že se na Switch dostala i čeština – v menu a Black Flag. Rogue nemělo češtinu nikdy, takže je celkem logické, že není i zde.

Pokud začnete s Black Flag, budete mile překvapeni grafickou kvalitou. V handheld módu jede hra v 720p a 30 fps, v docku se rozlišení přepne na 1080p, fps jsou stejná. Je jasné, že nějaké ústupky musí být, ale tady je jich buď málo, nebo jsou v takových místech, kde si jich při běžném hraní nejde všimnout. Dokonce i v rušných přístavech nebo na moři (voda je pro grafiku mrcha, jak všichni víme) se konzole sice potí, ale hra vypadá pořád parádně. Co se týče obsahu, máte zde zahrnuty všechny DLC, co ke hře vyšly, což je vzhledem k ceně téměř povinnost. Máme štěstí, že si vývojáři dali práci i s ovládáním a nejedná se pouze u tupý port grafiky – máme zde dostupné všechny vychytávky Switche včetně pohybového ovládání pro míření, dále pak HD Rumble nebo využití dotykového displeje (minimálně pro pohyb v menu, takže odpadá otravné najíždění joystickem). Rogue jsem na PC nehrál, nicméně při hraní, ale i podle ostatních ohlasů, mi vůbec nepřišlo, že by ho vývojáři nějak ochudili. Nicméně zde musím ubrat chválu, co se týče technického zpracování – na rozdíl od Black Flag si nedrží všude stejnou kvalitu, dochází k mírným zásekům a obecně mi přijde, že si s ním mohli dát vývojáři větší práci. Naštěstí ale nic z toho není hraní bránící – jistě, požitek ze hry to trochu zkazí, ale neudělá hru nehratelnou.

Příběhově to není až taková asasínská klasika, jelikož hlavní postava hry Edward Kenway se do této problematiky přimotá náhodou a hlavně kvůli vidině zisku. Pokud jste hráli trojku, může se vám zdát jméno povědomé – Edward je otec templáře Haythama, čili Black Flag vyplňuje mezeru v událostech před trojkou. Pro případ, že jste nováčci, ve zkratce uvedu, že za Haythama Kenwaye se odehrává úvodních pár misí třetího dílu než přesedláte za jeho potomka. V Rogue je to také zajímavé – Shay Cormac se stane asasínem, ale něco se pomotá a octnete se na druhé straně barikády, u templářů.

V Assassin’s Creed III se objevila novinka v podobě ovládání lodi a námořních bitev. I zde je na tuto část hry kladen důraz, nicméně vodní plochy jsou dostatečně velké pro ty suchozemské krysy, které této feature hry moc nefandí, aby se jim vyhnuly. Ostřílení námořníci zase mohou strávit na moři libovolně času a zničit a okrást tolik lodí, kolik se jim zlíbí. Bitvy samotné sice nejsou tak promakané a bohaté, jako v nedávné Odyssey (nemůžeme chtít po vývojářích implementovat nové mechaniky do čtyři roky staré hry, že), ale pokud člověk hrál obě hry, všimne si posunu novým směrem. Musím přiznat, že je tato “archeologie” mnohdy zajímavá a osvěžující. Asi obecně plus celého portu je, že vůbec nic nebylo oproti ostatním verzím hry vynecháno. Tím pádem je tu relativně bohatá kampaň, ale k ní i spousta vedlejších úkolů/zakázek. Tyto jsou asi přesně tím druhem úkolů, který budete na handheldu hrát někde venku na cestách, protože většina se dá za půl hodinky úplně krásně stihnout a doma se můžete věnovat hlavní kampani. Typy zakázek jsou různé – od klasických zabijáckých kontraktů, přes námořní zakázky až po lov nebo hledání pokladů.

Několikrát se mi v průběhu hraní vynořila myšlenka typu “proč by si někdo tohle kupoval, když už to beztak hrál několikrát na PC nebo jiné konzoli?”. Tak v první řadě nováčci nebo ti, kteří si nové díly nemohou zahrát kvůli absenci jiného hardware. Pak mě napadlo, že je to vlastně skvělá výplň pro okurkovou sezonu, kdy se vám nechce hrát všelijaké hříčky portované z mobilů, ale velké hry jsou teprve před vydáním. Takhle nemusíte čekat než dojdete domů a můžete hrát i v MHD. Hru už znáte, takže nejste zmatení jak lesní včela a můžete jít na akci.

Závěrečný verdikt

Za mě povedená kompilace. Na své si přijdou jak nováčci mezi asasíny, tak i zkušení mentoři, kteří mohou zavzpomínat na předchozí díly a uvědomit si, kolik změn (někdy dobrých, někdy špatných) se od původního vydání série dočkala. Hratelnostně není vynecháno téměř nic, pouze graficky mohl Rogue dostat stejnou porci optimalizací, jako Black Flag.

Kategorie Akční, dobrodružná Hodnocení recenze
Počet hráčů 1
4/5
Vývojář Ubisoft
Vydavatel Ubisoft
Jazyk Angličtina, Čeština
Cena 1299 Kč
Dostupnost Nintendo eShop Věkové hodnocení PEGI
Datum vydání Vydáno, 6. prosince 2019
18
Webové stránky Oficiální webové stránky
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Posts
Total
0
Share