Bleed – Kdyby byl Mega Man Run ‘n Gun

Když jsem se koukal na eShopu na hru Bleed, vzpoměl jsem si na Mega Mana. Čekal jsem plošinovku, která bude parodií na svůj žánr. Trochu jsem se ale spletl, protože Bleed není tradiční plošinovka, ale hra žánru Run ‘n’ Gun, který spadá pod plošinovky. Tento žánr jsem nikdy předtím nehrál, takže jsem byl rád, že jsem si ho mohl vyzkoušet.

Humor tkví v drobnostech

V Bleed ovládáte dívku jménem Wryn. Má jednoduchý cíl: stát se nejlepším videoherním hrdinou všech dob. Příběh je velmi lineární a jednoduchý, ale to hře nijak neubližuje.

Tato hra si dělá legraci z mnoha klasických hrdinů videoher, vlastně celý příběh je jako jeden velký vtip. I samotný konec, který vám zde nechci prozradit, byl humorný. Hra je také poměrně meta, což na hrách vždycky miluji.

Wryn musí pro získání svého vytouženého titulu zabít ostatní hrdiny (logiku tohoto rozhodnutí ignorujte, jak už jsem zmínil, příběh slouží jako vtip). Těmi jsou bossové hry a bohužel jich moc není (pouze 7).

Akční hrdinka Wryn!

Levely hry jsou podobné těm z Mega Mana, akorát s obtížností na jiných místech. To je důsledkem žánru Run ‘n’ Gun. Oproti plošinovkám, kde vám může pomoci svalová paměť, jsou hry tohoto žánru spíše stavěné na rychlých reakcích hráče. Znamená to, že musíte často uhýbat mnoha předmětům a střílet spousty nepřátel, spíše než skákat přes překážky a k tomu střílet nepřátele.

Přirovnání k Mega Manovi funguje hlavně ve stavbě levelů. Máte prostor, skrz který se snažíte dostat, až dorazíte v tomtéž levelu k bossovi, který má svou vlastní místnost. Zde ale přirovnání končí. Svalová paměť je v těchto levelech, na rozdíl od Mega Mana, téměř zbytečná. Uhýbáte tolika střelám od nepřátel, které jdou z takového množství směrů, že se je všechny prostě nemůžete naučit přesně přeskakovat.

Od toho vám v této hře slouží skvělá schopnost zpomalit čas (takový slow-mo). Když ji aktivujete, máte dost času nepřátelským střelám uhnout a i efektivně nepřátele trefit vlastní salvou střel. Tento efekt je skvělý, bohužel mi dost dlouho trvalo naučit se ho efektivně ovládat. Jakmile ho ale budete umět správně využívat, budete takřka nezastavitelní. Teda, dokud vám nedojde energie, kterou tato schopnost vyžaduje. Doplňuje se sama a poměrně rychle, ale obzvlášť na začátku hry jsem měl neustálý problém s přílišným šetřením.

Čím však šetřit nemusíte, jsou náboje do vašich vlastních zbraní. Wryn jich má nekonečno, takže je nejvýhodnější celou dobu nespouštět prst z pravého joystciku a pořád střílet (tím se jak míří, tak střílí).

Naučte se ovládání!

Ovládání hry mi bylo velkým nezvykem. Například tlačítkem ZR skáčete, což jsem nikdy předtím nezažil. Stejně jako se schopností zpomalit čas mi trvalo dlouho, nežli jsem se ovládání dobře naučil.

A stejně tak je potom i hra velice zábavná, protože v případě skoků máte k dispozici triple jump. Nepředstavujte si však skok typu Maria, Sonica či již mnohokrát zmíněného Mega Mana, to co Wryn nazývá skokem je spíše krátký vzlet v libovolném směru. Krom toho dokáže skákat po zdi, podobně jako skáčete ve hrách série Mega Man X. Ovládání je tedy opravdu skvělé, pokud se ho dobře naučíte.

Bleed také nabízí hráči možnosti si koupit dodatečné zbraně a zlepšit si životy i energii. Další zbraně jsou fajn, ale není to vůbec potřeba. Je to spíš taková vedlejší aktivita, které si cením.

Skvělý zážitek, který je moc krátký…

Poražením hry na různých obtížnostech se vám odemknou nové postavy. Bohužel jich moc není a nemyslím si, že hrát tutéž krátkou hru znovu s jinou postavou plně omlouvá krátkost Bleedu.

Délka této hry je opravdu poněkud krátká. Mega Man má sice málo Robotmasterů, ale po jejich poražení přichází Wilyho hrad, který přidává dalších pár plných levelů do hry. Bleed po poražení všech bossů prostě končí.

Co hře dodá trochu hratelného času je její obtížnost. Díky schopnosti zpomalit čas je spravedlivá, ale nežli se ji plně naučíte ovládat je hra velmi obtížná. Hra také dává velké množství checkpointů, takže budete mít neustálou motivaci i při prohrách.

Musím ještě jednou zdůraznit humor této hry. Na obrazovce u Game Over vám vaše postava řekne nějakou hlášku, která mě nejednou pobavila.

Závěrečný verdikt

Bleed je skvělým příkladem svého žánru, čímž myslím Run ‘n’ Gun, ne typické plošinovky. Hra je akční, má skvělé ovládání, je vizuálně příjemná a má skvělý smysl pro humor, přičemž obtížností je těžká asi jako Mega Man a přitom však spravedlivá. Bohužel je poněkud krátká, ale pokud máte rádi akční hry, které spoléhají na vaše rychlé reflexy a hry, ve kterých jste akčním hrdinou s efektem slow-mo, velmi Bleed doporučuji.

Kategorie Akční, Dobrodružná, Arkádová, Plošinovka Hodnocení recenze
Počet hráčů 1 – 2
4,5/5
Vývojář BOOTDISK REVOLUTION
Vydavatel Digerati
Jazyk Angličtina
Cena 375 Kč
Dostupnost Nintendo eShop Hodnocení PEGI
12
Datum vydání Vydáno, 14. prosince 2017
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Related Posts
Total
12
Share