Blossom Tales: The Sleeping King – Nesuď knihu podle obalu!

Miluji sérii The Legend of Zelda. Jedna z nejlepších her této série je A Link to the Past, kterou jsem hrál asi před rokem. Když jsem na eShopu viděl hru Blossom Tales: The Sleeping King, obrázky z ní mi hned připomněly již zmíněnou Zeldu. Byl jsem nadšen, 2D hru, jako byl A Link to the Past, jsem nehrál už dlouho.

Nová Zelda?!

Jak už jsem zmínil, Blossom Tales: The Sleeping King je hra esteticky velmi podobná hře A Link to the Past. Celá hra je také v perspektivě ze shora, barevně jsou si obě hry podobné, vaším hlavním útokem je švihnutím s mečem, ale máte i spoustu jiných zbraní a obě hry začínají výpravou do hlubin hradu.

Protagonistou je dívka jménem Lily. Lily se stává rytířkou a její prvním úkolem je zbavit se krys, kterých se nashromáždilo velké množství ve věznicích hradu. Jde o krátký tutoriálový dungeon, na jehož konci se dozvídáte o plánu králova bratra, černokněžníka Crocuse, jak chce ukrást bratrův trůn. Lily se však nestačí vrátit včas za králem, když přijde na místo, král už byl uvržen do hlubokého spánku. Na jeho probuzení musíte nasbírat speciální ingredience na magický lektvar, které se nacházejí na konci dungeonů.

…unikátní vyprávění

Tohle není špatný příběh. Bohužel také není jediným příběhem hry. Hra, kterou hrajete, je fikce ve fiktivním světě hry. Ve skutečnosti je to jen pohádka, kterou vypráví dědeček svým vnoučatům. Kdyby tento meta-příběh byl výrazně od hry oddělen, mohl bych ho ignorovat, ale tak tomu zde není. Místo abyste pozorovali cutscénu, ve které se před vámi zjeví boss dungeonu, je celá akce popsána navíc vypravěčem (dědečkem). Tím je akce poněkud méně dramatická. Kolikrát také dostáváte možnost vybrat si nepřátele, proti kterým budete bojovat, čímž je závažnost situace opět tlumena. Je to jako byste hráli hru, která je celou dobu jenom sen, vy víte, že je sen a hra vám to celou dobu připomínala.

Ve své podstatě je to velmi hezké vyprávění příběhu. Mohlo by to vést k pocitům nostalgie, ke vzpomínkám na vaše vlastní dětství a vyprávění pohádek od vašich rodičů či prarodičů, avšak ve hře, která otevřeně přiznává svou inspirací hrou A Link to the Past, známou pro svůj pocit dobrodružství a velikostí svého příběhu, to není na místě.

Na mírnou obhajobu tohoto stylu vyprávění mohu říci, že umožňuje hře větší množství vtipů na úkor jiných her i sama sebe. Myslím si však, že podobné vtipy by mohly být přítomny, kdyby Lily nebyla tichým protagonistou, čímž by pak vymizel problém vyprávění, které vás místo vtáhnutí z příběhu vytrhne. 

VELMI slabý začátek

Do prvního dungeonu byla hra poměrně nudná. Humor hry byl sice povedený, ale jednotlivé obrazovky nebyly ničím moc zajímavé. Navíc je Lily na počátku hry příliš silná, srovnámě-li ji opět s Linkem.

Lily má stejný základní útok jako Link, jímž je obyčejné švihnutím mečem. Rozdíl přichází se Spin Attackem. Link ho dělá dlouhým podržením tlačítka na útok. Zatímco se útok nabíjí, je Link výrazně zpomalen v pohybu, což je velice významné omezení. Lily tento útok aktivuje stejně, ale nejen že ji držení útoku nezpomalí, po jeho provedení má hned možnost dalšího silného útoku, jímž je švihnutí ze skoku. Tento útok je velmi rychlý a silný. Aktivuje se skoro automaticky a Lily se dokonce při tomto útoku může nasměrovat jiným směrem, než v jakém byl původně Spin Attack nabíjen.  Později se obtížnost hry zvětší, ale na samém počátku je Blossom Tales: The Sleeping King jako hra pro malé děti, které se teprve učí, jak se hrají videohry. Již zmiňované vyprávění od tohoto pocitu také nijak nepomáhá.

Zahoďte svá očekávání

Nežli jsem dorazil do prvního dungeonu, myslel jsem, že s hrou končím. Opravdu nebyla zábavná a působila dětinsky. Donutil jsem se však ve hře pokračovat, a jsem rád, že jsem tak učinil. Od chvíle, co jsem vstoupil do prvního dungeonu, jsem mohl konečně hru přestat přirovnávat k Zeldě. Hlavní rozdíl mezi těmito hrami je množství příšer a důraz na hádanky v Blossom Tales: The Sleeping King. Zde je příšer víc, což je díky silnému Spin Attacku skvělé, a hádanky jsou v této hře také mnohem zajímavější, nežli ty v Linkovi. Hádanek je několik typů, nejzábavnější ale byl typ, kde musíte projít určitou čtvercovou plochu bez opětovného šlápnutí na jeden čtverec. Dungeony také působí delší, nežli v Zeldě a příšery ani ty ze Zeldy nepřipomínají.

A zbytek hry už je skvělý. Jakmile jste schopni hru vnímat jako „Blossom Tales: The Sleeping King“ a ne jako klon „The Legend of Zelda: A Link to the Past“, je tato hra opravdu zábavná a její šarm je poté jasně viditelný. Obtížnost hry se stupňuje správným tempem a hádanky se také pořád správně ztěžují.

Závěrečný verdikt

Blossom Tales: The Sleeping King má jeden problém, který některé hráče může odradit. Vzbuzuje příliš velká očekávání. Na začátku hry jsou všude jasně viditelné paralely ke známé a vynikající hře „A Link to the Past“ ze série The Legend of Zelda, kterou hra byla zjevně inspirovaná. Díky tomu od hry očekáváte podobný zážitek, kterého se však nedočkáte. Pokud ale tuto podobnost ignorujete a do hry vstupujete bez jakéhokoli očekávání, budete mít skvělý zážitek. Příběh je sice trochu dětský, ale má své kouzlo, které může, ale nemusí, nadchnout. Hádanky má tato hra fenomenální a příšery, na které narazíte, jsou většinou velmi originální. Pokud máte chuť na dobrodružnou fantasy hru s lehkým příběhem a velkým množstvím humoru, tuto hru si užijete.

Kategorie Akční, RPG, Dobrodružná Hodnocení recenze
Počet hráčů 1
4/5
Vývojář Castle Pixel
Vydavatel FDG Entertainment
Jazyk Angličtina
Cena 375 Kč
Dostupnost Nintendo eShop Hodnocení PEGI
3
Datum vydání Vydáno, 21. prosince 2017
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Posts
Total
11
Share