De Mambo – cesta vizuálním šílenstvím

Nekonečné Mambo, pitoreskní svět nebo snad stav mysli připomínající výjevy ze snů schizofrenního pacienta, alespoň tak se mi hra od prvního spuštění jeví. Skutečně nevím, co je nekonečné Mambo, nerozumím jeho pravidlům, ale to vlastně ani není potřeba. Jediné, co totiž potřebujete vědět je, že je třeba z tohoto, jak sami tvůrci říkají, hrozného, ale poněkud provokativního zoufalství uniknout! K tomu Vám dopomáhej D-pad a tlačítko A. Toť vše! Zní to snadně, jdeme na to!

De Mambo!

Přesně tak se jmenuje jeden ze tří režimů, který naleznete ve stylovém retro menu, ve kterém se opět využívá pouze tlačíto A. V tomto režimu pro více hráčů se pustíte do vzájemného mrzačení. Pomocí D-padu pohybujete se svou postavičkou, děsivě se usmívající hlavičkou čehosi, se kterou pohybujete nebo spíš poletujete v jednotlivých arénách, protože gravitace je tu stejně podivná jako celý svět. Dejte si ale pozor, protože zvládnete pouze trojskok, pokud si to špatně načasujete, pápá do propasti. Tvůrci si libují a vyzdvihují koncept útočení pomocí jednoho tlačítka, tím je již zmíněné Ačko. Hlavičkou-postavičkou můžete narážet při jednoduchém stisknutí, rotační šlehu pomocí delšího podržení a nakonec vystřelením projektilů do všech čtyř světových stran nejdelším podržením.

Tyto tři útoky využíváte k napadání soupeřů a snažíte se je eliminovat způsobem, jaký znáte např. z her Smash Bros., odpálením soupeře mimo obrazovku do doby než mu dojde přidělený počet životů. Ve dvou je to docela nuda, ve čtyřech už začíná ta pravá jízda. Díky zničitelnému prostředí a automatickému rozpadu arény po určitém čase se na obrazovce rozprostírá skutečné šílenství, ve kterém se mísí snaha o vlastní udržení se v aréně a vzájemné likvidaci dalších třech, kteří jsou na tom úplně stejně jako Vy a pokud náhodou budete hodně špatní je tu přichystaná funkce Looser Rail, kde se po své smrti stanete koulí jezdící po kolejnici, se kterou můžete sežrat neopatrného protihráče a vrátit se tak zpět do řežby.

Je libo Solo nebo Survival?

Pokud jste na hraní sami, můžete si posloužit Solo nebo Survival režimem. Těžko říct, který je zábavnější, každopádně jde o něco úplně jiného než v De Mambo. Solo režim se Vás pokusí provést věží levelů podobně jako v Mortal Kombatu, na jejímž konci sedí cosi jako Krang z Ninja Turtles. Jistě teď chápete, co jsem myslel tím úvodem. Jednotlivé levely jsou složené z úkolů v konceptech jako Collect, Survive, Escape, Destroy! Kromě toho, že jste limitování počtem životů, přidělených na zdolání celé věže, máte také omezený čas na průchod jednotlivými levely, pokud to nestihnete, ztrácíte život, zemřete, ztrácíte život (to je snad jasné).  Levely, kterých je přes 70, Vám dají skutečně zabrat a budete umírat, nicméně už jsem hrál mnohem těžší, například pekelná verze Mutant Muds je v tom mnohem dál.

Režim Survival v mnohem připomíná Space Invaders, čelíte útokům nejrůznějších emzáků, kteří se snaží zničit Vás, ale i plošinu, po které se pohybujete. Vlny jsou čím dál agresivnější a hra zábavnější, kolik dokážete přežít vln? Jednu, dvě nebo padesát? Můžete na to jít sami nebo klidně ve čtyřech. V pěti ne! Survival režim je můj nejoblíbenější, to retro kouzlo na mě zapůsobilo velmi silně. Přiznám se ale, že jsem nebyl velmi úspěšný…

Kam dál?

Po obsahové stránce už nikam, to je vše, čímž nechci říct, že je toho málo. To vůbec ne. Můžete si ale prohlédnout nastavení a rozhodnout se, jak naložit s tlačítkem, u kterého se nalézá popisek “Nemačkat”, přečíst si jednotlivá schémata ovládání s popisky, které jsou vtipné a nakonec si prohlédnout závěrečné titulky a říct si: “hůůů, tolik lidí na tom pracovalo” a u toho sbírat cosi jako česneky s nožičkami a korunkou na hlavě. Pokud si představíte, že česnek má nějakou hlavu. Tady už samozřejmě žertuji…

Závěrečný verdikt

De Mambo je zvláštní, šílené, vtipné, ale možná i depresivní. Hru jako je De Mambo jsem ještě nehrál, alespoň si podobný koncept nevybavuji. Režimy jsou rozmanité, obtížné a zábavné. Co se mi ale nelíbí je ovládání hry. Tvůrci sice ovládání pomocí jednoho tlačítka prezentují jako super věc, mně to rozhodně nesedlo a nejedenkrát jsem kvůli tomu zemřel a téměř prohodil Joycon televizí. De Mambo má krásnou retro grafiku, která jde ruku v ruce s návykovým chiptune soundtrackem. Za cenu necelých 300 korun jde o jasného favorita na posezení s přáteli a kdo má rád překonávání sebe sama zabaví se v režimu Solo nebo Survival.

Kategorie Akční plošinovka Hodnocení
Počet hráčů 1-4
3,5/5
Vývojář The Dangerous Kitchen
Vydavatel Chorus Worldwide
Jazyk Angličtina, Francouzština, Japonština, Španělština, Portugalština, Němčina, Italština a časem možná další…
Cena 289 Kč
Dostupnost Nintendo eShop
Datum vydání Vydáno, 13. července 2017
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Posts
Total
8
Share