FIFA 19 – Co Čech, to fotbalový trenér?

Co Čech, to fotbalový trenér, říká se v naší kotlině pokaždé, když nastane nějaké větší fotbalová událost – typicky Liga Mistrů, Euro nebo rovnou mistrovství světa. Prakticky každý, kdo tuto událost sleduje, má totiž většinou různé rady a nápady, jak by který tým mohl hrát lépe. Pro ty, kterým tyto události jednou za čas nestačí, aby mohli ukázat své trenérské dovednosti a fotbalové znalosti, je tu FIFA. Fotbalový simulátor, jehož poslední díl by logicky měl být lepší než ty předchozí, letos navíc se třemi českými týmy – Plzní, a oběma pražskými S. Podařilo se?

Simulace ještě o krok dál

Už dlouho se o hrách ze série FIFA nedá říct, že jde jen o arkádový fotbal. Je to opravdu simulace, a to čím dál tím věrnější. Letošní díl se ještě více přiblížil realitě. Nejen že komentátoři poměrně dobře komentují dění na hřišti (a ani se už tolik neopakují během jednoho zápasu), velmi dobře reaguje třeba i publikum. Jásají, když se jde do akce a pískají, když znatelně lepší tým dostává nakládačku. Vylepšení jsem čekal i u hráčů, ti se ale občas chovají, jako kdyby fotbal hráli poprvé. Kladně hodnotím i takové detaily, jako že když hráč sklouzne po trávě, zůstane mu ušpiněný dres. Switch verze také dostala nový engine, který sice nedosahuje takových detailů jako na jiných platformách, ale hráče už poznáte a hlavně hra běží mnohem plynuleji.

Ovládání jako u jaderného reaktoru

Co nejvěrnější přiblížení se realitě s sebou často nese složitější ovládání a ani FIFA19 se tomu nevyhnula. Nemusíte se bát – základ zvládnete hravě, jen pokud chcete mít převahu, musíte se naučit docela dost kombinací tlačítek na různé složitější kličky a střely, jen útoky jsou asi na 3 stránky v nápovědě. Většina běžných smrtelníků si ale se základem vystačí. Ostatně, po spuštění vám nikde žádné tutoriály nabídnuty nejsou, takže se nejspíš nejvíc naučíte samotným hraním zápasů. Pro ty, co nepodceňují přípravu tu pak je možnost tréninku, kde se postupně naučíte základům i pokročilým fintám. Oproti loňskému dílu pro Switch došlo k pár úpravám hraní jako takového, konečně je ale hra prakticky 1:1 k ostatním verzím.

Trenéři, sestavte si tým snů

Fotbaloví fanoušci, kteří by dokázali strategii národního mužstva na mistrovství vymyslet minimálně 3x líp než profesionálové, si na své přijdou v módu Ultimate Team. Tam postupně za zápasy a výzvy (nebo reálné peníze) získáváte balíčky s hráči, ze kterých si postupně můžete sestavit tým snů. Získat ty nejlepší z nejlepších rozhodně není nic snadného a Dream Team si tak postaví jen ti nejvytrvalejší. Nechybí detailní úpravy sestavy a samozřejmě hraní zápasů se svým týmem. Ty, kdo se o fotbal tolik nezajímají tento mód možná nenadchne, naštěstí tu je ještě další mód: kariéra hráče. Do posledních detailů, ať už vizuálních nebo stylu kopání, si tu vytvoříte vlastního hráče, kterému se pak snažíte rozjet hvězdnou kariéru. Hrát zápasy s ním můžete buď „jen za něj“, což moc dobré není, nebo můžete hrát klasicky za celý tým, což už je lepší. V běžné hře pak ještě existuje možnost House Rules, kde si můžete upravit pravidla hry. Nejzábavnější je No Rules, kdy je povoleno vše, takže můžete míč brát nejdrsnějšími skluzy a celkově je to trochu víc masakr. Je trochu škoda, že mimo tyto módy tu není příliš motivace ve formě nějakého hmatatelnějšího postupu. Za hraní běžných zápasů nezískáváte levely vy ani váš tým, hráči se nezlepší po odehrání několika zápasů a ani nedostanete loot box s novými motivy dresů a trenýrek pro tým, za který nehrajete.

Závěrečný verdikt

FIFA19 nabízí propracovanou fotbalovou simulaci, letos konečně 1:1 oproti verzím na ostatní platformy. Simulace je velmi detailní a hra mnohem realističtější, stratégové si přijdou na své u skládání vlastního týmu v Ultimate Team nebo u kariéry hráče. Umělá inteligence hráčů se moc nepovedla a nejednou si na ni budete stěžovat. Ovládání je velmi detailní, ale jeho kompletní zvládnutí vyžaduje čas, jelikož rozšířené možnosti jsou složitější. Hraní dokáže být po čase dost jednotvárná a v běžném hraní chybí jakákoliv motivace. Tedy kromě té, že s týmem, kterému fandíte to natřete svému největšímu rivalovi. Nebo že prostě porazíte jiného člověka. Pořád je to však zatím nejlepší handheldová FIFA.

Kategorie Sportovní Hodnocení recenze
Počet hráčů 1-8
3,5/5
Vývojář EA Vancouver/EA Romania
Vydavatel Electronic Arts Inc
Jazyk Angličtina
Cena 999 Kč
Dostupnost Nintendo eShop, NintendoShop.cz Věkové hodnocení PEGI
Datum vydání Vydáno, 28. září 2018
3
Webové stránky Oficiální webové stránky
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Posts
Total
20
Share