Fitness Boxing – když chce hráč žít zdravě…

Buďme k sobě upřímní. My, hráči, často neradi sportujeme. Někdy bychom se dokonce vyhnuli jakékoliv fyzické námaze mimo drcení tlačítek nebo házení ovladače proti obrazovce. Když se nám přeci jen podaří přesvědčit se o tom, že bychom měli žít zdravě, obvykle se bojíme, že se nám bude okolí posmívat. Na zmíněné problémy nám Nintendo a Imagineer Co., Ltd. nabízí lék. Tvrdí, že pohyb může být i zábava, navíc není potřeba nic jiného než Nintendo Switch a Joy-Con ovladače se strapy. Špetka odhodlání prý také není na škodu.

Wii Fit?

První, co mě napadlo, když jsem se dozvěděl, že Fitness Boxing má být o tréninku, napadla mě velmi slavná hra Wii Fit (U). V té jsou k dispozici různé pohybové aktivity, které vám pomohou udržet se fit, zvážit a sledovat svou váhu jste mohli díky balanční podložce. „Switch Fit“, resp. Fitness Boxing na to jde dost odlišným způsobem. Do každé ruky popadnete jeden Joy-Con, zaujmete boxerský postoj a pak jen zasypáváte vzduch před vámi ranami. Tedy, ne jen tak náhodně. Pohupujete se do rytmu instrumentální verze jedné z dvaceti populárních skladeb (nechybí třeba Shut Up And Dance či klasiky jako Video Killed The Radio Star). Váš trenér/trenérka vás navádí a ukazuje, jak a které údery máte do rytmu provést, což uvidíte i na obrazovce. Fitness Boxing se tak pohybuje na pomezí tréninkové a rytmické hry, protože podobně jako třeba v Rock Bandu vidíte dopředu, co vás čeká, co máte zmáčknout, resp. jaký úder provést.

Osobní trenér/ka

Co se možností týče, můžete cvičit tzv. denní trénink, kde si nastavíte délku a cíle, tedy zda chcete spíše posilovat nebo trénovat výdrž, já jsem zvolil kombinaci obojího. Dále si můžete zvolit délku (nejvíc mi vyhovovalo 25 minut, což může být mezi 20-30 minutami). Zvolit můžete i svaly, které lze posilovat (samozřejmě, že chci posilovat všechny, pokud možno) a zda se chcete před a po denním tréninku i protáhnout. Cíle samozřejmě jdou změnit, takže pokud se některý den necítíte na dlouhý trénink, můžete se přepnout na kratší a naopak. Podle délky tréninku a nastavení si pak odcvičíte několik různých „sestav“ a na konci se dozvíte, kolik úderů jste provedli, kolik kalorií spálili a dostanete razítko. V šikovných grafech můžete sledovat, jak se vám daří a pokud doplníte svou výšku a po každém tréninku se budete vážit, můžete sledovat, jak se vám mění BMI. Nechybí ani možnost zabezpečit svá data PIN kódem (a screenshoty či nahrávání videa je v celé hře zakázáno). I když se to nemusí zdát, na trénování se vám vytváří určitý plán, abyste pokaždé zapojovali jiné svaly, jako při opravdovém tréninku. Některé dny je to větší makačka a jindy máte šanci se tolik nezničit a nechat svaly odpočívat. Když vám denní trénink nebude stačit, můžete se vrhnout do volného tréninku, kde můžete procvičovat jednotlivé sestavy a také si zasportovat s kamarádem či sourozencem. Stačit bude i jedna sada ovladačů, ačkoliv dvě jsou lepší, a kromě „kooperativního“ módu si to můžete rozdat i ve virtuální aréně (ačkoliv to funguje podstatně jinak, než ve hře ARMS).

Hubnutí do plavek… Funguje to?

Zda to má smysl a opravdu to bude fungovat jsem si pokládal při prvních cvičeních. Nikdy se mi nestalo, abych se po denním tréninku nepotil – doslova ze mě lilo. Po více než 30 dnech každodenního tréninku ale můžu říct, že efekty začínám pociťovat. Ze začátku jsem cítil jen svaly, o kterých jsem myslel, že je nemám, teď si ale nejde nevšimnout zesílení zejména rukou, nohou, zad a břicha. Už vydržím mnohem déle a nepřipadám si na pokraji zhroucení po deseti minutách intenzivního boxování. I přesto, že v mém měsíci tréninku byly Vánoce, přesto se mi podařilo dostat o 1-2 kg níže. Co mě potěšilo, když už jsem si myslel, že vše umím, byl jsem překvapen novým pohybem, třeba úhyby či úskoky. Ačkoliv se tedy výsledky dostaví, skutečného osobního trenéra vám tato hra nenahradí – nikdo vám neřekne, zda úder či úhyb děláte správně, navíc reakce nejsou vždy dokonalé, někdy váš úder software nezaregistruje, jindy vám uzná hák jako perfektní zvedák. To, že se obrazovka občas mírně trhne a úder se neuzná dokáže být někdy dost frustrující a kazí vám to skóre, nejedná se ale o nic tak častého. Kvůli náchylnosti na kvalitu bezdrátového spojení s ovladači ale zapomeňte na konzoli za televizí či jinou překážkou, to byste si ani neškrtli. Oproti fitku ale ušetříte za vstup, čas, který byste strávili cestou a subjektivně mohu říci, že tohle je mnohem větší zábava. Stačí si jen obout sportovní boty (v ponožkách nebo na boso se mi cvičilo podstatně hůř), nastartovat konzoli a můžete cvičit. Říct, že děláte box nebo rovnou Fitness Boxing také zní docela dobře. Když už jsme mluvili o trenérech, jsou tu celkem 4 trenérky a dva trenéři, jejichž vzhled a oděv si můžete přizpůsobit. Hra se vás snaží motivovat i odemykáním dalších oděvů za splnění např. 5000 úderů. Trenéři samotní pak při tréninku nezapomínají připomínat důležité informace jako „nezapojuj do úderu jen ruce“, ale za perfektní údery a skvělý výkon vždy pochválí. Ačkoliv se tu tedy pár chyb najde, s každodenním cvičením přestat neplánuji, opravdu to funguje (minimálně co se dobrého pocitu týče).

Závěrečný verdikt

Pokud vás sport příliš neláká, ale přeci jen chcete pro sebe udělat něco zdravého, neváhejte. Fitness Boxing sice osobního trenéra dokonale nenahradí a box jako takový nenaučí, ale pomůže vám udržet se v kondici zábavnou formou. Přizpůsobitelní trenéři nezapomínají povzbudit a zamaskovat sport za rytmickou hru považuji za opravdu dobrý nápad. Ač se tu najdou určité mouchy a některé skladby nemají jasně uchopitelný rytmus, za mě velký palec nahoru, doporučuji vyzkoušet minimálně bezplatné demo a sami se přesvědčit o tom, že tenhle trénink není zdaleka taková otrava. Měsíc vydržel i takový nerd jako já, což už znamená docela dost…

Kategorie Sportovní, Rytmická Hodnocení recenze
Počet hráčů 1-2
4/5
Vývojář Imagineer Co., Ltd.
Vydavatel Nintendo
Jazyk Angličtina
Cena 1249 Kč
Dostupnost Nintendo eShop, NintendoShop.cz Věkové hodnocení PEGI
Datum vydání Vydáno, 21. prosince 2018
7
Webové stránky Oficiální webové stránky
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Posts
Total
3
Share