forma.8 – průzkumná sonda na podivné planetě

Ačkoliv se v letošním roce forma.8 ukázala už dříve, a to na více platformách (včetně Wii U!), v záplavě mnoha nových her ale zapadla a moji pozornost upoutala až při ohlášení Switch verze. Ta, pokud je mi známo, je obyčejným portem bez jakýchkoliv dalších úprav či exkluzivního obsahu. Vývojáři lákají na velký svět plný tajemství, starověké záhady nebo na 60 fps. Zaslouží si více pozornosti?

Průzkumná sonda hledá zdroj energie

Hra začíná poměrně krátkou cutscénou, ve které přilétá vesmírná loď k neznámé planetě. S lodí je něco v nepořádku, a proto vyslala na planetu spousty sond, které mají jediný cíl – najít dostatečně silný zdroj energie. Vy jste forma.8, tedy průzkumná sonda, která se nedopatřením oddělila od ostatních a zdá se, že celý úkol zůstal na vás. Ze začátku můžete jen poletovat ve 2D světě, postupně ale získáte nové schopnosti, které vám na vaší cestě pomohou. Ovládání je velmi prosté, levým joystickem ovládáte pohyb – můžete letět kamkoliv, nicméně máte poměrně velkou setrvačnost, takže změna směru chvíli trvá. Navíc bych ocenil možnost ovládat sondu i šipkami, v některých momentech, které vyžadují větší přesnost by se vám jednak lépe hrálo, jednak by tolik netrpěl joystick. Tlačítkem L si můžete zobrazit mapu a aktuální stav. Další ovládání se dozvíte vždy když dostanete novou schopnost.

LIMBO, jsi to ty?

Jedna z věcí, která se této hře snad nedá zkritizovat, je její jedinečný vizuální styl. Čas od času sice vzdálené může připomínat velmi oblíbené LIMBO, občas dokonce narazíte i na velmi podobně vyhlížejícího pavouka, u podobnosti jde však možná spíše o ponurou atmosféru. Celý svět je navržen ve vektorové grafice a na rozdíl od zmíněného LIMBA je barevný. Navíc tu narazíte na různé tematické oblasti – např. technologický sektor nebo přírodu. Ty se od sebe vizuálně liší i jejich atmosféra je jiná.

Textu netřeba

Čím je forma.8 také velmi zajímavá je absence jakéhokoliv textu v samotné hře. Nikde nenarazíte na psaný příběh, popisky, informační tabule nebo varování. Celá hra proto komunikuje pouze obrazem a zvukem o to intenzivněji. To ovšem zvládá naprosto skvěle a atmosféru dokáže navodit naprosto fantasticky. Jistá dávka ponurosti mi však nejlepší požitek přinášela až navečer. Kvůli absenci textu vám ani není nic prozrazeno, a tak na všechno musíte přijít sami. Hra je proto velmi přístupná i mladším dětem nebo těm, kteří si s angličtinou ani jinými cizími jazyky netykají.

Prohodit ovladač televizí

To, že na vše musíte přijít sami je zajímavý prvek, občas vám ale pěkně potrápí nervy. Než přijdete na jeden konkrétní způsob, jak se dostat dál, jak porazit bosse nebo jak se dostat ke klíči, docela dobře otestujete svoji trpělivost. Ve hře také chybí jakékoliv teleportování nebo rychlejší cestování mimo hrstky portálů, které vám málokdy pomohou. Tím pádem pak občas trávíte hodně času cestou z jednoho konce mapy na druhý, protože vám právě došlo, jak vyřešit problém a posunout se tak zase o kus dál. Na některé hádanky navíc můžete přijít až po dalším postupu, a to vás občas bude trochu iritovat. U většiny výzev na čas navíc vývojáři zapomněli přidat asi tak půl sekundy, takže často budete nuceni opakovat kvůli několika centimetrům. V jedné části, kdy vás nadlidsky těžká výzva na docela dlouhou dobu zablokuje v postupu jsem dokonce zvažoval strhnout za to půl bodu z koncového skóre a to jsem, myslím, nadprůměrně trpělivý. Výzvy jsou tu zkrátka velmi výživné a milovníci náročných úkolů si rozhodně přijdou na své.

Dobrý a špatný konec

Hra forma.8 má údajně celkem dva konce. Mně se zatím podařilo najít ten špatný, podle všeho se ale můžete vrátit a pokusit se najít ten dobrý. To je poměrně zajímavý prvek, který jsem vůbec nečekal. Ani jeden z konců vám ale nezodpoví moc otázek ohledně příběhu a vše tak zůstane zahaleno pod rouškou abstrakce, vaše fantazie si tak bude moci pohrát. Příběh tu ale nehraje prim, ten náleží objevování a hádankám, takže to ani moc nevadí.

Zastavit bych se chtěl i u menu. Oproti některým indie hrám až přepychové, vůči ostatním hrám nicméně poměrně očesané. V možnostech můžete jen změnit jazyk (tedy jazyk menu, ve hře se žádná řeč nevyskytuje), čeština pochopitelně chybí, nebo vypnout vibrace. Ty mohly dostat trochu víc péče, při některých událostech Joy-Con ovladače vydávají poměrně vysoký zvuk, které by lépe zpracovaná vibrační funkce eliminovala, navíc by vibrační odezva mohla být i příjemnější. Hru to nijak nenaruší, ale mohlo by ji to zpříjemnit. Cením si ale 4 pozic pro ukládání, mezi kterými můžete i kopírovat – funkce, která pomalu začíná ustupovat. Za to palec nahoru!

Strhující i rozčilující

Jaká tedy forma.8 vlastně je? Ze začátku si možná říkáte, že je to nuda, že u toho dlouho nevydržíte. O půl hodiny později už můžete skřípat zuby a za dalších 45 minut konečně zdárně dokončit výzvu, jen abyste pak našli další. I to je v této hře dost možný scénář. Rozhodně vás ale pohltí svou jedinečnou atmosférou, kterou podporuje i výborný soundtrack. Velmi mě také těší smysl pro detail, který často dokáže pro hru vykonat obrovskou práci. Potěšit může i taková drobnost jako glitch efekt při otevření mapy. I když se vám nebude dařit, budete opakovat tolikrát, dokud budete mít co prohazovat obrazovkou, nebo dokud se konečně nedostanete dál. Maličko zamrzí absence motivace v podobě významnějšího cíle i tak vás ale hra může nadchnout. Vytkl bych také občasné záškuby projevující se krátce po načtení nové místnosti.

Závěrečný verdikt

Hra forma.8 je velmi zajímavé akční dobrodružství ve stylu Metroidvania, které rozhodně stojí za to. Milovat budete krásné a jedinečné vizuály v plynulých 60 fps a atmosférický soundtrack. Vaše mozkové závity potrápí množství hádanek a vaše prsty mnohočetné výzvy. Vaše trpělivost bude zkoušena ohněm, ale odměněna sladkým vítězstvím. Na depresivní podzimní dny, nebo dlouhé zimní večery, naprosto skvělá hra.

Kategorie Akční, adventura, arkádovka Hodnocení recenze
Počet hráčů 1
4/5
Vývojář MixedBag Srl
Vydavatel MixedBag Srl
Jazyk Angličtina
Cena 249 Kč
Dostupnost Nintendo eShop Hodnocení PEGI
7
Datum vydání Vydáno, 24. srpna 2017
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Posts
Total
0
Share