Mario Golf: Super Rush – Chopte se holí a hurá na green!

Super Mario je jako náš Ferda Mravenec. Zkrátka práce všeho druhu. Zvládá zachraňovat princeznu, závodit v rychlých kárách nebo odpalovat tenisáky jako Federer. Společnost Nintendo si je této jeho schopnosti dobře vědomá, a tak Maria propašuje kam jen to jde. Golf není výjimkou. Takže popadněte golfové hole a vyražte na green! Mario Golf: Super Rush je tu!

Super Rush je dalším dílem ze série Mario Golf, za kterým stojí opět lidé ze studia Camelot, kteří patří k dlouholetým tvůrcům sportovních spin-off sérií s kníratým instalatérem v čele. Lze tedy předpokládat, že hra byla od počátku v dobrých rukách. Otázkou tedy je, kam se tvůrcům podařilo nový díl posunout. Dále pak také , co nového hráčům nabízí.

Vzhůru na hřiště

Většina sportovních her je tvořena souborem různých herních režimů a variací. Nejinak je tomu i v případě Mario Golf: Super Rush. Nejnovější díl kromě klasického golfového režimu nabízí také režim Speed Golf známý z předchozích dílů. Kromě toho nabízí také příběhovou kampaň pro jednoho hráče a nový režim Battle Golf.

K prvním dvěma se není nutné příliš zeširoka rozepisovat. Jde o klasické herní režimy, ve kterých spolu hráči soupeří, kdo dosáhne co nejnižšího počtu bodů nebo jiného vítězného kritéria podle vašeho nastavení.

Speed Golf je pak klasický herní režim obohacený o prvek času. Zde musí hráči navíc k jednotlivým jamkám dobíhat. Tudíž kromě přesného oka je také potřebné být rychlý, efektivně pracovat s výdrží a se speciálním odpalem. Každá vteřina se počítá a na zbytečné chyby není prostor. Přinejhorším můžete vždy při běhu kopnout soupeřovi do míčku. Nebo rovnou do soupeře. Není to sportovní, ale o to větší zábava.

Eagle jak vyšitý

V tomto směru je vidět, že tvůrci díky dlouholetým zkušenostem na golfových titulech pracovali na tomto díle jistou rukou. Díky tomu připravili velice uspokojivý herní zážitek. Hráč má k dispozici nejrůznější typy golfových holí, osvojí si nejrůznější techniky odpalů a různé finty. Naučí se také odpalovat falše, vysokou krátkou ránu tzv. lob shot, odpaly s dopřednou i zpětnou rotací apod. K dispozici je pro hráče také obsáhlý terminologický slovník. To pro případ, kdy bude nutné připomenout si, co znamená co.

Uspokojení z provedených odpalů míčků a dobře odehraných her navíc úměrně poroste s tím, jak se postupně zlepšujete a pronikáte do všech zákonitostí, jako je vliv větru, různorodost terénu, okolních překážek apod. Svoje nabyté schopnosti pak lze předvádět jak v lokální tak i online hře. Zkrátka taková klasika.

Battle Golf je oproti tomu novým režimem, kde proti sobě stojí hráči v aréně s cílem dostat míček do libovolných třech jamek jako první. Vtip je v tom, že pokud dopraví míček do jedné z nich jako první, tato jamka zmizí. Další hráči pak musí rychle zaměřit svou pozornost na jinou dostupnou jamku. To musí uskutečnit dříve než mu ji zase někdo vyfoukne.

Kromě toho aréna obsahuje různé nástrahy, které znepříjemňují pohyb. K dispozici jsou hráčům také speciální údery, které dokáží nadělat pěknou paseku. Výbuchy, zmražení terénu apod. Oproti klasickému režimu, ze kterého čiší až zenový klid, je Battle Golf neskutečně frenetickou akcí, ve kterém se hráčům velmi rychle zvedne hladina adrenalinu. Tento režim je velice příjemnou novinkou, která se oproti klasickému režimu skvěle uplatní na různých herních party a jeho existenci kvituji s nadšeným povděkem.

Triple Bogey na obzoru

První vrásky na hře se objevují až u příběhového režimu, který trochu trpí problémem dvojí identity. V tomto režimu hráč začíná jako nováček ve světě golfu. Když píšu hráč, skutečně mluvím o vás. Není zde možné hrát za některou z šestnácti dostupných postav z Houbového království. Hráč si na začátku vytvoří vlastní Mii postavičku, která bude reprezentovat jeho já a poté se vrhne do prvních her.

Příběhový režim ale bohužel není ničím jiným než dlouhým a zbytečně upovídaným tutoriálem. Hráč postupně prochází z jednoho místa na druhé, učí se nové techniky hry, vítězí, nebo prohrává v turnaji a stále dokola. Na tom ostatně není nic špatného, bohužel cesta jakou se vývojáři vydali, není ideální. Postupně se tak opakuje vzor “Thank you Mario, but our Princess is in another castle“.

Navíc hráč má možnost v tomto režimu vylepšovat svou postavu v několika různých atributech. Ty ovlivňují jeho rychlost, kontrolu nad údery nebo jeho sílu atd. Když jsem na začátku odstavce zmínil, že tento režim trpí problémem identity, narážel jsem na to, že zhruba ve 3/4 tohoto režimu dojde ke zlomu a z tutoriálu se stává golfové RPG. V něm jdete “zachránit svět” s golfovou holí v ruce. Ve výsledku to působí dost zvláštně a režimu by prospělo, kdyby od začátku inklinoval k jednomu nebo ke druhému, bez zbytečného natahování a okecávání. Více by také vynikla funkce vylepšování postavy. Hráč totiž může lehce nabýt dojmu, že toto vylepšování nemá téměř žádný dopad na jeho hru.

Dalším problémem, který zamrzí, je technický stav hry a grafické zpracování hřišť. Ta na mnoha místech působí dost pustě. Chybí zde zaměření na detail, na který jsou hráči u Nintendo her zvyklí. Často také dochází k nepříjemným propadům rozlišení, a to dokonce v režimu handheld hraní.

Poslední výtku mám k ovládání. Ovládání her v sérii Mario Golf bylo až doposud pouze tlačítkovou záležitostí. Nejinak je tomu i v tomto dílu s tím rozdílem, že poprvé má hráč možnost zvolit si ovládání pohybové. Pokud jste stejně jako já rádi hráli Golf ve Wii Sports Resort na konzoli Nintendo Wii, musím vás bohužel zklamat. Zážitek je zde na míle vzdálený tomu z Wii.

Narozdíl od zpracování pohybového ovládání na Wii je pohybové ovládání v Mario Golf: Super Rush bolestivým zážitkem. Nejen, že je ovládání dost neohrabané a dost nepřesné. Problém je odhadnout kam míček poletí. Na greenu je situace úplně nejhorší kvůli pohledu shora. Tento handicap by se dal s trochou cviku eliminovat. Nicméně největším problémem je skutečnost, že v režimu pohybového ovládání není možné používat speciální údery, jako je například zpětná/dopředná rotace. Bez toho je hraní na pokročilejších hřištích dost náročné a také dost nuda. Skutečnost, že se pohybové ovládání nepovedlo, mi vadí nejvíc, protože to byl jeden z prvků, na který jsem se nejvíc těšil a šlo o velkou novinku v sérii.

Par

Přestože, se příběhový režim ani pohybové ovládání moc nepovedly, tak to vlastně tolik nevadí. Díky odladěným mechanikám si užijete nespočetné hodiny skvělé golfové zábavy ve standardních kompetitivních režimech a jejich variací ať už to bude s přáteli na jednom gauči nebo online. Příběhového režimu si tak ani moc nebudete všímat. Nad občasným propadem rozlišení se dá také přimhouřit oko. Nicméně v kontextu ceny hry, nelze tyto skutečnosti ignorovat v souvislosti se závěrečnou známkou.

Závěrečný verdikt

Mario Golf: Super Rush - Chopte se holí a hurá na green!
7 10 0 1
Mario Golf: Super Rush nepřináší do série revoluci, ale jen drobný posun dál. Jádro hry, tedy samotné hraní golfu jeho mechaniky a možnosti má zpracované na výbornou! Nabízí dostatek online i offline režimů a velký počet jamek napříč šesti hřišti. Inovuje přidáním frenetického režimu Battle Golf a pohybovým ovládáním, které se ale moc nepovedlo a s největší pravděpodobností jej nebudete preferovat. Slabým místem hry je také příběhový režim a odfláknutější grafická prezentace hřišť. Přes tyto chyby se však lze lehce přenést a milovníci arkádového golfu si rozhodně přijdou na své.
Mario Golf: Super Rush nepřináší do série revoluci, ale jen drobný posun dál. Jádro hry, tedy samotné hraní golfu jeho mechaniky a možnosti má zpracované na výbornou! Nabízí dostatek online i offline režimů a velký počet jamek napříč šesti hřišti. Inovuje přidáním frenetického režimu Battle Golf a pohybovým ovládáním, které se ale moc nepovedlo a s největší pravděpodobností jej nebudete preferovat. Slabým místem hry je také příběhový režim a odfláknutější grafická prezentace hřišť. Přes tyto chyby se však lze lehce přenést a milovníci arkádového golfu si rozhodně přijdou na své.
7/10
Total Score

Klady

  • Zpracování mechanik odpalů
  • Velký počet herních režimů a jejich možnosti nastavení a variací
  • Nový akční režim Battle Golf
  • Různorodá hřiště se zajímavými terénními výzvami.

Zápory

  • Slabší příběhový režim
  • Nepřesné pohybové ovládání
  • Místy odfláknuté grafické zpracování prostředí
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Posts
Total
0
Share