Night in the Woods – Sny jsou odrazem skutečnosti

Jednou z mích oblíbených kategorií her jsou ty, jenž na první pohled působí roztomile, ale ve svém nitru skrývají temnotu, například Undertale, Doki Doki Literature Club nebo I and Me. Takže když jsem v eshopu zahlédl hru, která se odehrává ve světě s antropomorfními zvířátky, věděl jsem, že mě bude bavit, protože v dnešní době se roztomilost ve hrách rovná temnotě. Nebo jsem v to alespoň doufal. Odpovídala hra Night in the Woods mým očekáváním?

Hlavní příběh, menší důležitost

Hlavní hrdinkou hry je kočka Mae, 20 letá holka, která se vrací z nedokončeného studia na vysoké škole do svého rodného města. Její odchod ale nebyl tak úplně bezproblémový – všichni si ji pamatují kvůli určitému činu, jehož se dopustila. Mae tráví své dny potulováním se městem, spaním a schůzkami s přáteli.

Mae se svými přáteli také narazí na temnou záhadu, kterou společně rozluští, ale to je v příběhu spíše v pozadí, roli to hraje až ke konci hry.

Nezapomenutelné vedlejší postavy

Co si z hraní budete pamatovat spíš než příběh, jsou postavy. Tím, že tolik času ve hře trávíte potulováním se městem, poznáváte i jeho obyvatele. Díky tomuto prvku je množství podstatných vedlejších postav této hry poměrně velké. Nutno však podotknout, že mluvit s měšťany není vůbec nutné. Hra je pak kratší a ošidíte se o skvělé příběhy.

Jednou z nejlepších vedlejších postav je například Lori. Lori je mladá dívka s velmi bujnou a morbidní fantazií, která se s Mae během hry (pokud za ní budete chodit) dost sblíží, do té míry, že jde o nejlepší přátele. K Mae vzhlíží a svěřuje se jí s jejími sny a obtížemi. Je psaná velmi realisticky, jako skutečný člověk. Ve srovnání s tradičními vedlejšími postavami je Lori skutečně ohromná a bezpochyby si ji zapamatujete.

Skvělá banda přátel

Vedlejší postavy hrají podstatnou roli, ale samozřejmě nezastiňují hlavní hrdiny. Jsou protagonisté Night in the Woods tak dobře napsaní, jako postavy vedlejší? Jednoznačně ano.

Při hraní si můžete v jedné z kapitol hry vybrat, se kterým z přátel Mae chcete trávit čas. Její přátelé jsou medvěd Angus, liška Gregg a krokodýl Bea, přičemž vybíráte mezi Greggem a Beou.

Nejvýraznější z této skupinky je Gregg, který je postavou velmi energickou. Je náhodný a zábavný. Spolu se svým přítelem Angusem jsou skvělým párem.

Angus je takový tichý dobrák. Je trochu škoda, že neměl v příběhu větší roli, protože oproti ostatním ze skupinky přátel ho nemáte šanci moc poznat. V jeden moment dochází k hlubšímu náhledu na jeho minulost a osobnost, takže nelze říci, že by byl Angus hrou kompletně upozaděn, ale mohl mít takových chvil víc, hlavně v porovnání s Greggem a Beou.

Bea prochází v průběhu hry nejvíce změnami (když opomeneme samotnou Mae). Začíná jako velice chladná postava, která má na Mae vztek, ale postupně se dovíte o její minulosti s Mae a o situaci, ve které se Bea nachází teď. Znovu zde září vážnost a realističnost této hry, protože její problémy jsou skvělým sociálním komentářem na aktuální situaci se vzděláním a prací (zejména v USA).

A pak je tu i samotná Mae. Není možné si ji neoblíbit. Mae je vtipná a náhodná, ale zároveň je i velmi smutná a vážná postava, o něco vážnější než Gregg. Je velmi lidská a má i další, poměrně vážné problémy, o kterých se zde nebudu rozepisovat, poněvadž jsou poměrně zásadním bodem příběhu hry, krom vztahů s měšťany.

Musím znovu zopakovat, jak podstatné jsou v této hře postavy. Night in the Woods má větší příběh, který má i své skvělé momenty, ale tento příběh je ve srovnání se skvěle napsanými postavami skutečně druhořadý. Je dobrý, ale možná ho i zapomenete, na rozdíl od těchto postav, na které si budete pamatovat velmi dlouho.

Jak už jsem zmínil, Bea s Greggem mají v příběhu své vlastní příběhové části, ve kterých s nimi Mae tráví volný čas. Tyto části jsou skutečným příběhem, který si ze hry odnesete. Podle toho, s kým trávíte víc času, se bude měnit některý dialog ve hře. V těchto částech se skutečně rozvíjejí jak postavy Gregga a Bey, tak i jejich vztah s Mae.

Spousta vedlejších aktivit

Pokud nejste fanoušky převážně příběhových her, Night in the Woods vás stejně možná nadchne. Má totiž i spoustu miniher, ze kterých jsou dvě skvěle propracované. Jednou z těchto miniher je hraní na kytaru. Mae je se svými přáteli v kapele a má kytaru i doma. Můžete na ní hrát hru typu guitar hero nebo rock band (pochopitelně pouze noty pro kytaru). Melodie písniček jsou skvělé a jsou doprovázeny hezkou jednoduchou animací na straně obrazovky. Ovládání této minihry není nejpřesnější, nečekejte zážitek skutečně srovnatelný s velikány žánru, ale na vedlejší aktivitu je velmi zábavná a povedená. A jakmile si na ovládání zvyknete, budete hrát písničky této hry, jak jen to půjde, třeba i mimo hru.

Druhou hrou je retro dungeon crawler. Je poměrně dlouhý a má slušné ovládání. Musíte na každém patře dungeonu najít klíč a porazit bosse. Je to jednoduché a zábavné, rozhodně je to skvělé odlehčení od velmi sytého (v tom nejlepším slova smyslu) příběhu.

Zvláštní sny

V rámci příběhu jste nuceni jednu minihru hrát mnohokrát. A z ní budete mít nejspíš velmi smíšené pocity. Mezi dny hry Mae samozřejmě spí, a právě tyto chvíle jsou touto minihrou. Ovládáte Mae v jejích snech. A tyto sny jsou velice… zajímavé. Mae musí rozsvěcet lampy a probudit členy kapely (ne její, ačkoli možná, že to má být skutečným významem tohoto snu). Jakmile probudí všech pět hráčů, zaútočí na ni nějaké zvíře a sen končí. Nejsem si zcela jist významem snů, ale jsem přesvědčen, že nějaký význam mají, poněvadž o nich Mae později i mluví. Město, ve kterém se Mae nachází ve snech, je pokaždé jiné a nejspíš má znázorňovat, jak skutečné město hry vypadalo v minulosti. Night in The Woods má hlubší příběh trochu skrytý a některé pasáže tohoto hlubšího příběhu se shodují se vzhledem města ve snech.

Bohužel jsou tyto sny dost repetitivní a narušují trochu dějovou linku hlavního příběhu. Protože je hlavní příběh méně podstatnou částí hry, není to velkým problémem, ale trochu iritující tyto hry jsou. Je škoda, že nejsou dobrovolné.

Závěrečný verdikt

Night in the Woods je velmi surrealistická hra. Postavy jsou sice zvířátka, ale to nehraje v příběhu (na rozdíl od bajek) žádnou roli. Přitom si však vzhled těchto postav naprosto spojíte s jejich osobnostmi. Tato zvířátka jsou mnohdy lidštější než lidé v jiných hrách. Postavy jsou mimořádně dobře psané a celá hra dokonale kombinuje roztomilost s temnotou, jak vizuálně, tak po příběhové stránce. Pokud na hrách dokážete ocenit příběhy a postavy, Night in the Woods vám velice doporučuji

Kategorie Dobrodružná, Plošinovka Hodnocení recenze
Počet hráčů 1
4,5/5
Vývojář Finji
Vydavatel Infinite Fall
Jazyk Angličtina
Cena 495,85 Kč
Dostupnost Nintendo eShop Věkové hodnocení PEGI
Datum vydání Vydáno, 1. února 2018
12
Webové stránky Oficiální webové stránky
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Posts
Total
1
Share