Pokémon Quest – Stačí kouzlo kostiček k utvoření skvělé hry?

Spin-offy pokémoních her nejsou nic nového, ale v posledních letech se začaly opěvovat ve značné míře takové, které aplikují model her „free to play“. Oproti mnoha jiným hrách s tímto modelem bývají pokémoní spin-offy tohoto typu poměrně dobré, to ovšem ale neznamená, že jde o skvělé hry. Jedna z prvních her této kategorie, kterou jsem hrál, byla hra Pokémon Rumble World. Byla to jedna z mála, kterou jsem kdy hrál, co tento model hraní správně aplikovala. V ní jste měli možnost získat všechny výhody, které byste si normálně museli koupit za skutečné peníze, pravidelným hraním. Mohli jste si v ní koupit způsob, jak získávat velké množství prémiové měny, za jmění, na které bylo možné si pilností našetřit. A samotná hra byla také zábavná. Dokázala hra Pokémon Quest dosáhnout stejného úspěchu?

V Pokémon Quest je vaším cílem nalézt poklad na ostrově, na kterém se nacházíte. Musíte procházet levely, ve kterých se vaši pokémoni snaží dostat na konec a porazit bosse. Nemáte zde svého vlastního avatara, v dungeonech jsou pouze vaši pokémoni. Pokémoni v této hře mají také zvláštní design. Je dost možné, že vám tento popis připomíná již zmíněnou hru Pokémon Rumble World a nepletli byste se. Tyto hry si jsou dost podobné. Mají však i slušné množství rozdílů.

Množství Pokémonů

V Pokémon Quest můžete ZATÍM sestavit svůj tým pouze z prvních 151 pokémonů (nejspíš budou další pokémoni v blízké době přidáni, ale v době psaní této recenze ve hře stále ještě nejsou). Jedno sto padesát je sice slušné číslo, avšak vzhledem k mnohem většímu množství, jenž ve hře chybí, jde o zlomek celkového počtu. Pravda, pokémoni se získávají pomalu, takže vám všechny potrvá velmi dlouho nasbírat, ale stejně je škoda, že ve hře nenarazíte na zbylé generace.

Pokémoni se v této hře získávají jinak, nežli se získávali ve hrách ze spin-off série her Pokémon Ruble či Mystery Dungeon (v nich se k vám noví pokémoni někdy přidali poté, co jste je porazili). Mezi levely si můžete ve své základně udělat jídlo, kterým je přilákáte. Typy jídla a kotlů rozhodují o pokémonech, které přilákáte, množství her, které musíte absolvovat, než se jídlo uvaří a levely pokémonů, kteří si pro jídlo přijdou. Jednou denně se vám také nějaký pokémon zjeví ve vaší základně sám od sebe.

Sice má hra menší počet dostupných pokémonů, ale naštěstí mají (na rozdíl od hry Pokémon Rumble World) i své shiny formy. Při získávání nových pokémonů je speciální zbarvení nejzábavnější částí očekávání.

Jako byste tam nebyli…

Samotné levely hry jsou příliš jednoduché, dokonce si můžete ovládání přenastavit na automatické (když svůj tým ovládáte sami, jste silnější, nežli v tomto modu). Tentokrát své pokémony jen mírně navádíte (kde jsou ty časy, kdy jste byli svým pokémonem), můžete jim dát jen 3 povely (2 útoky a disperse). Útoky se po použití pár vteřin dobíjejí, což je chvíle, kdy je váš pokémon takřka bezbranný. Disperse vašim pokémonům umožní vyhnout se útokům nepřítele. Tohle jednoduché ovládání dělá hru zprvu zábavnou, ale po chvíli zjistíte, že je hra tak automatická, až je později i trochu nudná.

Quest není Rumble

To, co jsem doposud zmínil, by příliš nevadilo. Skutečný problém, který tato hra má, je omezenost, která vzniká špatnou aplikací již zmíněného „free to play“ modelu. Největším omezením, který tento model hráči dává, je přítomnost baterie umožňující jít vám na mise. Tato baterie má 5 čárek a za každou misi o jednu čárku přicházíte (je možné si našetřit i na 6, ale problém zůstává stejný), Čárky se doplňují každou půl hodinu, což vzhledem ke krátkosti misí znamená, že můžete v kuse hrát v podstatě jenom asi 15 minut. Pak musíte čekat ve hře, která se i tak hraje skoro sama. A budete čekat dlouho. K tomuto čekání také připočtěte, že musíte čekat i na jídlo pro pokémony, které může trvat i 5 misí, takže po veškerém čekání získáte jednoho pokémona, což je poměrně slabá odměna.

Pochopitelně je možné si baterii dobít za prémiovou měnu hry, která se zde nezískává příliš těžce. Každý den získáte za hraní 50 prémiové měny a pak za různé úkoly získáte další. Ale když budete utrácet na dalších výpravách, samozřejmě si nebudete moct našetřit na nic jiného. Zakoupením „DLC“ v této hře (je to v uvozovkách, protože jde spíš o balení výhod, nežli o zcela nový obsah) získáte větší množství prémiové měny denně, což hru dělá hratelnou, ale je škoda, že tuto možnost normálním pilným hraním nezískáte. Nachází se pouze za touto placenou zdí. Další výhody z DLC jsou dodatečné kotle na jídlo, takže budete získávat mnohem víc pokémonů, nežli předtím. Znovu zde tedy musím poukázat na Pokémon Rumble World, kde tyto výhody bylo možné ve hře získát pilností a nebo za skutečné peníze. Zde vám však poctivé hraní moc nedá.

Závěrečný verdikt

Pokémon Quest je hra, kterou si nejspíš většina lidí bez investice reálných peněz neužije. Její jednoduchost vede k nudnosti, její množství pokémonů je malé a bez placení je vám nasazen obojek tak pevně, až se budete dusit. Jsou mnohem lepší hry tohoto modelu a jediný důvod, proč si tuto hru zahrát, je v přítomnosti pokémonů a celkem zábavného grindování, což opět naleznete jinde ve větším a kvalitnějším množství. Pokud vlastníte konzoli z rodiny Nintendo 3DS, stáhněte si spíš hru Pokémon Rumble World, protože Pokémon Quest je nakonec opravdu jen mnohem horší verze tamté hry.

Kategorie Akční, RPG Hodnocení recenze
Počet hráčů 1
2,5/5
Vývojář Game Freak / The Pokémon Company
Vydavatel Nintendo
Jazyk Angličtina
Cena Zdarma
Dostupnost Nintendo eShop Věkové hodnocení PEGI
Datum vydání Vydáno, 29. května 2018
3
Webové stránky Oficiální webové stránky
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Posts
Total
1
Share