Shape of the World – Svět tvarů a barev

Co dělá hru dobrou? Jak se pozná, že hra stojí za hraní? Tohle jsou otázky, které si kladu poměrně často. Myslím si, že záleží na cíli vývojářů. Ano, velmi zásadní součástí hodnocení hry je, jak je samotná hra zábavná. Zároveň by se však nejspíš mělo dbát i na vizi vývojářů. Dosáhla hra cílů, které si vývojáři stanovili? Přeci jenom, video hry jsou formou umění, některé více než jiné. A Shape of the World do této kategorie rozhodně patří.

Je to jako LSD?

Shape of the World je dobrodružná hra. Prozkoumáváte svět, ve kterém se nacházíte. Ten ale není moc otevřený. Skládá se z 9 kapitol, přičemž v každé části se musíte dotknout kamenů, které vám umožní postoupit do další části kapitoly a posléze i kapitolu dokončit a dostat se dál.

Cílem této hry má být dát hráči pocit klidu, taková relaxace. A tento cíl hra splnila. Skutečně je hraní této hry jako meditace. A soundtrack spojený s grafikou této hry k tomuto klidu také velmi dobře přispívají. Po splnění různých úkolů (posbírání většího množství semínek, dosažení nové části kapitoly apod.) se barva světa mění, což vede k nádherným změnám. Z údolí, které předtím vypadalo jako prostředí na planetě Mustafar ze Star Wars, se změnou barev stává krásná večerní krajina. Někdy je tomu naopak, z krásného lesa se třeba může stát prostředí polité krví, jak z nějakého drsného hororu. Jisté však je, že změny barvy jsou jednou z nejzábavnějších částí hry.

Svět neustálých změn

Dalším povedeným efektem je stavba světa. Je to dokonce i jedna z vlastností, kterou se hra chlubí ve svém popisu. Při procházení tohoto světa se vám přímo před očima tento svět tvoří. Ne nadarmo se hra jmenuje Shape of the World. Přímo před vámi vznikají stromy, krajiny, kameny a dokonce i schody do nebes. Obzvlášť v poslední kapitole je vidět skvostná krása tohoto efektu, kdy se snažíte dostat na vrchol skály, která před vámi neustále roste. S každým krokem vidíte, jak se postupně vytváří a ničí svět kolem vás a je to opravdu skvělá podívaná.

Nádherná prázdnota

Hra sice používá označení “kapitoly” pro své části, ale bohužel zde nejde o příběh. Nijak se tím ani netají, již na eShopu se dozvíte, že příběh byste tu hledali marně. Je to škoda. Nemusel by být kdovíjak hluboký, ale absence jakéhokoli příběhu ve vás zanechá pocit promarněné šance. Prozkoumáváte nový svět, máte pocit dobrodružství, jako by jste byli na cestě do středu země, nebo byste prozkoumávali mimozemskou planetu. Při svém dobrodružství narazíte na spoustu zajímavých tvorů, od létajících velryb, po surikatí hady. Tento kouzelný svět ale bohužel zároveň postrádá jakoukoliv hloubku. Pravda, můžete ho mírně ovlivňovat. Dotýkáním se kamenů můžete někdy i významně změnit jeho vlastnosti, používáním semínek tvoříte stromy a můžete se i pokoušet o komunikaci s některými živočichy (ti vám však bohužel neporozumějí, když se k nim přiblížíte, agresivně na vás zaútočí a vy odlétnete významný kus zpátky). Ale bez kontextu k tomuto světu je vaše dobrodružství poměrně zbytečné. Rozhodně je to zážitek, ale kdyby měla hra aspoň náznak příběhu, nebyl by to zážitek až tak pomíjivý.

Závěrečný verdikt

Shape of the World doručí přesně to, co slibuje, nic víc, nic míň. Je to hra, po které se budete cítit relaxovaní a je to dobrodružství, ke kterému se rádi vrátíte. Zároveň je to však hra, která postrádá větší hloubku. Má krásné vizuály a příjemnou hudbu, ale bez příběhu je to hra, na kterou nejspíš brzy zapomenete. Hra je sice krátká, ale vzhledem ke svým povedeným aspektům vás opakované hraní bude bavit stejně, jako když jste ji hráli poprvé. Shape of the World je skvělá hra na odpočinek, která je skutečně povedeným příkladem toho, jak umělecké videohry mohou vypadat, takže pokud dokážete na hrách tuhle vlastnost ocenit, je to hra pro vás.

Kategorie Simulace, Dobrodružná Hodnocení recenze
Počet hráčů 1
4/5
Vývojář Seaven Studio / Hollow Tree Games
Vydavatel Plug In Digital
Jazyk Angličtina
Cena 375 Kč
Dostupnost Nintendo eShop Věkové hodnocení PEGI
Datum vydání 6. června 2018
3
Webové stránky Oficiální webové stránky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Related Posts
Total
1
Share