Swords & Soldiers – barbeque nebo život!

Hra poprvé vyšla před deseti lety, nyní vyšla na Switch a vydavatel ještě navíc do základu přihodil jedno DLC. Slibují “nejzábavnější strategickou hru” v podání 4 různých frakcí a případného multiplayeru. Pojďme se tedy na toto odvážné tvrzení podívat pořádně.

Naše barbeque!

Můžete hrát za Vikingy, Aztéky, Číňany a armádu náčelníka Maso (Chief Meat). Každá frakce má jinou motivaci k boji – například Vikingové se ženou za nejlepším barbeque na světě, které jim vyfoukl zlotřilý Černovous, Číňané zas ze všeho chtějí vyrábět hračky (pun intended, řekl bych). Jako všude na světě je určitá forma peněz, i tady potřebujete něco na nákup jednotek a stavbu věží – zlato. Jedná se o sidescrolling hru, takže vy máte základnu vlevo, nepřítel vpravo, no a někde po cestě se potkají vaše jednotky, nad kterými nemáte jinou kontrolu kromě tvorby. Zlato sbíráte z dolů, sběrači jsou typičtí pro každou frakci, takže u Vikingů na vás čekají obdařené Gertrůdy, kdežto u Aztéků pouze chudí obyvatelé a jejich počet je omezen na 10. Každou jednotku musíte napřed vyzkoumat, aby šla najmout, stejně tak jejich případná vylepšení. Je tedy na vás, jestli vše uděláte na začátku nebo rozprostřete hrou, abyste měli stále dost zlata. Na pomoc jednotkám mohou přijít kouzla za manu (jak jinak). Ta se vám sama postupně obnovuje, ale na začátku je obnova tak pomalá, že vás to časem zabije (prakticky doslova), takže neotálet s upgrady je na místě.

Katapulty na ně! Nebo radši nemrtvé?

Je třeba počítat s rozmanitostí jednotek jak u vás, tak na straně nepřítele. Když začnete za Vikingy, máte k dispozici katapulty, což je fajn. Jenže za chvíli máte proti sobě Aztéky a kněží, kteří oživí mrtvoly a mají najednou armádu nemrtvých a jste v pytli. K tomu se můžou hodit již zmiňovaná kouzla, ale jak jsem již psal, pozor na manu, nikdy jí není dost, znáte to. Některé mapy jsou také variabilní ve smyslu možných cest. Pomocí ukazatelů můžete určit, kam vaše jednotky půjdou. Vyberete si horní nebo spodní cestu? Nebo pošlete půlku tam a půlku vedle? Nebo tuto možnost budete ignorovat? Záleží na vás, někdy vám to může pomoct.

To je všechno?

Ale kdepak. V sólo módu jsou pro vás nachystané ještě skirmishe – jednorázové mise, kde si vyberete vaši a oponentovu frakci, obtížnost, mapu a jdete na to. Hodí se na lepší procvičení, pokud jste zrovna začali za novou frakci. Dále na vás čekají challenge, výzvy, které nejsou přístupné hned, ale odemykáte si je postupem v kampani. Můžete si zahrát také s kamarádem (nebo i úhlavním nepřítelem, to je na vás) v lokálním multiplayeru. V tomto případě se obrazovka rozdělí na poloviny, a to v závislosti na zvoleném způsobu ovládání – na výšku v případě ovládání dotykem a na šířku pro Joy-Cony. Pochopitelně na šířku je to lepší – vidíte víc, ale ovladače jsou nic moc.

Ještě něco k tomu ovládání – jak již vyplynulo, dá se hrát dotykově nebo Joy-Cony. Dá se měnit za chodu, stačí ťuknout na displej nebo stisknout tlačítko a ovládání se vám přizpůsobí. Pokud zvolíte dotykové, je to v podstatě stejné, jako jakákoliv jiná hra na mobil nebo tablet. Co mě pouze iritovalo, bylo nutné potvrzení druhým dotykem, takže jsem se několikrát divil, proč se mi sakra nezkoumá další jednotka nebo vylepšení. Na druhou stranu s ovladači stačí kliknout pouze jednou, ale je to hrůza než se k čemukoliv dostanete – pro upgrady X, pro jednotky ZR a kouzla ZL, přičemž je vybíráte analogem a musíte je mít stisknuté. Je klidně možné, že s tím mám problém pouze já, ale hůř to snad ani nešlo. Buď jsem pouštěl Z tlačítka nebo se nedokázal trefit včas na správnou jednotku. Je to ještě horší, když chcete tvořit několik jednotek po sobě, v tu chvíli je to otravné peklo.

Závěrečný verdikt

Celkově jsem byl mile překvapen. Očekával jsem klasický stereotyp už po chvíli hraní, nicméně víc jsem se snad mýlit nemohl. Možnost výběru ovládání mě potěšila, jelikož jsem se nemusel rozčilovat nad ovladači a pouze ťapal prstem. Autoři dokázali přijít se skvělým humorem, různorodými prostředími, hodně rozdílnými frakcemi nebo dalšími herními módy. Přihoďme si k tomu prakticky absenci bugů, achievementy a lokální multiplayer a máme o zábavu postaráno na nespočet volných chvil.

Kategorie Akční, Strategie Hodnocení recenze
Počet hráčů 1, 2
4/5
Vývojář Two Tribes
Vydavatel Two Tribes Publishing
Jazyk Angličtina
Cena 188 Kč
Dostupnost Nintendo eShop Věkové hodnocení PEGI
Datum vydání Vydáno, 25. ledna 2019
7
Webové stránky Oficiální webové stránky
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Posts
Total
22
Share