The Infectious Madness of Dr. Dekker – Film, nebo hra?

FMV hry jsou žánr, který je již mnoho let oblíbeným v určitých kruzích lidí. Jde o hry, které velmi připomínají filmy (FMV znamená Full-Motion Video), protože místo animací využívá snímání herců. Z mého porozumění byly tyto hry nejpopulárnější v éře konzolí Sega CD (doplněk pro konzoli Sega Genesis) a Philips-CDI, ale málo kdy se skutečně povedly. Někdy se tato technologie využívá jen pro určité části her, ale teď mám spíš na mysli interaktivní filmy, což jsou hry, které jsou plně složené z FMV. Tento žánr se stále rozvíjí, ačkoli jeho popularita není tak velká, jaká kdysi byla. Slyšel jsem o něm v minulosti dost a těšil jsem se, že si ho jednoho dne vyzkouším. Pak jsem narazil na hru, která slibovala lovecraftský horor, záhadu, reakce postav na otázky hráče a mnoho konců. Vše to znělo velmi ambiciózně a přítomnost FMV se mi zde zamlouvala, protože mi hra díky tomu připomínala nějaký seriál podobný Sherlockovi od BBC. Touto hrou je The Infectious Madness of Dr. Dekker.

Zábavná šílenost

V této hře hrajete za psychiatra, který přebírá pacienty nedávno zavražděného doktora Dekkera. Vaším úkolem je se o ně postarat a zjistit, který z nich je vrahem. Celá hra probíhá formou dialogů mezi vámi a pacienty, což může někomu připadat nudné, ale vzhledem k tomu, že jde o interaktivní film, se to dá čekat. Síla, nebo slabina, této hry, leží v jejím příběhu a především v postavách. Jestli vás neupoutají, nemá vám hra co nabídnout. Naštěstí mi postavy zajímavé připadaly a celá záhada kolem doktorovy smrti byla fascinující. Hra má také několik filozofických myšlenek, které ji dělají zajímavější.

Když dáváte při hraní pozor, zjistíte, že má příběh i pár nečekaných zvratů. Nejlepší z nich jsou ty, které ničí 4. zeď. Vyžadují od vás pozornost a přemýšlení a díky své nečekanosti vás skvěle do příběhu vtáhnou.

Herecké výkony jsou také velice povedené. Nejsou sice všechny nejlepší, ale o žádné postavě nemohu říci, že by byla vyloženě špatně hraná. Herci mluví jasně a srozumitelně (krom přízvuků, které mohou být pro někoho náročné) a často kladou důraz na důležité body ve svých větách, na které se pak můžete zeptat.

Za správných podmínek

Hratelnost sama je poněkud horší. Hra se sice chlubí možností, že se můžete postav ptát dle libosti na otázky, ale ve skutečnosti budou dávat unikátní odpověď jen na některé, u ostatních dostanete nějakou univerzální, jako „nerozumím“. Samozřejmě jsem nečekal, že by postavy měly umělou inteligenci dost propracovanou pro reakci na každou možnou otázku, ale i tak jde o něco, co je poměrně otravné. Někdy dokonce zjistíte, že jste se na správnou otázku již ptali, jen jste ji měli jinak formulovat. Nakonec budete většinou jen tipovat otázky, nebo přímo opisovat nápovědy, které se vám po chvilce čekání nabídnou. Když vám to bude ale pálit a sami od sebe se budete ptát správně, budete odměněni skvělým pocitem úspěchu, jako byste skutečně byli detektivové. Bohužel je díky nutné přesnosti otázek tento pocit poněkud vzácný.

Dalším problémem je způsob kladení otázek. Musíte je totiž sami psát. A psaní bez fyzické klávesnice je bolestivé. Pravda, můžete využívat dotykové obrazovky, ale zrovna u této hry, která připomíná hrané detektivky a má vám dát pocit, že jste součástí filmu, se hodí hrát na velké obrazovce. Ale i s dotykovou obrazovkou je psaní nepříjemné. Tohle je místo, ve kterém je hra skutečně špatná a bohužel to není přímo její chybou, ale spíš hardwarovou limitací konzole. Nenapadá mě jiný způsob, jakým tento krok mohli obejít, bez toho, aby hra přišlo o svou hlavní mechaniku volného kladení otázek. Nejlépe byste udělali, kdybyste si před hraním zakoupili nějakou skutečnou klávesnici pro Switch, ale ta by byla dražší, než samotná hra.

Závěrečný verdikt

The Infectious Madness of Dr. Dekker není hra pro každého. Je pomalá, její gameplay je bez fyzické klávesnice nepříjemný a její hlavní mechanika může chvílemi sloužit k potopení jinak skvělého příběhu a postav. Na druhou stranu, pokud k ní budete přistupovat jako k interaktivnímu filmu a ne jako ke hře, jde o celkem zábavný zážitek. Jestli máte velikou trpělivost a jste fanoušci seriálů jako je Sherlock, nebo Mentalista, tuto hru si užijete.

Kategorie Dobrodružná Hodnocení recenze
Počet hráčů 1
3,5/5
Vývojář D’Avekki Studios
Vydavatel Wales Interactive Ltd.
Jazyk Angličtina
Cena 325 Kč
Dostupnost Nintendo eShop Věkové hodnocení PEGI
Datum vydání Vydáno, 5. červen 2018
12
Webové stránky Oficiální webové stránky
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Related Posts
Total
2
Share