Touhou Genso Wanderer Reloaded – Japonská cukrová vata

Když jsem do této hry šel, nevěděl jsem o sérii Touhou Project vůbec nic. Viděl jsem hru připomínající sérii Mystery Dungeon (kterou mám spojenou se sérií Pokémon Mystery Dungeon) s roztomilými vizuály a to mi stačilo. Jediný prvek japonské kultury, se kterým jsem vyrůstal, bylo, tak jako pro většinu lidí, anime, takže mé znalosti této kultury a mytologie na ní vázanou jsou velmi povrchní. Touhou Project je série povídek, knih, dramat a her, která těží právě z japonské mytologie a kultury. Většina těchto děl nemá ani západní překlady a populární jsou zejména v Japonsku a Číně. Hry z této série spadají do mnoha žánrů (většinou však bullet hell) a z mého porozumění patří mezi oficiální díla této série i mnohé hry od fanoušků, na kterých se v nějaké míře podílel tvůrce série ZUN (je možné, že se pletu, jde o velmi složitou sérii na pochopení pro laika, jako jsem já). Dokázala mi tato hra i přes tyto bariéry otevřít dveře do světa Touhou Projectu?

Drtivá porážka

Touhou Genso Wanderer Reloaded (pro ty, kdo se o pozadí této hry chtějí dozvědět víc, je to v originále Fushigi no Gensokyo 3) je rogue-like RPG s mechanikami, které skutečně připomínají sérii Mystery Dungeon. Hrajete za Reimu Hakurei, kněžku/šamanku svatyně Hakure (v angličtině „Shrine Maiden“, což je v náboženství Shinto povolání dívek u oltářů) a vaším úkolem v hlavním příběhu je dostat se na konec jednoho dungeonu. Zní to možná jako poměrně snadný úkol, ale věřte, že není.

Jelikož je v celé hře poměrně malé množství dungeonů, byly udělány opravdu obtížné. Jen samotná porážka toho prvního mi trvala 7 hodin. Obtížnost hlavně vězí v neustálém resetování vašeho levelu při prohře, silných nepřátel a zákeřných pastí, nemluvě o bossech, kteří vás dokáží zabít na jednu ránu. Naštěstí vám i po prohře zůstávají vaše nasbírané předměty, takže je možné si pořádně zesílit vámi vybrané brnění, zbraně, či amulety.

Příběh plný odkazů

Příběh hry je jednoduchý, Reimu je v obchodě jejího kamaráda Rinnosukeho a omylem rozbije artefakt obsahující jakousi auru zla. Tato aura ovládne Rinnosukeho a ten svůj obchod přemění ve velkou věž tyčící nad městem Gensokyem (jde o město, kde se nachází Hakure), který naplní klony obyvatel tohoto města. Reimu se tedy vydává zachránit své město a svého kamaráda.

Tento příběh má své momenty, ale popravdě právě v něm leží většina mých problémů s touto hrou. Je plný konverzací, které odkazují na předchozí hry a znalosti hráče o japonské kultuře. Naštěstí má ale i značné množství humorných pasáží s postavou Monobe no Futo, která je v dungeonech vaším spojencem. Dlouhé texty o tématech, které jsou pro nezasvěcené poměrně nudné, jsou často náhle přerušeny Monobe a její pyrománií, čímž se jinak nezajímavé konverzace stávají aspoň úsměvné.

Skvělá, avšak složitá

Jak jsem již zmínil, jedním z hlavních důvodů, proč jsem si chtěl Touhou Genso Wanderer zahrát, byla grafika této hry. Vždy se mi líbí, když jsou brnění a zbraně na vašich postavách vidět, což je vlastnost, kterou tato hra má. Navíc se vám s levely může změnit i vzhled vašich předmětů, což dále přidává na rozkoši hry. A že je jí opravdu hodně. Všechno na vás křičí „kawaii“, od odříznutých ocasů mývalů, které můžete použít jako zbraně, až po halucinace, které si můžete přivodit. Roztomilosti je ve hře skutečně dost na to, aby hráče až přesladila. Na druhou stranu, někdy má člověk prostě na sladké chuť.

Nemít zkušenosti se sérií Pokémon Mystery Dungeon, bylo by velmi obtížné pochopit všechny mechaniky ve hře. Jen chození má asi 4 způsoby provedení. Další věc, která mohla být lépe vysvětlená, jsou amulety. Mají vždy nějaký popis, ze kterého asi můžete usoudit jejich efekt, ale stává se, že narazíte i na amulety s celkem nejasným efektem, nebo dokonce s efektem jiným, nežli jaký vyzněl z popisku. Také je ve hře velké množství předmětů, které nebyly moc dobře vysvětleny, jako různé typy kapes, nebo třeba úkoly v dungeonech.

Jsem však rád, že jedna z nejdůležitějších mechanik vysvětlená byla. Jde o kombinaci předmětů, což je jeden z nejjednodušších způsobů, jak své předměty zesílit. Můžete díky těmto kombinacím přenášet unikátní schopnosti a zesílení z jednoho předmětu na druhý, což vám výrazně ulehčí vaši cestu k bossovi.

Závěrečný verdikt

Touhou Genso Wanderer Reloaded je hra pro velmi specifické publikum. Má příběh, který plně pochopí jen znalci japonské kultury a fanoušci série Touhou Project a hratelnost, která je zábavná jen pro lidi, co již v minulosti hráli hry podobné sérii Mystery Dungeon. Rozhodně jde o nádhernou hru s dobrým smyslem pro humor, ale opravdu ne o dílo, které si užije každý. Není to vhodný vstup do jejího žánru pro nováčky a není to nejlepší představení japonské kultury pro lidi s ní neseznámené. Rád bych tuto hru doporučil každému, ale skutečností je, že jen málo lidí spadá do těchto vyžadovaných kategorií. Ale pokud právě vy do nich patříte, rozhodně neváhejte a Touhou Genso Wanderer Reloaded si zahrajte.

Kategorie RPG Hodnocení recenze
Počet hráčů 1
3,5/5
Vývojář Aqua Style
Vydavatel NIS America
Jazyk Angličtina
Cena 1249 Kč
Dostupnost Nintendo eShop Věkové hodnocení PEGI
Datum vydání Vydáno, 17. červenec 2018
16
Webové stránky Oficiální webové stránky
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Posts
Total
0
Share