Animal Crossing: amiibo Festival

Pár dní před loňskou E3 (jak jinak) se po internetu začaly šířit různé zvěsti, fámy a dokonce i obrázky. Jedno z nejdiskutovanějších témat, alespoň pro mě, byl Animal Crossing. Vypadalo to, že se konečně dočkáme zvířátkové hry na velkou konzoli a já v to naprosto věřila. Oči mi až zářily při představě mého městečka na velké obrazovce, a co teprve všechny ty možnosti, které by do hry mohlo Wii U nabídnout. No… Dočkali jsme se, ale ne tak, jak asi většina z nás očekávala. Nintendo představilo deskovou hru, mně na první pohled připomínající Wii Party. Člověk se svou postavičkou (jedním z hlavních postav z AC série) chodí po hracím poli a snaží se nasbírat co nejvíce bodů. Od mých představ o úžasné Animal Crossing hře s netušenými možnostmi se to snad víc vzdálit nemohlo… Třešničkou na dortu pro mně byla cena, hra, která byla původně inzerovaná zdarma, u nás nakonec vyšla za plnoucenu. Ale nakonec, i přes všechny nepříjemnosti kolem vydání, které, alespoň podle mě, hru poškodily, jí mám doma a jsem za to ráda! Pojďme se tedy pustit do ní samotné.

WVW69jAvsxIO_iCUrv WVW69jAvrrQJIRn5nl

Hra obsahuje dva režimy, hlavní, již zmiňovaný board game a vedlejší minihry, nejdříve se zaměříme na board game.

Tento režim jsem již lehce nastínila v úvodu. Jedná se o deskovou hru, na jejímž začátku si vyberete měsíc, který představujete hrací pole a podle toho se odvíjí jeho vzhled i události, které se během hry objeví. Po hracím poli se pohybujete pomocí přikládání amiibo figurek z Animal Crossing série k NFC senzoru na gamepadu. Přiložením roztočíte kostku, odtažením amiiba kostkou hodíte. Při pohybu po hracím poli narazíte na různé odbočky a sami se můžete rozhodnout kudy jít. Nejlepší je obejít všechny rohy, na kterých se nacházejí gyroidi, kteří vám při jejich míjení orazítkují kartičku, což vám přičte body. Čím víc razítek získáte, tím víc bodů dostanete. Body, o kterých je zde řeč, se jmenují Happy Pointy a hráč, který jich získá nejvíce, vyhrává. Také tu platí, že čím bohatší jste, tím víc Happy Pointů získáte. Na konci hry se totiž vaše těžce nastřádané peníze promění v body, 1000 bellů na 1 Happy Point.  K získávání obou těchto komodit slouží primárně políčka, po kterých se pohybujete. Buď stoupnete na políčko peněz, pointů nebo obojího. Pozor ale! Tato políčka mají barvu růžovou a jsou plusová, pokud ovšem stoupnete na fialová, budou vám výše zmíněné komodity odečteny. Každé stoupnutí na políčko je doprovázeno krátkým příběhem, který se k němu pojí.

WVW69jBSWPAUBQfP17 WVW69jBSV4cLUyJmjA

Eventy

Aby hra nebyla tolik jednotvárná, je obzvláštněna několika událostmi, které se ve hře vyskytují buď pravidelně, náhodně nebo v závislosti na tom, jaký měsíc jste si zvolili. Asi jedinou událostí, která je neměnná a pro hráče New Leafu dobře známá, je návštěva Joan. Prasečice, která ve městě prodává tuříny každou neděli, už… No, v podstatě odjakživa. V neděli se u vás zastaví a nabídne vám tuříny, pokaždé za jinou cenu, vy si nakoupíte a během následujícího týdne máte šanci je prodat, samozřejmě nejlépe za vyšší cenu, než byla nákupní. Tuříny jsou zákeřné a ne vždy na nich vyděláte. Ceny tuřínů se mění téměř denně a také se ukazují na hracích políčkách. Toto nakupování a následné prodávání tuřínů je, dalo by se říct, pilířem hry, na kterém celý amiibo Festival stojí. Kdo nekupuje, nic nevydělá. Kdo nic nevydělá, nemá Happy Pointy. Kdo nemá Happy Pointy, nemá medaili…

 WVW69jBSdHE7ahcpcV WVW69jBSdtcMwF_NmW

Dále se ve hře může stavit Kate, která vám buď dá nebo vymění kartičky, které můžete použít místo hodu kostkou.

Další událost se pojí s postavičkou Dr. Shrunka, který vám kartičku též dá, ovšem musíte si poslechnout jednu z jeho „vtipných” historek.

Pokud se ve městě objeví Katrina, máte možnost vytáhnout si kartu s číslem, které se vám stane osudným. Pokud kterýkoliv hráč toto číslo hodí, vám se Happy Pointy/peníze přičtou nebo odečtou, záleží, zda si vytáhnete kartu šťastnou či nepříznivou.

WVW69jBSYDkoZP64fT WVW69jBSZWkJcy63Pn

Neposlední známou postavičkou AC fanoušků je Red, který tentokrát přichází s kartičkami obchodovat. Dá vám na výběr asi z pěti karet a vy máte možnost si jednu z nich koupit a následně jí ve hře použít. Pomocí těchto kartiček můžete ovlivňovat i ceny tuřínů apod.

WVW69jBSZ_I6MrSIa1

Ostatní události se ve hře objevují v závislosti na ročním období, které si na začátku zvolíte. Můžete se zúčastnit rybářské soutěže, přivítat Nový rok či oslavit narozeniny některého z vašich zvířátek.

Úprava hracího pole

Další možnost, kterou deskový mód nabízí, je úprava hracího pole. Happy Pointy, které ve hře nasbíráte, po skončení proměníte v Tickety, za které se dají kupovat buď minihry nebo rozšiřovat městečko. Můžete za ně vybudovat kavárnu, kino nebo třeba zastávku. Všechna tato vylepšení vám zlepší okolí, přibude více „šťastných” políček nebo vznikne nová cesta. Většina budov jde zpětně zbourat, avšak pozor třeba na Resettiho doupě, jakmile ho někam postavíte není cesty zpět.

Minihry

Kromě „hlavního” módu (board game) obsahuje hra i několik miniher, které najdete na náměstíčku. Přístup k nim nebudete mít ihned, každou si musíte postupně odemknout za Tickety. Další podmínkou jsou amiibo kartičky, bez kterých si minihry nezahrajete.

Ve hře Acorn Chase ovládáte tři zvířátka, pomocí přikládání kartiček určujete jejich směr, snažíte se sesbírat všechny žaludy a dostat se ke zlatému klíči, který vám odemkne vrata. Ale není to jen tak, pronásleduje vás zlá sekačka, když vás chytí (nebo pokud seberete zkažený žalud), prohráli jste.

WVW69jAvwi8yzIpNmt WVW69jAvySwefUlXHA

U Mystery Campers se nezahřívá jen samotná konzole, ale i váš mozek. Do hry musíte nahrát šest zvířátek a poté už jen pomocí logických úvah hádat, které a v jakém ze čtyř stanů, se skrývá. Na uhodnutí máte deset pokusů.

WVW69jAv1fsdaa6gNr WVW69jAv3Cs19UVbzD

Ballon Island je pohybující se ostrůvek pokrytý různě hodnotnými balonky. Při přiložení amiibo kartičky nahrajete do hry jedno zvířátko a už jen čekáte, dokud se nedostane do té správné pozice, poté stačí kartičku odtáhnout a jen doufat, že neskončíte ve vodě. Cílem je nasbírat co nejvyšší počet prasklých balónku.

WVW69jAv4vk6yFKlsD WVW69jAv5m80ZXQ_-q

Pro opravdové znalce Animal Crossingu je tu Quiz Show. Hrajete za zvířátko a odpovídáte na různé otázky, od KKových písniček po pojmenovávání oblečení. Hra trochu připomíná Milionáře, máte totiž možnost „zavolat přítele na telefonu” (AC amiibo figurku) a nechat si s odpovědí poradit, avšak jen jednou za celou hru.

WVW69jAv9B0OZyc3Vj WVW69jAv8swUvZNrjW

Další hrou využívající logiku je Fruit Path. K této hře je dobré mít více kartiček, jsou na nich totiž čísla, která používáte k posouvání se cestičkou na které sbíráte jablka. Hráč, který jich nasbírá nejvíce, vyhrál. Musíte si však dávat pozor pod nohy, pasti a jámy jsou všude!

WVW69jAwBpoent3fhI WVW69jAwC1siQYjlfL

Amiibo Card Battle, hra, která je více méně o náhodě. Hráči se dělí o šest kartiček, kdy každé kolo přikládají jednu, pokud možno s vyšším číslem, to totiž vyhrává. Pokud se ovšem znamení zvěrokruhu, které se zobrazí v Katrinině kouli shoduje se znamením jedné z karet, pravidla se obrací a vyhrává číslo nejnižší!

WVW69jAwFaA8w899Ky WVW69jAwG18aUXemVb

Vaše reflexy otestuje Resetti Bop, kombinace klasické hry kámen, nůžky, papír a bouchání kladivem do Resettiho. Rána platí pouze tehdy, pokud kámen tupí nůžky apod.

WVW69jAwIIcOw5Nuh4 WVW69jAwJGMuYFgDLN

Nejpropracovanější minihrou z této série je rozhodně Desert Island Escape, ve které hrajete za skupinu tří zvířátek, která je uvězněná na pustém ostrově. Vaším cílem je postavit vor a neumřít hlady, na což máte maximálně sedm dní.

WVW69jAwMTMKibmmH3 WVW69jAwNQ02QzhceI

Na ostrově můžete také najít suroviny potřebné k vyrobení různých nástrojů, jako je třeba prut či lopata. Každé zvířátko má trochu jiné schopnosti a tak je důležité vědět, jak je správně nakombinovat. Dále si můžete vybírat z několika map ostrovů, postupně je prozkoumávat a odemykat. Za mě je tato minihra nejlepší a možná i zábavnější než celá board game.

 WVW69jAwWGsrEtBbGm WVW69jAwZiwwRIOlwy

Kartičky, amiibo

Amiiba i kartičky již byly zmíněny a hrají nepostradatelnou roli, bez nich si totiž nezahrajete. Původní záměr Nintendo byl pravděpodobně takový, že hra bude zdarma ke stažení, ovšem k jejímu spuštění bude potřeba minimálně jedno amiibo a jedno další, abyste nemuseli hrát solo. To ovšem změnili, hra zdarma ke stažení není, zato se prodává spolu s amiibo figurkami a balíčkem kartiček, které, jak už víte, jsou zase potřeba pro hraní miniher. Je to tedy dobrý tahač peněz, ale upřímně, tohle je přesně věc, za kterou vím, že je utratím. Navíc, pokud nemáte inspiraci na dárky k svátku, narozeninám, Vánocům… balíček kartiček nikdy nic nezkazí!

WVW69jAvq14zIH9PuZ WVW69jBSeVYLLXsgFN

Nakonec bych jen vyřkla svou důvěru v Nintendo a ve velký Animal Crossing, kterého se snad dočkáme, když už ne na Wii U, tak na NX. Také v něj doufáte?

WVW69jBSgm8Cxs3V24

Závěrečný verdikt

Ačkoliv jsem byla vůči hře ze začátku skeptická (velkou roli v tom hrálo mé původní očekávání plnohodnotné AC hry na Wii U, díky leakeři…), stala se z ní nakonec jedna z mých nejoblíbenější oddechových party her. Když se u nás doma objeví návštěva, většinou skončíme právě u ní. Pokud jste fanouškem série, hru jistě oceníte, je to příjemná kombinace party hry a klasického 3DSkového Animal Crossingu, ze kterého si hra hodně bere. Pokud jste ovšem tímto universem nedotčeni, počítejte s tím, že vám spousta postaviček a s nimi spojené vtipy nic moc neřeknou.

Kategorie Desková/Party hra Hodnocení
Počet hráčů 1 – 4
4.5
Vydavatel Nintendo
Jazyk Angličtina
Cena 1399 Kč
Dostupnost Nintendo eShop, NintendoShop.cz PEGI_3
Datum vydání Vydáno

16 comments
 1. Díky za super recenzi. Dneska jsme si hru spolu se třemi dalšími amiibo figurkami přivezli domů a hrajeme jak diví 🙂

  1. Je to dobrý alternativa pro rodinnou hru, my si také občas dáme jednu dvě partičky. Máme rádi Animal Crossing, takže jsme moc neváhali. 😀 Jen ty amiibo figurky, to je peklo. Už máme 10. Doporučuji Kapp’na, Resettiho a Toma Nooka, ti jsou skvělí. 🙂

    1. Vidím, že hraje celá rodina, to je super! AC je skvělá hra jak pro dospělé, tak pro děti a jestli máte 4x New Leaf tak to musí být super! 😀

     1. Máme! Chodíme si vypomáhat apod. Včera jsme završili herní odpoledne s Amiibo festibal tím, že jsme se v New Leaf sešli u mě a jeli společně hrát hry na ostrov 🙂 Holky jsou z toho vždy úplně nadšené a já jsem rád, že mají kladný vztah k Nintendu 😉

 2. Tak to je super, že nám tu vyrůstá nová generace Nintendo fanoušků. 😉 Je to super taky s přítelkyní a bráchou hrajeme, ponáhat si s úklidem, česáním ovoce a minihry na ostrově. Nenapíšeš mi prosím dream adresy? Zajdu na snovou návštěvu a klidně někdy můžeme dát online hru. 🙂

  1. Večer zkusím zjistit. jinak holky mají nepořádek 🙂 Tak se to udržet nedá v pořádku. Jako u všech dětí v pokojíčku, tak to vypadá i u nich v AC 😀

   1. Já si hru zapnul po dlouhé době teď a také to bylo pekelné. Všude rozházené lupínky, všude vysoká tráva, noví obyvatelé městečka. No prostě peklo na zemi, teda v lese. 😀 Musím s tím něco udělat. 😀

     1. Super, hned jak se vrátím z Brna kouknu a napíšu svoje! 🙂

 3. Za mě teda perfekt hra. Hráli jsme s Nellinkou jednu hru. Nastavil jsem čas na 30 minut, ale dvakrát jsme hru prodloužili (málem třikrát). Velmi se mi líbí levelování postav a různé eventy, které oživují hru. Bohužel jsem dneska Nelču porazil, a proto nevím, kdy bude mít náladu si se mnou zase zahrát. 😀

  1. To je nejhorší, když vyhráváš a nikdo s tebou potom nechce hrát. 😀 Jaké máte vlastně amiibo na tuhle hru? 🙂

   1. Máme Digbyho, obě Isabelly a tři karty, které byly v balíčku s hrou. Po zkušenostech s Amiibo Festivalem a Happy Home Designerem bych si rád dokoupil album, Nellinka už chce HHD a album taky. Dokonce řekla, že by přinesla album s kartami do školy a přiměla ostatní, aby taky sbírali. 🙂 Teď se mnou ale nechce mluvit, protože jsem ji zase porazil. 😀

    1. To je potvora, musíš ji nechat trochu vyhrát. 😀 Kartičky jsou super, my máme doma dvě alba a už pár karet na výměnu, takže kdyby si potom někdy chtěl nějaké vyměnit napiš a pošleme fotky. 🙂
     Já teď uvažuji, že si koupím Timiho a Tomyho dokud je mají v JRC za 200 Kč. 😀

     1. Já už jí nešetřím. Dneska mě asi milionkrát porazila v Ballon Island a já ne a ne ji porazit. 😀 Co máš za kartičky na výměnu? Sice ti zatím nemám co dát, ale chtěl bych koupit album a tak tři další balíčky, takže je tu šance, že bych měl nějakou kartu navíc. 🙂 Díky, že ses zmínil o těch slevách, vůbec jsem o nich nevěděl. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Related Posts
Total
0
Share