Donkey Kong 64 – Banánománie ve 3D

Donkey ve třetím rozměru

Screenshot_2016-05-15-21-48-25Až do nedávna jsem si myslel, že Donkey Kong je postava ze stejnojmenné arkádové hry, která se pravidelně účastní závodních a sportovních Mario her a zároveň má svou vlastní 2D plošinovkovou sérii. O tom, že zde je i 3D Donkey Kong jsem až do nedávna nevěděl. Už nějakou dobu mám ale doma hru Donkey Kong 64 a rád bych se s vámi podělil o své dojmy.

Donkey Kong 64 vyšel pro Nintendo 64 v roce 1999, tedy 2 roky po Super Mario 64 (V Japonsku a Americe vyšel už v roce 1996, ale u nás až o rok později) a rok po Banjo Kazooie. Hru vyvíjelo studio Rare, které nejenže vytvořilo již dříve zmíněnou hru Banjo Kazooie, ale také vytvořilo všechny tři díly Donkey Konga pro SNES. Rare udělalo známou 3D hopsačku, ve které je ale všechno obří a rozsáhlé. Dnešní názory na tuto hru jsou však různé.

Známý padouch King K. Rool se vrátil, aby opět znepříjemnil život Donkey Kongovi a jeho partě. Dnes však nejde jen po jeho zásobě banánů, tentokrát hodlá zničit celý DK ostrov. Začal tím, že zavřel čtyři Donkey Kongovy kamarády, a teď jde po Donkey Kongovi samotném! Jediný, kdo může změnit osud všech Kongů a jejich ostrova, jsi ty!

Po příběhu vás hra zavede do Donkey Kongova domu a brzy dostanete možnost jej celý prohledat. Až se pořádně rozkoukáte, můžete prohledat i zbytek ostova, cestou se nezapomeňte zastavit u Cranky Konga, který vás naučí základní pohyby a pak už můžete konečně vyrazit. První věc, které jsem si při prvním hraní všiml je ovládání skoro identické k Super Mario 64. A je skok, B je Kongova pěst, potom jsou tu pohyby jako Dlouhý skok nebo zatlučení do země, oba známé z Mario 64. C tlačítky se ovládá kamera, ta je mnohem ovladatelnější než u Mario 64, ale občas se stává, že kamera je otočená špatným směrem a obtížně se přenastavuje. Jinak si na ovládání nemůžu stěžovat, jen bonusových pohybů (zbraň, hudební nástroj) je příliš mnoho a občas zmáčknu špatné tlačítko, ale o tom až později.

Screenshot_2016-05-15-21-48-51Hlavní prostor celé hry jsou DK ostrůvky. Ty můžete kdykoliv prohledat, ale jinak levely musíte projít v určitém pořadí. Levelů není moc, ale zato jsou obrovské a jejich objevování trvá velmi dlouho. Na konci každého levelu je boss. Ten se zpřístupní až po sebrání určitého počtu banánů. Bossové jsou různí a je zábava je porážet, občas se sice opakují, ale není to moc časté. Ve hře můžete hrát celkem za pět Kongů. jsou to: Donkey Kong, Diddy Kong, Lanky Kong, Chunky Kong a Tiny Kong. Každý z nich je trochu jiný (např. Chunky je silný ale pomalý, Tiny je hbitá ale slabá) a to se později projevuje u bonusových pohybů, které můžete získat v Crankyho Laboratoři. Některé z nich se dají použít kdykoliv, pro jiné si opičky musí najít barely nebo speciální tlačítka. Tyto schopnosti samozřejmě nejsou zadarmo. Abyste je získaly, musíte Crankymu dát své Banana mince. Tyto mince mají (stejně jako banány) různé barvy a pro každého Konga je jedna barva. Mince se nesčítají, platí s každým opičákem zvlášť. Za mince můžete kupovat také zbraně ve Funkyho obchodě, nebo hudební nástroje v obchodě Candy Kong. Každý Kong má svoji vlastní zbraň i hudební nástroj a tím se dostáváme k největšímu problému hry. Donkey Kong 64 je totiž velmi oddělená hra a to nemusí být vždy na škodu, ale Donkey Kong je obří herní masiv a vzhledem k tomu, že si nemůžete volit, za koho budete hrát, kdykoliv a kdekoliv, je DK64 hra “na dlouho”. Není to tak, že by hra nebyla zábavná, jen to není hra, kterou budete hrát déle “v kuse”. Prostě je důležité si dávat přestávky, když u hry strávíte víc času.

Poslední zajímavostí single playeru jsou minihry. Narazíte na ně všude, každá je úplně jiná (Např. plácni mouchu, ujeď důlnímu vozíku, různé labyrinty, apod.). Až na nějaké vyjímky jsou minihry zábavné a zpestřují hru. Zároveň jsou ve hře také různé závody, ve kterých je cílem porazit protivníka a posbírat určitý počet mincí. Můj favorit je skrytý automat s obtížnější verzí arkádové hry Donkey Kong.

To nejlepší jsem si nechal na konec. Hra má totiž multiplayer, čímž se odlišuje od svých “příbuzných” 3D hopsaček. Multiplayer se dělí na Monkey Smash (větší arény, skvělé pro 3-4 hráče) a Battle Arena (malá kulatá aréna, nejlepší pro 1vs1), hlavní mód je survival, ale dají se nastavit i jiné módy, stejně jako čas nebo počet životů. Multiplayer této hry je prostě pecka.

Závěrečný verdikt

Donkey Kong 64 je hra, která by ve vaší sbírce neměla chybět. Má své malé chyby, ale dají se zvládnout a nejsou časté. Jestli máte originální Nintendo 64, nebo radši hrajete staré klasiky na Wii U, Donkey Kong 64 je hra, kterou můžu doporučit ať už kvůli dlouhému singleplayeru, nebo skvělému multiplayer, který z velmi dobré hry dělá hru výbornou.

Kategorie Plošinovka Hodnocení
Počet hráčů 1-4
N/A
Vydavatel Nintendo
Jazyk Angličtina, Španělština, Francouzština, Němčina
Cena 249 Kč
Dostupnost Nintendo eShop PEGI_7
Datum vydání Vydáno
4 comments
  1. DK64 jsem bohužel nehrál, ale jsme s Terkou na konci DKCR pro Wii a máme rozhraný TF pro Wii U. Donkey Kong mi vždy přišel o dost náročnější než třeba Super Mario a má super “music from jungle” hudbu. 😀 Když jsem si to přečetl, dostal jsme chuť zase si zahrát. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Related Posts
Total
0
Share