Jeden z žánrů her, který se Vám nejspíše vybaví při vyslovení slova „Nintendo“, bude nejspíše party hra. Skutečně, asi není většího přeborníka na tento žánr her než je Nintendo. Hrami, které se dají také zařadit do skupiny her pro rodiny s dětmi nebo „já a mí nadraní kámoši“, nás zásobují od roku 1998, a to nepočítám jiné hry mimo sérii Mario Party. První Mario Party hra vyšla na N64 a od té doby stihla do rodiny přivítat mnoho dalších potomků. Na ten čtrnáctý se teď podíváme.

3ds_mariopartysr_e32016_scrn_09Mario Party Star Rush pro 3DS je mladší brácha Island Tour, který vyšel také pro konzoli Nintendo 3DS a tak máme možnost srovnání. Star Rush do série nepřinesl žádnou revoluci, nicméně udělal krok vpřed v mechanice tahů. Jako v předchozích verzích je i tato hra postavena okolo sestavy několika módů, které jsou doplněné více či méně zábavnými minihrami. Miniher je oproti předchozí sérii méně, ale rozhodně svůj počet vyvažují zábavností. Opět budete zběsile mačkat tlačítka, jezdit prstem nebo stylusem po dotykové obrazovce a foukat do mikrofonu až Vám z toho prasknou plíce.  K sedmi módům, které hra nabízí se musíte ale propracovat. Po spuštění máte k dispozici pouze Toad Scramble, který patří k jednomu z mých nejoblíbenějších. V tomto módu hrajete za jednoho z barevných Toadů a snažíte se zachránit ukradené hvězdičky, které drží v zajetí Bowserovi pohůnci. Na výběr budete mít mnoho herních plánů, které se liší svou velikostí, nástrahami atd. Hodem kostky určíte o kolik políček se smíte posunout a takto procházíte „herní plán“ ve snaze získat co nejvíce hvězdiček a penízků. Musíte být ale rychlí a dorazit ke každému bossovi co nejrychleji, abyste získali časovou výhodu, zároveň si ale musíte hlídat počet mincí, které sbíráte po herním plánu a nabrat také nějaké spojence, kteří Vám proti bossům pomohou. Skvělé je, že tvůrci upustili od postupného házení kostkou a akce hráčů se tak dějí současně. Nebylo nic otravnějšího, než čekání na každý hod kostkou a shlédnutí všech animací a akcí protihráčů. Průběh hraním je tak plynulý a zábavný.  Druhý mód, který jsem si oblíbil nejvíce z celé hry je Coinathlon. V tomto režimu závodíte s protihráči v běhu kolem přímořského městečka, kdesi v Houbovém království. To, jak rychle poběžíte, ovlivňuje Vaše šikovnost v trojici náhodně vybraných miniher. V těchto minihrách jde pouze o to, získat co nejvíce mincí. Počet mincí značí počet políček na závodním okruhu. Jak už jsem napsal, na začátku máte jen jeden herní mód a po jeho dohrání budete získávat zkušenostní body díky kterým si otevřete další levely. Takto se postupně dopracujete k Balloon Bash, Mario Shuffle, Rhythm Recital, Boo’s Block Party a Challenge Tower, který je prostorou variací na hledání min z MS Windows .  Všechny minihry, ve kterých budete měřit síly můžete také hrát samostatně a najdete je v hlavní nabídce, která tvoří kruhové náměstí, po kterém se při výběru pohybujete. Dále je tu také muzeum, kde se dozvíte informace o všech možných postavách z Houbového království.

3ds_mariopartysr_e32016_scrn_03Hra Vás bude nejvíce bavit při hraní s živými hráči a z tohoto důvodu je tu, stejně jako v předchozí verzi hry, multiplayer. Bohužel, stejně jako v předchozí verzi, nelze hrát online a to je největší nedostatek celé hry. Online hraní sice eliminuje zábavné prvky jako posmívání se soupeřům apod., ale ne vždy se sejdete ve čtyřech, abyste mohli hrát. Pokud ale přijde návštěva kamarádů, určitě vytáhněte lahvinku „rychlých špuntů“ a pusťte se do hry! Mario Party Island tour přinesl novinku v podobě aplikace Mario Party Island Tour – Party Guest, která je zdarma ke stažení a dovolí Vám zúčastnit se hraní s kamarády, pokud nevlastníte svoji kopii hry. To ovšem není nic nového, a stejný zážitek jste mohli zažít i pomocí hraní skrz Download Play. Hlavní výhodou hraní skrz Party Guest aplikaci je zachování získaných úspěchů, tedy odemknutí miniher a postav. Pokud se tedy rozhodnete si hru pořídit, lehce si uložená data přenesete a můžete pokračovat v hraní. Navíc si budete moci zahrát několik miniher.

 
3ds_mariopartysr_e32016_scrn_10Další novinkou je podpora amiibo figurek, která už se stala samozřejmostí snad u všech nových her. Amiibo figurky Vám do hry přinesou nejrůznější bonusy v závislosti na zvoleném módu. Například v Toad Scramble standardně sbíráte na herním plánu spojence v podobě hrdinů z Houbového království. Pokud ale použijete amiibo, získáte spojence hned a ten navíc bude mnohem zkušenější. Myslím, že nemá smysl vypisovat každé jedno vylepšení. Pokud vlastníte kompatibilní amiibo figurky, rozhodně se nebojte je využít a radujte se z kyselých obličejů Vašich spoluhráčů, kteří si ty své nechali doma!

Nakonec zbývá odpovědět na otázku, jestli hru koupit nebo ne. Pokud doma vlastníte Island Tour, nad nákupem bych se zamyslel. Star Rush je rozhodně zábavnější než Island Tour, nicméně nenabízí žádné revoluční novinky, které by Vás nutily hru koupit. Pokud ovšem žádný party titul nevlastníte, není nad čím přemýšlet. Na dlouhé podzimní večery při posezení s přáteli nebo s rodinou je to velmi vhodný titul.

Závěrečný verdikt

Mario Party: Star Rush nabízí oproti Party Island méně herních režimů, miniher a dalších možností (např. streetpass), nicméně hře to nijak neuškodilo. Působí  mnohem přehledněji a hráč tak jde rovnou na věc bez zbytečného probírání se balastem v podobě sbírek nebo jiných nudných možností. Herní režimy i minihry jsou velmi zábavné a potěší tak malé i velké hráče. Jen si rozmyslete, zda se vyplatí hru pořídit pokud už vlastníte Island Tour.

Kategorie Společenská Hodnocení
Počet hráčů 1-4
4/5
Vývojář Nd Cube
Vydavatel Nintendo
Jazyk Angličtina, Němčina, Francouzština, Španělština, Holandština, Italština, Portugalština, Ruština
Cena 999 Kč
Dostupnost Nintendo eShop, NintendoShop.cz PEGI_3
Datum vydání Vydáno