Kdo videohry hraje už déle, možná si vybaví, jakou radost měl, když třeba v Super Mario World našel Yoshiho. Malý roztomilý dinosaur byl vždy Mariovým věrným společníkem a nikoho tak nejspíš nepřekvapilo, když se mu dostalo vlastní série. Podobně jako v předchozím dílu Wooly World z vlny ani tomu nejnovějšímu nechybí výrazná stylizace a pořádná porce kreativity.

Vyráběný svět

„Děti si moc hrají s mobily a tablety a nic nevyrábí“, řekli si možná v Japonsku, a tak se rozhodli, že jim půjdou příkladem. Prostředí celé této hry je vytvořeno z celkem běžných materiálů, které byste našli v prakticky každé domácnosti. Kelímky, brčka, plechovky, krabičky či špejle jsou základními kameny každé jednotlivé úrovně a je vidět i snaha mít vše v živých a veselých barvách. Nejde si nevšimnout, že ptáci či mraky visí na špejlích či provázcích a občas tak máte pocit, že se pohybujete na hrací ploše nějakého dítěte. Jak už tomu bývá u her určených primárně pro mladší hráče, příběh tu není nijak složitý a pochopíte ho, aniž byste museli číst těch pár vět, co se u každé ukázky objeví. Kamek a Bowser Junior se snažili Yoshíkům ukrást artefakt s drahokamy z jejich ostrova. Při přetahované se všichni dostali do neznámého světa, po kterém se drahokamy poztrácely. Vy, ať už sami či s kamarádem se chopíte role Yoshiho/dvou Yoshíků a budete se muset snažit získat zpět, co vám patří.

Kreativita kam se podíváš

Jak už jsem zmiňoval v úvodu, vývojáři neomezovali své kreativní řádění a každá úroveň je tak něčím zajímavá. Oproti starším dílům, kdy se jednalo o 2D hru, jste teď ve 3D světě. Tedy ne tak, jako třeba v Super Mario Odyssey – pořád vidíte svět v pohledu z boku, ale čas od času můžete přejít trochu víc dozadu či dopředu. Ve třetím rozměru je samozřejmě i vaše okolí, i když se v něm nemůžete úplně volně pohybovat a některé mince kytičky tak získáte pouze správně mířeným vajíčkem. Přesně tak, nechybí klasická mechanika požírání nepřátel, kteří se po požití změní na vajíčko. Kombinací 2D míření ve 3D prostoru ale není dobré střílet, pokud nemáte přímo zaměřený váš cíl – pokud třeba budete mířit na objekt v pozadí, ale nebude označen vaším zaměřovačem, vajíčko vyletí v příslušném směru ve 2D prostoru, místo aby letělo dozadu. Z tradičních her tu také nechybí typické „běhání ve vzduchu“, kdy podržením tlačítka pro skok udržíte svoji postavu ve vzduchu o něco déle. S těmito hlavními mechanikami se budete snažit proskákat každou jedinečnou úrovní v několika jedinečných prostředích. Tady bych chtěl ocenit, jak rozdílná tato prostředí jsou – v některých je důležité se vyhýbat bezpečnostním kamerám, v jiných se pohybujete na plovoucích plošinách na divoké řece a jindy se pro změnu musíte vyhýbat meteoritům. A to jsou jen „normální“ úrovně – najdeme tu i speciální, kdy sestřelujete cíle, zatímco běháte po střeše jedoucího vlaku, řídíte malé letadýlko či závodíte v autech na solární pohon. I přes značnou míru kreativity jsem ale z některých levelů tak moc nadšený nebyl, a to kvůli nutnosti příliš precizního načasování. Mnohdy se mi stávalo, že místo výskoku Yoshi zareagoval až moc pozdě takže jen „běhal ve vzduchu“, spolu s touto mechanikou také není dobrý nápad kombinovat trampolíny, kde musíte držet tlačítko, abyste vyskočili výš. Když se takováto trampolína navíc houpe, je jich nad sebou víc a mohou vám navíc ublížit, je na rage quit zaděláno, obzvlášť pokud je checkpoint příliš daleko. Jako zkušenému hráči mě to většinou tolik netrápí, dovedu si ale představit, že některým dětem by to mohlo dělat problémy. Naštěstí je tu pro ně Mellow Mode, kdy Yoshi dostane křídla a některá místa tak budou mnohem lépe dostupná. Checkpointy by i tak ale mohly být rozmístěné lépe.

Poochy? Poochy!

Yoshi je známý jako Mariův společník, na jeho vlastní cestě ale také není vždy sám. Jakmile se objeví pes Poochy, máte důvod k radosti. Poochymu nevadí překážky, nepřátelé ani láva a pomůže vám dostat se tam, kam by se samotný Yoshi jen těžko dostával. Jeho štěňátka jsou navíc součástí další zajímavé součásti hry. Po dokončení každé úrovně můžete prozkoumat její rub, její odvrácenou stranu. Kamera se tentokrát bude dívat směrem ze zákulisí (takže uvidíte, jakou izolepou jsou k mrakům přilepené špejle či jaké značky byl nápoj v plechovce) a Yoshi vyrazí z cíle směrem ke startu najít tři Poochyho štěňátka. Někdy si jich na první pohled nevšimnete, ale rozhodně uslyšíte jejich štěkání, což je skvělá věc. Pokud je navíc najdete dost rychle, dostanete bonusovou kytičku. Ty každopádně můžete získávat ve všech úrovních a potřebujete je k odemčení dalších prostředí. Co se technické stránky týče, hra je vytvořena v Unreal Engine 4, což není pro Nintendo tituly příliš typické. Cílem vývojářů bylo udržet stabilních 60 snímků za sekundu, což se jim daří, cenou je ovšem adaptivní rozlišení. Většinu času si nemusíte nutně všimnout, že je hra upscalovaná, jakmile se ale objeví dlouhé tenké čáry, třeba špejle či provázky, vašim očím to neunikne. Ocenil bych možnost přepnout mezi 30 fps s vyšším rozlišením a 60 fps s nižším tak, jako to má třeba Fire Emblem Warriors. Díky Unreal Enginu ale měli vývojáři možnost pohrát si se světlem a hloubkou ostrosti. Co je dál od Yoshiho, je tak často mírně rozostřené a hra se světly je tu provedená velmi dobře, hezky se na to kouká. Co se povedlo i nepovedlo je hudba – skladby jsou nápadité a některé se mi opravdu moc líbí, jak je tomu u Yoshiho her nechvalným zvykem, není jich příliš mnoho, a tak se často opakují, což obzvlášť při delším souvislém hraní rozhodně neoceníte. Znělka na konci každé úrovně se naštěstí jen tak neohraje ani po těch cca 10 hodinách hlavního příběhu. Jeho dokončením však naštěstí není všemu hraní konec a pořád bude co dělat.

Závěrečný verdikt

Ačkoliv je Yoshi’s Crafted World nádhernou hrou se sympatickým, a hlavně roztomilým hlavním hrdinou, neobešla se bez pár vad na kráse. Vizuální zpracování je perfektní, originální a skvěle zpracované, variabilita jednotlivých úrovní veliká a často vás hra překvapí. Hudba je dobrá, ale skladeb je příliš málo a často se opakují, trochu víc lásky (nicméně opravdu jen malinko) by si zasloužil i návrh některých úrovní. Fanoušci Yoshiho ale rozhodně nebudou zklamaní – Yoshi’s Crafted World je velmi dobrým vstupem do série a odolat jeho kouzlu je prakticky nemožné. Ostatně, vyzkoušet si to můžete sami – na Nintendo Switch eShopu je zdarma ke stažení demo!

Kategorie Akční, Plošinovka Hodnocení recenze
Počet hráčů 1-2
4/5
Vývojář Good-Feel
Vydavatel Nintendo
Jazyk Angličtina
Cena 1399 Kč
Dostupnost Nintendo eShop, NintendoShop.cz Věkové hodnocení PEGI
Datum vydání Vydáno, 29. března 2019
3
Webové stránky Oficiální webové stránky