Old Man’s Journey – Cesta do mysli starého muže

„Samota je krásná, ale musíš mít někoho, komu o ní vyprávíš.“ – Jan Fousek

Vzpomínky jsou krásná věc, ale umí i bolet. Na něco zkrátka vzpomínáme rádi, na něco už méně, a na některé věci bychom nejraději zapomněli. Mnoho krásných i těch méně pěkných vzpomínek získá na hodnotě až s věkem a teprve až na stará kolena si uvědomíme závažnost našich činů, které už nelze změnit. Teď ale není třeba tonout ve vlastních vzpomínkách, nyní se vydejme na cestu spolu se starým mužem–námořníkem, který ve svém životě čelil dvěma osudovým láskám – ženě a moři, cesta to nebude dlouhá, ale pokud budete dostatečně vnímaví, starý muž Vám bude vyprávět svůj příběh.

Samota je krásná, pokud existuje někdo, komu o ní můžeš vyprávět. Naslouchejme starému muži, který zbytek svého života prožívá na samotě, kde jeho jediným společníkem jsou zvuky vln lámajích se o skály útesu, křik racků, a vycházející slunce na horizontu. Jeho poklidný život změní až dopis, který mu na tváři vyvolá neurčitě ustaraný výraz. Dopis, kvůli kterému se starý muž vydává na cestu.

Hra Old Man’s Journey je z hlediska herní mechaniky velice jednoduchou záležitostí, skoro než termínem hra je lepší označit toto dílko za interaktivní vyprávění. Jedinou akcí, která je po hráči/divákovi vyžadována, je změna jednotlivých vrstev krajiny tak, aby na sebe navazovala nebo odstranila překážku v cestě. Princip je to natolik snadný, že nevyžaduje žádné velké přemýšlení a díky tomu lze titul považovat za výborný odpočinkový nástroj. Old Man’s Journey Vás herní mechanikou neoslní, jeho největší silou je výtvarné zpracování a překrásná melancholická hudba od SCNTFC, ve které dominují tóny harmoniky a klavíru. Jednotlivé obrazovky vyvolávají tendence k zastavení se, zadívání se, zaposlouchání se a možná i ve Vás vyvolají pocity, díky kterým máte chuť vypravit se na podobnou cestu.

Rád bych Vám doporučil několik věcí. Nespěchejte! Old Man’s Journey není dlouhou hrou. Nemyslím si, že Vám zabere více než dvě hodiny. Nicméně jednotlivé obrazovky jsou krásné, vychutnejte si jejich detailní zpracování. Hru je možné na Switchi hrát jak v TV režimu, tak handheld/tabletop. Vzhledem k tomu co jsme psal výše, silně doporučuji TV režim. Na velké obrazovce vypadá hra ještě lépe.

Velmi mě potěšilo, že tvůrci implementovali různé způsoby ovládání v závislosti na režimu hraní. Pokud zvolíte TV režim můžete používat páčku Joy-Con ovladače pro pohyb kurzoru nebo lépe použít Joy-Con jako ukazovátko, tedy stejným způsobem jako na konzoli Wii. V rámci tohoto způsobu ovládání lze hrát ve dvou, ačkoliv si myslím, že je taková možnost zbytečná. V případě handheld řežimu je k dispozici dotyková obrazovka, které jsem dával přednost. Údajně by měla být podporována funkce HD-Rumble, nicméně si neuvědomuji, že by se nějaké vibrace během hraní konaly.

Závěrečný verdikt

Již dlouho mě hra nepohltila svou atmosférou tak, jako Old Man’s Journey. Je to dojemná oddychovka s překrásným audiovizuálním zpracováním a jednoduchou herní mechanikou, která jde ruka v ruce s náladou hry. Vyprávění sice není nic originálního, ale je podané citlivě a dokáže tak chytit za srdce!

Kategorie Logická Hodnocení recenze
Počet hráčů 1-2
5/5
Vývojář Broken Rules
Vydavatel Broken Rules
Jazyk Angličtina
Cena 249 Kč
Dostupnost Nintendo eShop Věkové ocenění PEGI
Datum vydání 20. února 2018
3
Webové stránky Oficiální webové stránky
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Posts
Total
0
Share