Bridge Constructor Portal – Most je lež!

Série Portal nepochybně patří k těm nejlepším puzzle hrám, jaké jsme kdy hráli, a proto nás velmi mrzí, že společnost Valve se ke třetímu dílu stále nemá. Zachraňuje to ale nečekaný hrdina. V Bridge Constructoru je před vás přeložena propast a vy musíte postavit most, po kterém mohou bezpečně projíždět vozidla. Někdy mohly vaše kreace dopadnou opravdu šíleně, nic to ale není proti tomu, když k tomu přidáte portály….

Kdyby byl Portal 2D…

O 2D varianty puzzle hry se dvěma propojenými portály se pokoušeli zejména majitelé grafických kalkulaček, nic ale zdaleka tolik nedosahovalo dostatečných kvalit. O to víc mě těší vydání hry s oficiálním posvěcením, která se Portalu drží zuby nehty. Už začátek vás přivítá tak, jak byste od Aperture Science čekali. Pamatujete si na trailery na druhý díl Portalu s animacemi Pracovníků jako 2D černých panáčků? Tady se začíná stejně a jde se na pracovní pohovor. Čekali byste, že začne tutoriál, ale vy musíte správně odpovědět na otázky – jinak budete vymazáni z existence a po vás jde na pohovor další zájemce, kterého naštěstí ovládáte také vy. Po tom, co svou nevědomostí zbavíte svět několika potenciálních pracovníků se konečně pustíte do práce, ale…

GlaDOS

Hned v první úrovni vás přivítá umělá inteligence GlaDOS, jedna z hlavních postav 3D her, která zde dostala i dabing, který je opravdu povedený. Vy se pak v několika úrovních naučíte stavět jednoduché mosty, než vás uvrhnou do řešení obtížnějších problémů. Hraní samotné je velmi podobné klasickému Bridge Constructoru. Přes šílené překážky stavíte mosty s využitím všech možných i nemožných technik a doufáte, že se nepodlomí při průjezdu vozidla. Navíc jsou tu ale portály a nejen dva, nebo 4. Může jich být klidně víc a umět „myslet s portály“ z hlavních her se hodí. Vývojáři se ale neomezovali na jednu věc z licencovaného Portalu, a tak kromě celkové vizuální stylizace hry do prostředí testovacích laboratoří Aperture Science tu je spousta dalších prvků. Začátek každé úrovně vám ukáže tabuli nápadně podobnou těm u Test Chamberů v Portalu. V jednotlivých úrovních musíte počítat s kostkami, vypínači, plošinami, které vás vymrští a prakticky vším, co se využívalo při dobrodružstvích s Chell. Maximálně stylizovaná je i mluva hry. Nejen, že lidi považuje za nedůležitý zdroj (a tedy když vám vozidlo se zaměstnanci zahučí do kyseliny, vlastně se nic nestalo), po dokončení každé úrovně vám vždy sdělí, kolik peněz jste na stavbu mostu vyplýtvali. Odchod do hlavního menu je zase přestávka na kafe.

Jako na tabletu?

Leckoho může potěšit, že vývojáři mysleli na všechny způsoby ovládání. Použít můžete jak klasické ovladače, tak dotykovou obrazovku. Žádný způsob mi ovšem nepřišel úplně ideální. Dotykové ovládání není vždy dostatečně přesné, u ovládání gamepadem pak není dobře zvládnuté přichytávání. Někdy se snažíte propojit dvě části mostu, místo toho ale most bude končit ve vzduchu, protože vám v poslední setince před zmáčknutím odskočil kurzor od požadovaného bodu. Také nemůžete stavět příliš rychle a po zmáčknutí tlačítka pro potvrzení umístění bodu nemůžete hned odjet s kurzorem dál, protože se tím přesune i právě potvrzený bod. Jindy zase budete chtít kurzorem na přesné místo, ale systém vás bude přichytávat k postaveným částem – tak jako měl, když jste je stavěli. I když jsou úrovně velmi zajímavé, rozmanité a stále těžší a těžší, nelze se po delším souvislém hraní ubránit pocitu určitého opakování, což ale bývá u tohoto typu her vcelku běžné. Vyřešit se to dá tím, že hru na měsíc nebo dva odložíte a vrátíte se zase až si někdy budete připadat jako génius – aby vám GlaDOS vysvětlila pravý opak…

Závěrečný verdikt

Všichni milovníci Portalu se konečně dočkali povedné spinoff hry. Bridge Constructor Portal neschází ani špetka humoru nebo čehokoliv, co jsme na Portal hrách měli rádi (snad kromě volnosti pohybu s Portal Gunem) a musím uznat, že k Bridge Constructoru se prostředí Aperture Science opravdu hodí. Vytknout musím občas trochu pomalé ovládání, které brzdí zejména nedobře vyladěné přichytávání. Celkově se ale jedná o dobrou hru na potrápení mozkových závitů a návratu ke známé sérii.

Kategorie Simulace, Puzzle Hodnocení recenze
Počet hráčů 1
4/5
Vývojář ClockStone
Vydavatel Headup Games
Jazyk Angličtina
Cena 375 Kč
Dostupnost Nintendo eShop Věkové hodnocení PEGI
Datum vydání Vydáno, 28. února 2018
3
Webové stránky Oficiální webové stránky
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Posts
Total
1
Share