Three Fourths Home: Extended Edition – Tady a teď a přitom tak daleko

Jedete si takhle vlakem, vytáhnete Switch a zapnete novou hru, od které nevíte, co přesně čekat. Ponoříte se do příběhu a najednou se vše kolem vás změní. Světla vlaku zablikají, vám najednou začne být trochu chladněji a prázdnota ve vašem vagonu začne být o něco tísnivější. Ne, neděste se, o hororovku tu rozhodně nejde. Finalista IGF v kategorii zaměřené na styl vyprávění zavítal na naši konzoli, abych se vám mohl pokusit ho blíže představit.

Umělecká

Umělecká hra, to bylo první, co mě napadlo po spuštění hry. Ostře kontrastní vizuální prvky v černobílé s minimálním počtem odstínů šedé zaujaly prakticky hned. Způsob, jakým se vše na obrazovce začalo hýbat byl také mírně odlišný. Před zobrazením menu se dozvíte úplný úvod do příběhu. Mladá dívka sedí na kapotě auta u staré budovy, připomínající stodolu, a říká si, že by už asi měla jet domů, aby se o ni nebáli. Cesta domů je i motivem celé hry – během vaší jízdy autem vám zavolá vaše matka a vy s ní vedete rozhovor. Po několika větách z druhé strany přijde řada i na vás, abyste odpověděli. Někdy jen odkliknete jediné slovo či krátkou větu, jindy máte na výběr z několika odpovědí a každá může děj ovlivnit trochu jinak. Celkem je více než 800 různých odpovědí, které můžete zvolit.

Tak trochu jiná kniha

Co mě zaujalo opravdu hodně, je výše zmíněný styl vyprávění, který je opravdu vynikající a ocenění dostal právem. Při držení ovladače jsem si připadal, jako bych četl knihu, která je ale přeci jenom trochu živější. Kromě textu vidíte auto, kterým jedete. Slyšíte zvuk deště (a to tak, že chvíli máte pocit, že prší doopravdy) a provází vás atmosférická hudba, která perfektně doplňuje příběh, úplně vás pohltí a vtáhne do děje. Pokud pustíte plyn, čas se prudce zpomalí, skoro zastaví, jako kdyby se jednalo o vzpomínku. Co mě hodně zaujalo, je i zasazení příběhu. Dostanete se do jedné konkrétní části života rodiny. Ponoříte se do jejich vztahů a problémů jako ona mladá dívka. Připadáte si, jako byste byli právě na tom místě, kdy se děj odehrává, ale zároveň tak strašně daleko. Tady bych přirovnal k Life is Strange – atmosféra, hluboký příběh i možnosti volby jsou něčím, co obě tyto hry sdílí. Extended Edition oproti původnímu vydání z roku 2014 navíc přidává nejen epilog, ale také bonusy ve formě krátkých povídek, obrázků a hudby.

Závěrečný verdikt

Co víc dodat, Three Fourths Home mě opravdu dostala, a to nejen svým originálním vzhledem a atmosférou, ale i příběhem. Jakmile ji jednou dohrajete, vůbec vám nebude vadit, že se jedná jen o asi hodinovou vizuální novelu. Budete si chtít projet všechny bonusy, teď, když k nim máte kontext, a navíc objevit jiný vývoj rozhovoru volbou jiných možností. Bracket Games si dali velmi záležet na tom, aby na vás příběh zapůsobil a pohltil vás a já tak mohu říct, že i přes její krátký hrací čas za to opravdu stojí.

Kategorie Vizuální novela Hodnocení recenze
Počet hráčů 1
4,5/5
Vývojář [bracket] games
Vydavatel Digerati Distribution
Jazyk Angličtina
Cena 199 Kč
Dostupnost Nintendo eShop Věkové hodnocení PEGI
Datum vydání 10. května 2018
12
Webové stránky Oficiální webové stránky
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Related Posts
Total
1
Share