Star Fox Zero – Lylat Wars v nové a ještě lepší podobě

Star Foxové slyšíte mě? Jsme pod útokem Androssovy armády! Je to horší než to vypadá! Potřebujeme vaši pomoc! Star Foxové, pospěšte!

Fox McCloud je zpět se svým týmem pilotů a že to bylo dlouhé čekání. Od posledního vydání Star Foxe pro domácí konzoli uběhlo jedenáct let a pro mnoho fanoušků bylo oznámení Star Fox Zero důvodem k radosti. Možná to víte a možná také ne, ale Zero není pokračováním série. Tato hra je předělávkou titulu Star Fox 64 (v Evropě vydaného jako Lylat Wars), nicméně nedočkáte se pouze lepšího grafického zpracování. Zero vám toho nabídne mnohem víc.

Tutoriál je pro saláty

WVW69jJNiS81_FFOkTPo spuštění hra nabídne tutoriál a já vám doporučuji důkladně si osvojit ovládání. Tvůrci Star Fox Zero se rozhodli přijít s novinkou na poli řízení všech bojových strojů, která zní sice skvěle na papíře, ale v praxi je to docela fuška. Ovládat pohyb bojového stroje, který vám bude svěřen je docela hračka. Pomocí analogové páčky určujete směr letu, využíváte staré známé manévry jako je “barrell roll” nebo “somersault” apod.. Střelba je ale nově zpracována dvojím způsobem. Standardně míříte na televizi, nicméně to není nejpřesnější a proto je nově využita obrazovka gamepadu a gyroskop, coby pohled z kokpitu pro pohybové míření. Teď se ovšem dostáváme ke kameni úrazu. Skloubit tyto dva úkony, tedy sledování tv obrazovky spojené s řízením plavidla a jemné míření na obrazovce gamepadu je velmi obtížné a myslím, že vám bude v prvních několika hrách působit velké problémy. V porovnání s ovládáním ve hře Splatoon, které funguje na podobném principu, působí ovládání Star Fox Zero nedotaženě a komplikovaně. Takže žádné přeskakování tréninkových misí a pořádně cvičit! Však se říká těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

Ve dvou se to lépe táhne

WVW69jJNorU0dGYfU5Teď se na nový způsob ovládání podíváme z té lepší, resp. skvělé stránky. Pamatujete doby, kdy jste hráli s kamarády hru na pc, kde jeden z vás ovládal postavu na klávesnici a druhý mířil myší? Tak přesně tenhle zážitek si můžete připomenout! Star Fox Zero nabízí možnost zahrát si hru s kamarádem, přičemž se jeden z vás stane střelcem a druhý pilotem. Tento způsob rozhodně doporučuji! Užijete si skvělou týmovou práci, vychutnáte si zběsilý let, manévry a všechny další aspekty spojené s řízením letounu, zatímco váš kamarád pálí z kanónu jednu ránu za druhou. A když vás to omrzí? Prostě se vystřídáte! Celou hru jsem si mnohonásobně užil při hraní ve dvojici, takže pokud máte s kým hrát, nebojte se ho přizvat, bude se vám to líbit!

Válka v systému Lylat

WVW69jJNZ-01Gp7CHbZačal jsem trochu netradičně s ovládáním hry a možná se tak ptáte o co vlastně ve hře půjde. V hvězdném systému Lylat zuří válka a vy jako pilot elitního týmu stíhačů Star Fox jste povolán do boje. Po svém boku budete mít věrné parťáky Falca, Peppyho a ukvákaného žabáka Slippyho. Podíváte se na mnoho známých planet a míst z předchozích her, ale také na místa nová, neprobádaná. Skvělou novinkou jsou alternativní cesty, kterými se můžete vydat a střetnou se tak s jinými nepřáteli. Některé levely jsou klasické kolejnicové, v jiných máte možnost svobodně prozkoumat okolí a v některých zase prověříte své schopnosti řídit Arwing v úzkých prostorech plných překážek v šílené rychlosti. Celkem tak prozkoumáte jedenáct planet. To není mnoho. Samotná hlavní hra se dá projít poměrně rychle za nějakých osm hodin, nicméně možnost vyhledávání alternativních cest, tréninkový mód, sesbírání všech medailí a získání co nejvyššího skóre vám hraní protáhne o hezkých pár hodin.

Stíhačkou, tankem i vrtulníkem

Ke změnám a vylepšením došlo i u bojových strojů. Arwing získal možnost transformace v tzv. Walker, tedy kráčející stroj, který vypadá jako by vypadl ze Star Wars. Landmaster, který je hbitější a výkonnější, ale nejméně zábavný stroj. Zato novinka Gyrowing, tedy malá duokoptera je skvělá, tento stroj se hodí na infiltrace těžko přístupných míst, navíc je vybavena robotem Direct-i, kterého můžete spustit na laně a nabourávat s ním nepřátelské systémy. Je škoda, že víc prostoru nedostal Roadmaster, s tím jsem se bohužel setkal pouze v tréninkové misi. Pokud patříte k majitelům amiibo figurek, můžete získat alternativní verze Arwingu. Přiložením amiibo Falca, získáte černý Arwing, který má mnohonásobně silnější střely, nicméně slabší štíty, takže si budete muset dávat větší pozor na nepřátele. Amiibo figurka Foxe přinese do hry retro Arwing, se kterým jste mohli létat na konzolích SNES a jako bonus perfektní chiptune ozvučení hry.

 

 

Myslím, že informací bylo dost! Víte jak létat, čím létat a kde létat, takže nezbývá nic jiného než říct: “Androssi, jdeme si pro tebe!”.

Mimochodem, zkusili jste vygooglit: “Do a barrel roll”? 😉

 

Závěrečný verdikt

Ačkoliv je Star Fox Zero remakem dvacet let starých Lylat Wars z Nintendo 64, nabízí precizně přepracované úrovně s alternativními cestami, nový způsob ovládání, který  je sice trochu neohrabaný, ale ve dvou hráčích zprostředkuje skvělý zážitek, různé druhy vozidel s jejich novými i vylepšenými formami, podporu amiibo figurek a nakonec sympatické postavy Foxe, Falca, Peppyho a Slippyho, kteří tvoří nejlepší leteckou jednotku ve vesmíru a vykouzlí vám úsměv na tváři i při těch nejvypjatějších momentech.    

Kategorie Akční, kolejnicová střílečka Hodnocení
Počet hráčů 1-2
4/5
Vývojář Nintendo/PlatinumGames
Vydavatel Nintendo
Jazyk Angličtina
Cena 1099 Kč
Dostupnost Nintendo eShop, NintendoShop.cz
Datum vydání Vydáno

 

 

 

 

1 comment
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Posts
Total
0
Share